יום שלישי, 25 באפריל 2017

קבוצה המזוהה עם אל-קאעדה לקחה אחריות על הפיגוע בסנט פטרסבורג


קבוצה ג'האדית לא מוכרת בשם "כתיבת אל-אמאם שאמיל" (גדוד האימאם שאמיל), שככל הנראה מזוהה עם אל-קאעדה, לקחה אחריות על הפיגוע שהתרחש ב-3 באפריל בתחנת המטרו בסנט פטרסבורג, רוסיה. מחבל מתאבד פוצץ עצמו בתחנת הרכבת והביא למותם של ארבע עשר בני אדם ולפציעתם של קרוב לחמישים. גורמים ברוסיה אמרו לאחר הפיגוע כי המחבל המתאבד הוא אזרח קירגיסטי בשם אכברג'ון ג'לילוב, לו קשר לגורמים אסלאמיים קיצוניים. 

בהודעה שפורסמה מטעם "כתיבת אל-אמאם שאמיל", שמהימנותה לא ברורה, אושר כי ג'לילוב, שמוגדר "אחד מאבירי האסלאם", היה חבר בקבוצה, והוא אכן מי שביצע את הפיגוע. עוד נכתב כי הפיגוע הוא תגובה על מעורבות רוסיה בצ'צ'ניה, סוריה ולוב ועל תמיכת המשטר הרוסי "במשטר הסורי הפושע". בהודעה שני מסרים: העם הרוסי מוזהר כי הוא ישלם בדם עבור דם שיישפך בארצות המוסלמים; ואילו לממשלה ברוסיה נאמר כי המתקפה הזו הייתה רק ההתחלה וכי אחרות יבואו בעקבותיה.

האמאם שאמיל היה מנהיג דגסטני מהמאה השמונה עשרה שהוביל מרד נגד האימפריה הרוסית. המיתוס אודות שאמיל ממשיך להפיח תקווה בקרב גורמים בדלניים בקווקאז, המתנגדים לשליטה הרוסית באזור ודורשים עצמאות. בין אלו פועלים גם גורמים ג'האדיסטים שמעוניינים לייסד משטר אסלאמי אדוק ברפובליקות המוסלמיות של הקווקאז, כמו למשל צ'צ'ניה ודגסטן. המעורבות של אזרח קירגיזי בפיגוע וההודעה ובה לקיחת האחריות מלמדים על האתגר הסלפי-ג'האדי המתעצם שניצב בפני רוסיה, ואשר לאור המלחמה בסוריה מחבר ג'האדיסטים מהמזרח התיכון, ממרכז אסיה, מהקווקאז ומרוסיה עצמה.  

לקיחת האחריות של "כתיבת אל-אמאם שאמיל"

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה