יום חמישי, 15 ביוני 2017

הכרזה על 'אנצאר א-שריעה פקיסטן', קבוצה חדשה המזוהה עם אל-קאעדה


לפני ימים מספר פורסמה הכרזה על אודות קבוצה סלפית-ג'האדית חדשה שתפעל בגבול פקיסטן-אפגניסטן תחת השם "אנצאר א-שריעה" (תומכי השריעה). קבוצה זו מהללת את מנהיגי אל-קאעדה בעבר ובהווה וטוענת להמשיך את מורשתם. לפי ההכרזה, "אנצאר א-שריעה פקיסטן" יצאה מתוך שורות השלוחה של המדינה האסלאמית בפקיסטן-אפגניסטן ("מחוז ח'ראסאן") אולם היא רואה במדינה האסלאמית (לשעבר: דאע"ש) ישות שלילית ("תכפירית") שיצאה אל מחוץ לאסלאם ("חווארג'"). 

בהודעה, אשר פורסמה בשני דפים והופצה באתרי מרשתת ובחשבונות טוויטר וטלגרם המזוהים עם אל-קאעדה, נכתב כי "מספר גדול של מג'אהדין מקראצ'י, פונג'ב ואזורים שבטיים עוזבים את שורות דאעש ומכריזים על ניתוק מ'מדינה' [דולה] שכזו," אשר מרחיבה שסעים ומנציחה הבדלים במקום אחדות. אותם מג'אהדין יצטרפו לארגוני ג'האד אחרים בפקיסטן ויחדיו ייסדו את "אנצאר א-שריעה". עוד נאמר בהודעה שלהבדיל מדאע"ש, הקבוצה החדשה לא תכריז על שום מוסלמי ככופר, תגן על המוסלמים כולם ולא משנה מאיזה רקע באו, ותאבק נגד העריצים ואדוניהם.

למרות שהקבוצה מהללת את אסאמה בן-לאדן ואת ממשיכו, הד"ר אימן א-ט'ואהרי, ומבטיחה לשמור נאמנות לאל-קאעדה, היא טוענת שאינה קשורה במישרין לארגון ג'האד עולמי זה. עם זאת, נכתב כי הקבוצה הוקמה בברכת "המנטור של הג'האד הפקיסטני והסורי, אבו מצעב א-סורי". האחרון נחשב לאחד התיאורטיקנים החשובים של תנועת הג'האד העולמי, שעקבותיו לא נודעו מאז שוחרר מהכלא הסורי בסביבות שנת 2012. אבו מצעב א-סורי קשור לפיגועי הטרור שהתרחשו במדריד, במארס 2004, ונחשב לאחד ההוגים הג'האדיסטים המרכזיים שקראו לפעול בצורה של "זאבים בודדים".


חשבון הטוויטר של "אנצאר א-שריעה בפקיסטן" נפתח ב-10 ביוני, 2017. בארבעה ימים צבר החשבון 55 עוקבים ופורסמו בו 15 ציוצים. כל הפרסומים בחשבון זה הם בשפה האנגלית. בין הציוצים שפורסמו בחשבון אפשר למצוא את מסמך ההכרזה על הקבוצה החדשה וכן חילופי דברים עם עיתונאי אפגני שהאשים את הקבוצה כי היא עומדת מאחורי מתקפה נגד אישיות דתית באפגניסטן. הקבוצה דחתה את הטענה וצייצה כי היא אינה עומדת מאחורי פגיעה באנשי דת ואינה מקבלת פגיעה שכזו. בתגובה העיתונאי ענה כי הוא מקבל את ההכחשה ויסיר את הציוץ, מה שאכן קרה.

יש מקום לציין כי בפקיסטן הייתה קיימת בעבר קבוצה בשם "אנצאר א-שריעה", שהייתה מזוהה עם אל-קאעדה, ולה היו קשרים לקבוצות שריעה נוספות מאירופה, כגון "שריעה לבלגיה" ואחיותיה. בראש הקבוצה בעבר עמד צעיר המכונה "אבו עכאשה אל-ח'ראסאני", אשר מידע שכותב שורות אלו קיבל אודותיו, מידי גורם המזוהה עם אחד מארגוני המורדים בסוריה, קישר אותו ישירות לשלוחה של אל-קאעדה בסוריה: ג'בהת א-נצרה (חזית הסיוע), אשר כיום נכללת בארגון-גג בשם "היאת תחריר א-שאם".

ההכרזה על הקבוצה החדשה יכולה להצביע על דעיכה בכוח המשיכה שהיה למדינה האסלאמית בזמן שזו שלטה על שטחים נרחבים בסוריה-עיראק וייסדה שלוחות (מחוזות) בארצות נוספות כגון לוב, מצרים (סיני), פקיסטן-אפגניסטן כאמור, בקווקאז, פיליפינים, ניגריה ועוד. ייתכן כי המלחמה נגד דאע"ש בסוריה-עיראק ואיבוד השטחים שקודם לכן נשלטו בידי אותה "ח'ליפות", מנפצים את תדמית המדינה האסלאמית המנצחת (נשארת) ומתפשטת, ולכן מביאים להתרחקות ממנה; בבחינת עכברים שבורחים מספינה שוקעת.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה