יום שישי, 9 ביוני 2017

סוכנות אעמאק של המדינה האסלאמית פרסמה וידאו חדש של חמשת המחבלים שתקפו בטהראן


סוכנות אעמאק, זרוע התקשורת של המדינה האסלאמית, פרסמה סרטון וידאו קצר, באורך כארבע וחצי דקות, המתעד את חמשת המחבלים שביצעו את שתי המתקפות בטהראן. הסרטון מתוארך ליום חמישי, 8 ביוני. כזכור, ביום רביעי תקפו פעילי המדינה האסלאמית את הפרלמנט האיראני (המג'לס) ואת מתחם הקבר של האיתאללה חומייני, מייסד הרפובליקה האסלאמית של איראן. התקיפה המשולבת כללה שימוש במחבלים מתאבדים, רובים ורימוני יד.

התוקפים התפצלו לשתי חוליות: הראשונה, בת שלושה מחבלים, תקפה את בניין הפרלמנט; ואילו השנייה תקפה במתחם הקבר. מיד לאחר המתקפה בפרלמנט הפיצו פעילי המדינה האסלאמית סרטון וידאו בן שש-עשרה שניות, שצולם בתוך הפרלמנט, בו נראית גופה ירויה מוטלת על הרצפה באחד המשרדים במבנה. לפי האיראנים, שנים-עשר בני אדם נהרגו במתקפת טרור משולבת זו. לפי הודעה שפרסמה סוכנות אעמאק, שישים בני אדם נהרגו ונפצעו בשתי המתקפות, שהן בגדר "הסנונית הראשונה" בסדרה של מתקפות.

יממה לאחר המתקפה בטהראן פורסמו פרטים על אודותיה ב"עיתון השבועי" של המדינה האסלאמית, א-נבא, בגיליון מספר 84 (עמ' 3-2), בצירוף תמונה של חמשת המחבלים כאשר הם ישובים במעגל ומשלבים ידיהם. התמונה, כך מסתבר כעת (וכפי שמתברר בדרך כלל), היא חלק מסרטון הוידאו שהופץ בשעות האחרונות בחשבונות טוויטר וטלגרם המזוהים עם המדינה האסלאמית. בסרטון וידאו זה נראים החמישה כאשר שלושה מהם יושבים מול המצלמה רעולי פנים וחמושים ברובים מסוג קלצ'ניקוב, ואילו השניים האחרים, שגם כן מחזיקים ברובים, יושבים עם גבם למצלמה, כך שפניהם מוסתרות.

הדובר בסרטון החדש, שיושב במרכז מול המצלמה וברשותו אקדח ורובה מסוג קלצ'ניקוב, אינו מזוהה בשם. הוא מדבר בכורדית, אך דבריו מתורגמים לערבית. על פי סוכנות הידיעות והחדשות הכורדית Rudaw, ארבעה מתוך החמישה הם כורדים במוצאם. השלטונות האיראנים מסרו כי המחבלים הם איראניים, אך אין הדבר אומר בהכרח כי הם פרסים, שכן אוכלוסייתה של איראן רב-גונית ובקרבה מתגוררים מיעוטים אתניים רבים, ביניהם גם כורדים.

הדובר בסרטון מוסר כי הוא וחבריו משתייכים ל"אומת האסלאם" (הסונים) להבדיל מהשיעים המשתייכים ל"אומת הכפירה". בסרטון הדובר מעביר למוסלמים הסונים באיראן ובכלל מסר מאת "חיילי המדינה האסלאמית", ומאיים כי זהו הגדוד הראשון שמבצע פעולה שכזו נגד איראן, אך לבטח לא האחרון, ומביע תקווה שגדודים אחרים ימשיכו בדרכם. בנוסף, הוא קורא למוסלמים (הסונים) "לזעזע את ביטחון השיעים באיראן"', אשר פגעה בעיראק, סוריה, תימן ולוב. בנוסף בדובר גם מאיים על משפחת המלוכה הסעודית, אשר "תורה" יגיע לאחר איראן.


זו הפעם הראשונה שארגון ג'האד סלפי בין-לאומי תוקף באיראן, ועוד מטרות בעלות חשיבות תודעתית כגון מתחם קברו של האיתאללה חומייני. בקרב מיעוטים סונים באיראן, דוגמת הבלוצ'ים, פועלים מזה זמן רב ארגונים בדלניים ואף סלפים שמוציאים לפועל מתקפות נגד יעדים איראניים, אולם אלו פועלים בסמיכות לגבול עם פקיסטן ולא חודרים ללב לבה של המהפכה האסלאמית: טהראן. בהקשר זה יש לציין כי אמש (יום חמישי) הודיעה אעמאק כי פעילי המדינה האסלאמית הרגו שני סינים במחוז מסטונג שבחבל בלוצ'יסטן הפקיסטני. במילים אחרות: טביעות אצבעותיה של המדינה האסלאמית מופיעות בגבול איראן ובתוכה.

אמנם אין חדש בתקיפה של שיעים - וארגונים וקבוצות סוניות-סלפיות עושות זאת באופן קבוע בעיראק, אפגניסטן, פקיסטן ומדינות מוסלמיות נוספות מזה שנים רבות - אולם גם אל-קאעדה, הארגון שממנו התפצלה המדינה האסלאמית, לא תקף באיראן ואף יותר מכך - מצא בה מקלט לאחר פלישת ארצות הברית לאפגניסטן (2001) ולעיראק (2003). כך, למשל, ידוע כי בכירים במה שמוכר כ"קבוצת ח'ראסאן" הגיעו לסוריה מאיראן. במתקפה בטהראן הראתה המדינה האסלאמית כי היא ממשיכה את הקו שהתווה הסב המייסד שלה - אבו מצעב א-זרקאוי - שנודע באיבתו לשיעים, ומוכנה להגיב נגד פעילות איראן בסוריה ובעיראק - הפעם בתוך איראן עצמה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה