יום שני, 6 במרץ 2017

קבוצות ג'האדיסטיות מאפריקה נשבעו אמונים לאל-קאעדה והכריזו על ייסודו של ארגון חדש


ארבעה ארגונים ג'האדיסטיים שפועלים בצפון-מערב אפריקה נשבעו אמונים לאל-קאעדה והכריזו על ייסודו של ארגון חדש בשם "ג'מאעת נצרת אל-אסלאם ואל-מסלמין" (קבוצת הסיוע לאסלאם ולמוסלמים). בראש הארגון יעמוד השיח' איאד אג ע'אלי, מנהיג "אנצאר א-דין", ארגון ג'האדי שהשתלט ב-2012 על חלקים ממאלי. אל "אנצאר א-דין" הצטרפו שלוש קבוצות נוספות: "אמירות אזור המדבר" ו"אל-מראבטון" המזוהים עם אל-קאעדה ו"חטיבות מאסינא" ממרכז מאלי.

בסרטון וידאו שהופץ, באורך כשבע וחצי דקות, נראים חמישה ממפקדי הארגון החדש ישובים אל מול המצלמה, כאשר איאד אג ע'אלי יושב במרכז. אג ע'אלי נשבע אמונים למנהיג אל-קאעדה הנוכחי, אימן א-ט'ואהרי, למנהיג אל-קאעדה במגרב האסלאמי, עבד אלמאליכ דרוקדל, ולמנהיג טאליבאן באפגניסטן; ומהלל את אסאמה בן-לאדן, מייסד אל-קאעדה, ואת אבו מצעב א-זרקאוי, מייסד השלוחה של אל-קאעדה בעיראק, הארגון שיהפוך ברבות השנים למדינה האסלאמית (דאע"ש).

הארגון החדש מהווה איום על מדינות רבות במרחב ולקבוצות השונות שהצטרפו אליו יש היסטוריה ארוכה של אלימות נגד יעדים מקומיים וזרים. כך, למשל, בנובמבר 2015 ביצעו מחבלים של אל-קאעדה את הפיגוע במלון רדיסון בבמקו, בירת מאלי; בינואר 2016 ביצעו פיגוע דומה במלון ספלנדיד שבבורקינה-פאסו; ובמארס דאשתקד ביצעו את הפיגוע במלון גראנד בסאם שבחוף השנהב.

זרוע המדיה אשר הפיקה והפיצה את הסרטון מטעם הארגון החדש נקראת "א-זלאקה" (מערבית: מדרון חלקלק), על שם "קרב א-זלאקה" (בספרדית: La batalla de Sagrajas; בערבית: معركة الزلاقة) שהתרחש ב-1086, בין צבא נוצרי בראשות המלך אלפונסו השישי לבין צבא מוסלמי בראשות יוסוף בן תאשפין, מנהיג המֻרַאבִּטוּן (שושלת ששלטה בצפון אפריקה ואנדלוסיה במאה ה-11). הקרב נקרא כך משום הדם הרב שנשפך בו וגרם לאדמה עליה נלחמו להיות חלקלקה.

הלוגו של "א-זלקאה" מדיה.
קבוצת "אנצאר א-דין" (תומכי הדת) השתלטה ב-2012 על חלקים ממאלי, תוך שהיא נעזרת בארגונים סלפים נוספים שפועלם באזור, אך אחיזת הג'האדיסטים בשטחים שנכבשו התערערה בעקבות מלחמת-נגד שהובילה צרפת שנה לאחר מכן. מאז ועד היום ממשיכה "אנצאר א-דין" יחד עם בעלות בריתה לפעול במאלי בכדי לבסס את שליטתן מחדש ולהחיל את חוקי השריעה באזורים הכבושים. אל "אנצאר א-דין" כאמור הצטרפה גם קבוצת "חטיבות מאסינא" שפועלת למען עצמאות והיפרדות ממאלי.

קבוצת "אמירות אזור המדבר" הינה חלק מארגון "אל-קאעדה בארצות המגרב האסלאמי", השלוחה של אל-קאעדה בצפון אפריקה. קבוצת "אל-מֻרַאבִּטוּן" (מערבית: הלוחמים במוצב הקדמי) היא איחוד של "גדוד החותמים בדם", בראשות ח'אלד אבו אל-עבאס (מח'תאר בלמח'תאר), ו"תנועת א-תוחיד ואל-ג'האד במערב אפריקה", שתי קבוצות שגם כן היו מזוהות עם אל-קאעדה. ח'אלד אבו אל-עבאס ואנשיו הם שעומדים מאחורי המתקפה הקטלנית באן-אמינס, אלג'יריה (ינואר 2013).

ייסודו של הארגון החדש ושבועת האמונים לאימן א-ט'ואהרי, מנהיג אל-קאעדה המרכזי, מצביע על כך שכוחו של אל-קאעדה ויוקרתו לא נפגעו על אף מה שנהוג לחשוב. יתרה מכך, הארגון החדש מגביר את חוסר היציבות בצפון מערב אפריקה ואת האיום שנשקף למדינות באזור, המודעות ליכולות ולשאיפות של הכוחות הג'האדיסטים. האיום אינו נותר מקומי: הוא מופנה גם כלפי צרפת, ארצות הברית ומדינות נוספות - שלוקחות חלק במאבק נגד הגורם הג'האדי באפריקה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה