יום חמישי, 26 בינואר 2017

על פאדי קונבר והקשר האפשרי לתעמולה סלפית-ג'האדית

בתאריך 8 בינואר התרחש פיגוע דריסה בטיילת ארמון הנציב בירושלים. מחבל בשם פאדי קונבר, תושב ג'בל מוכבר שבמזרח ירושלים, דרס עם משאיתו קבוצת חיילים שהיו במקום, רצח ארבעה ופצע כחמישה עשר אחרים. לאחר הפיגוע עלתה השאלה מה היה מקור ההשראה של המחבל, והאם הוא הושפע מהתעמולה של המדינה האסלאמית?. שאלות אלו עלו לאור שתי תקריות דומות שהתרחשו בניס ובברלין, כאשר מחבלים פעילי המדינה האסלאמית השתמשו במשאית ככלי נשק קטלני.

לאחר הפיגוע בארמון הנציב אמרו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן כי המחבל היה תומך של ארגון "המדינה האסלאמית" ופעל בהשראת הארגון. גם מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, אמר שפיגוע הדריסה בארמון הנציב הוא "חיקוי של הטרור האסלאמי באירופה". עם זאת ולפי שעה, המדינה האסלאמית לא לקחה אחריות בצורה ישירה על הפיגוע של קונבר: סוכנות המדיה הרשמית "אעמאק", האמונה על לקיחת האחריות במקרה של פיגועים, לא פרסמה דבר בנוגע לפיגוע. 

סביר להניח כי התעמולה של המדינה האסלאמית (לשעבר: דאע"ש) לבדה לא היתה המניע היחידי, אך בהחלט סביר כי היוותה מניע מהותי. לפי סא"ל במיל' אלון אביתר, "מחבל פלסטיני לא החליט לבצע את הפיגוע אך ורק לאחר שנחשף בהתלהבות למסרים מבית היוצר של דאע"ש וליכולותיה הקטלניות של המשאית; הרקע היה שם כאמור עוד קודם לכן, ובמקרה זה התקיימה זיקה הדוקה בין אישיותו, סביבת גידולו, חינוכו ושיוכו הלאומי-פוליטי, לבין ההשפעה החיצונית הדאע"שית-אסלאמית, שאינה נעצרת בגבולות גיאוגרפיים. זו מהותה של ההשראה והשלכותיה ההרסניות."

לפי מרכז המידע למודיעין וטרור, שלושה ארגוני טרור שונים ברכו על הפיגוע והכריזו כי המחבל בא משורותיהם או נמנה עם תומכיהם. בין ארגונים אלו אפשר למצוא ארגונים מוכרים כגון חמא"ס והחזית העממית לשחרור פלסטין וגם התארגנות לא מוכרת בשם "גדודי השהיד בהאא' עליאן". מעבר לכך, ארגון הטרור הסלפי מעזה "ג'יש אלאמה א-סלפי - בית אלמקדס" ("צבא האומה הסלפי בירושלים") פרסם הודעה ובה בירך על "פעולת ההקרבה של השהיד פאדי קנבר," אשר התרחשה במסגרת "אנתיפאדת אלקודס".

פרסום תמיכה בפאדי קונבר, מאת "צבא האומה הסלפי"
על אף הטענות כי המחבל השתייך לגורם כזה או אחר, במאמר של מרכז המידע למודיעין וטרור נטען כי "עד כה אין בידינו אימות לכך, שפאדי אלקנבר הופעל ע"י ארגון טרור פלסטיני או ג'האדיסטי [דוגמאת אלקאעדה או דאע"ש]. סביר, להערכתנו, כי הודעות קבלת האחריות מקורן ברצון לעשות שימוש תקשורתי ב"הצלחה" לה זכה הפיגוע (תופעה המוכרת לנו בעבר)." כלומר, קונבר פעל לבדו ועל דעת עצמו. השאלה, כאמור, היא למה?

הפיגוע שביצע פאדי קונבר קושר לפיגוע שביצע נשאת מלחם ברחוב דיזינגוף בינואר דאשתקד. בדומה, גם על מלחם נאמר כי פעל בהשראת המדינה האסלאמית. הוא אף הניף דגל שחור מאולתר ועליו הכיתוב "דאעש" בעברית וערבית על דירה בצפון תל-אביב, אליה נמלט לאחר הפיגוע. בנוסף נמצא ברשותו גם דגל חמא"ס ירוק. לאחר הפיגוע של מלחם פורסמה הודעה מטעם גוף לא מוכר בשם "תומכי הח'ליפות באדמות 48 בפלסטין הכבושה" בה נכתב כי מלחם נמנה עם "תומכי הח'ליפות" (כינוי למדינה האסלאמית). גוף זה לא פרסם כל הודעה לאחר הפיגוע שביצע קונבר. 

נשאת מלחם, בהודעה של "תומכי הח'ליפות"
עם זאת, בימים שלאחר הפיגוע שביצע קונבר פרסמו שתי סוכנויות תעמולה ג'האדיסטיות הודעות לפיהן המחבל היה מתומכי המדינה האסלאמית. סוכנות המדיה הראשונה, המוכרת יותר, היא "אלנצרה אלמקדסיה", אשר החלה לפעול בפברואר 2014 ברצועת עזה. התארגנות זו עומדת ככל הנראה גם מאחורי שיגורי טילים אל עבר דרום ישראל. סוכנות המדיה השנייה נקראת "ארץ' אלרבאט" ולא הייתה מוכרת עד הפיגוע של קונבר. ייתכן וזו האחרונה קשורה לארגון הטרור העזתי "ג'יש אלאסלאם" (צבא האסלאם). 

פרסום תמיכה בפאדי קונבר, של סוכנות "ארצ' אלרבאט"
בעבר פרסמה "אלנצרה אלמקדסיה" סרטוני תעמולה בהם עודדה מוסלמים בישראל, בשטחי הרשות הפלסטינית וברצועת עזה להצטרף לשורות דאע"ש או לבצע ג'האד נגד ישראל והיהודים. בנוסף, קבוצה זו עמלה על הפצת "האידיאולוגיה הדאעשית", בצורה ישירה בקרב העזתים, דרך חלוקת דיסקים ברחוב, ובצורה עקיפה לגולשים ברשתות החברתיות. כך, למשל, בינואר 2015 חילקו פעילי "אלנצרה אלמקדסיה" אלפי סרטוני תעמולה שהופקו בידי המדינה האסלאמית לתושביי הרצועה; וכן סרטון המתעד את החלוקה. 

לא זאת ועוד, בשנתיים האחרונות פרסמו פעילי המדינה האסלאמית מספר סרטוני וידאו שעסקו או התמקדו בישראל ובמאבק בה וביהודים. הסרטונים, אשר הופצו מ"מחוזות" שונים הנתונים לשליטת הארגון בסוריה, עיראק, אפגניסטן-פקיסטן וחצי האי סיני, הופצו בתקופה בה רבו פיגועי הדקירה והדריסה בישראל. שניים מהסרטונים הללו כללו פעילי דאע"ש ישראלים (אולי פלסטינים) שדיברו בעברית. פרסומים נוספים איימו במלחמה נגד ישראלהסיתו לרצח יהודים וגם תקפו את חמא"ס והאשימו אותה בשיתוף פעולה עם ישראל.

תעמולה לרצח יהודים וישראלים אינה "המצאה" של המדינה האסלאמית. כך למשל, גורמים שנחשבים מתונים מקרב הפלסטינים עושים זאת, דוגמת תנועת פתח שבראשה עומד אבו מאזן, המשתמשת במדיה (טלויזיה, עיתונות, רדיו, רשתות חברתיות) ובחינוך לצורך הפצת תעמולה ארסית. לא פחות מכך, גם התעמולה שהופצה (ומופצת) בידי ארגון אלקאעדה וקבוצות המזוהות עמו רעיונית מעודדת אלימות ומנגישה את ההצדקות והסברים לביצוע פיגועים. האמצעי המרכזי להפצת רעיון הג'האד כטרור אישי כיום הוא המגזין "אינספייר" שמופק ומופץ בידי השלוחה של אלקאעדה בתימן.

גם גורמים סלפים-ג'האדיים פלסטינים מנגישים ידע קטלני. למשל: באוקטובר 2015 פרסם מרכז אבן תימיה, זרוע תעמולה של הסלפיה-ג'האדיה ברצועת עזה וחצי האי סיני, מדריך מקוון ובו הדרכה כיצד לדקור במטרה להרוג, כיצד להכין חומר נפץ מאצטון-פרוקסיד וכיצד להכין נפץ ומטען חבלה. יתרה על כך, המדריך הכיל הסברים לצורך הפקת רעל מסוג ריסין, דרכי השימוש בו והפצתו, וכן הסברים לצורך הכנה ושימוש בגז פלפל. התעלתה על כולם המדינה האסלאמית, אשר בסרטון ממחוז א-רקה שהופץ בנובמבר 2015 הדריכה את תומכיה כיצד לדקור אדם למוות וכיצד להכין מטען חבלה "ביתי", תוך תיעוד והמחשה של ההנחיות במציאות.

ניכר כי לעומת התעמולה של הרשות הפלסטינית או אף של חמא"ס, התעמולה הסלפית-ג'האדית המקוונת מפורטת יותר הן מבחינה ויזואלית והן בהסבריה והכוונותיה התיאולוגיות והטכניות. היא גם מעודדת ומניעה אינדיבידואלים וקבוצות ומניעה אותם לכיוון של מאבק קוסמי בין "טוב" ו"רע", שבו כל מוסלמי הוא חייל בפוטנציה - גישה שתחילתה בהצדקה שנתן מורהו הרוחני של אסאמה בן-לאדן, השיח' עבדאללה עזאם, לג'האד כחובה אישית המוטלת על כתפו של כל מוסלמי כשיר ובריא; המשכה בעידוד וההכוונה של "אבו מוצעב א-סורי", ממקדמי רעיון הטרור כג'האד אישי; וכלה ב"אינספייר" ובפרסומים של המדינה האסלאמית.

תעמולה זו מהווה איום מסוכן משום טבעה הוירטואלי והאלימות הגלומה בה. היא מפיצה רעיון שקוסם ללא מעט מוסלמים ברחבי העולם, רעיון שכל אחד יכול לאמץ עקב צפייה בסרטונים או דרך קריאה של טקסטים באינטרנט, ובהחלטה של רגע. לצד זאת ישנה אפשרות ליישם את הקריאה העולה מן התעמולה תוך שימוש בכלים נגישים וקטלניים, כגון סכין מטבח, מכונית, משאית או מטען חבלה מתוצרת ביתית - ולגרום נזק רב. לא חייבים לאמץ את האידאות בצורה מוחלטת, אפשר רק את הידע הנדרש. לכן החשיבות להיאבק בתעמולה הג'האדית המקוונת, כמו גם במקורות הסתה אחרים, ואת זאת יש לעשות בשילוב של לוחמה פסיכולוגית, כלים לגליים, אמצעים כלכליים וכן במידת הצורך בכלים משטרתיים או צבאיים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה