יום רביעי, 26 באפריל 2017

ג'יש אל-עדל (צבא הצדק) טוען כי הרג עשרה מאנשי משמרות המהפכה באיראן


ארגון "צבא הצדק" ("ג'יש אל-עדל") הודיע היום, 26 באפריל, כי פעיליו הצליחו להרוג עשרה מאנשי כוחות משמרות המהפכה ולקחת את ציודם כשלל. בנוסף נאמר כי קצין אחד נלקח בשבי. "ג'יש אל--עדל" הוא ארגון ג'האד בלוצ'י-סוני בדלני שפועל בעיקר נגד איראן וכוחותיה, כאשר בסיסיו ממוקמים בפקיסטן ומשם הם יוצאים למתקפותיהם נגד הכוחות האיראניים. לקיחת האחראיות על המתקפה, שהתרחשה במחוז זהדאן בבלוצ'יסטן, פורסמה בחשבון הטוויטר שהארגון מפעיל מזה זמן רב. לפי רשת החדשות האיראנית PressTV, במתקפה נהרגו שמונה חיילים. 

ארגון "ג'יש אל-עדל" פועל בחבל הארץ בלוצ'יסטן-סיסתן, המשתרע על משולש הגבולות פקיסטן-איראן-אפגניסטן, בו מתגוררים בני המיעוט הבלוצ'י הסוני. מקרב הבלוצ'ים יצאו ארגונים קיצוניים ומיליטנטיים שונים, רובם פועלים בשטח פקיסטן ומקצתם, כמו למשל תנועת "אנצאר אל-פרקאן" (מילולית: תומכי הקוראן), פועלים גם בשטח איראן נגד מטרות שונות (בסיסים וחיילים) ומכוונים את חציהם בעיקר נגד המשטר בטהראן ונגד השיעים בכלל. 

"אנצאר אל-פֻרקַאן" החלה לפעול ב-2012 תחת השם "אנצאר איראן" (תומכי איראן) ומאז ביצעה מתקפות רבות נגד כוחות איראניים. במארס 2013 הודיעו "אנצאר איראן" ו"ג'יש אל-עדל" כי ישתפו פעולה נגד המשטר בטהראן, אך לא התמזגו. בדצמבר 2013 הודיעה "אנצאר איראן" כי היא מתאחדת עם קבוצה בלוצ'ית נוספת בשם "חזב אל-פרקאן" (מפלגת הקוראן), במטרה להילחם יחדיו נגד המשטר האיראני ובהתאם, שינתה את שמה ל"אנצאר אל-פרקאן". קבוצה זו חטפה מכה קשה באפריל 2015, עם חיסולו של אבו חפץ אל-בלוצ'י, דובר הקבוצה, אשר היה תועמלן ג'האדי חשוב שהגיגיו כמו גם הממים שהפיק עדיין משמשים ג'האדיסטים.

למרות חיסולו של אבו חפץ אל-בלוצ'י קבוצתו המשיכה לפעול, אך פעילותה דעכה. כך, אמנם בשנים האחרונות אחראים "ג'יש אל-עדל" ו"אנצאר אל-פרקאן" לשורה ארוכה ומתמשכת של מתקפות נגד המשטר האיראני וכוחותיו, אך משניהם נראה כי "ג'יש אל-עדל" הפך לארגון הג'האד הבלוצ'י המרכזי. פעילותו של ארגון זה זכתה לתהודה רבה לאחר שבמארס 2014, בעיצומו של חג הנורוז (ראש השנה הפרסי), חטפו פעיליו חמישה חיילים איראנים והוציאו להורג אחד מהם. בחג הנורוז כעבור שנתיים ביצעו פעילי "אנצאר אל-פרקאן" מתקפה ובה לטענתם הצליחו להרוג מספר חיילים איראניים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה