יום שני, 30 בינואר 2017

ארגון-גג חדש נוסד בסוריה: תחריר א-שאם


ארגון-גג חדש של קבוצות מורדים נוסד אמש בסוריה. הארגון החדש ייקרא "תחריר א-שאם" (שחרור הלבנט), אשר בראשו עומד אבו ג'אבר האשם אל-שיח'. הקבוצה העיקרית שפועלת במסגרתו היא "ג'בהת פתח א-שאם" (החזית לכיבוש הלבנט; לשעבר "ג'בהת א-נצרה"), שהיתה ידועה כשלוחת אל-קאעדה בסוריה. אל "פתח א-שאם" הצטרפו ארבע קבוצות מורדים נוספות ובהן "לואא' אל-חק" (גדודי האמת), "ג'בהת אנצאר א-דין" (חזית תומכי הדת), "ג'יש א-סונה" (צבא הסונה) ו"נור א-דין א-זנקי", אשר היחסים ביניהן ידעו עליות ומורדות בשנים האחרונות.

על פי ההודעה שפורסמה בידי הארגון החדש, הקבוצות שהתאגדו תחת מסגרת "תחריר א-שאם" יפעלו וילחמו יחדיו נגד האויבים המשותפים, בעיקר נגד כוחות המדינה האסלאמית מזה ונגד כוחותיו של משטר אסד מזה, אך גם נגד קבוצות מורדים יריבות, ובראשן "חרכת אחראר א-שאם אל-אסלאמיה" (תנועת חופשיי הלבנט האסלאמי), שרבים מפעיליה ומנהיגיה ערקו לארגון החדש.  

ההודעה על ייסודה של "תחריר א-שאם"
מאז פרסום ההודעה אנו למדים על הצטרפות של כוחות מורדים נוספים לשורות "תחריר א-שאם" ועל עריקה של לוחמים מקבוצות מורדים שונות והצטרפות לגוף החדש. יתר על כן, קבוצות מורדים אחרות מצטרפות לברית החדשה. כך, למשל, היום (שני) הודיעו קבוצות נוספות כי הן מצטרפות לארגון הגג החדש, כמו למשל קבוצת "אריות הח'ליפות", "גדוד אל-ח'טאב" ו"גדוד אחמד עאסף", אשר לפנים היו מזוהות עם הצבא הסורי החופשי (גוף שנחשב למתון מקרב קבוצות המורדים).

איחוד של קבוצות מורדים אינו בגדר תופעה חדשה במלחמה בסוריה. גם המדינה האסלאמית מכילה בתוכה קבוצות שונות אשר להן רב המשותף על המפריד. כך, למשל, הצטרפו קבוצות המורכבים מלוחמים זרים (אירופאים ומהקווקאז) לשורות המדינה האסלאמית וכן קבוצות מורדים באזורים שונים של סוריה. כך, למשל, נוסד ארגון "ג'יש ח'אלד בן אל-ואלד" שפועל ברמת הגולן הסורית.

גם שלוחת אל-קאעדה בסוריה (לשעבר "ג'בהת א-נצרה") פעלה בכדי לאחד כוחות עם קבוצות מורדים שונות. כך למשל, בעבר דובר על איחוד בין "ג'בהת א-נצרה" לבין "אחראר א-שאם", איחוד שלא יצא אל הפועל בסופו של דבר נוכח מחלוקות פנימיות. מחלוקות אלו הועצמו עד לכדי אלימות בין שני ארגוני המורדים הללו. ניסיונות נוספים לאחד את המורדים תחת מסגרת אחת הביאו להיווסדות של ארגונים כגון "החזית האסלאמית הסורית", שלאחר מכן תאמץ את השם "החזית האסלאמית", אך בסופו של דבר כשלו משום שלא השכילו לייצר חזית אחידה ומגובשת.

כל האמור מצביע על מצבם הקשה של קבוצות המורדים בסוריה, שלא מצליחות לאחד שורות ובמקום להתרכז בכוחותיו של משטר אסד נלחמות ביניהן. זהו אולי אחד ההישגים של משטר אסד, שכן הלחימה בתוך מחנה המורדים פוגעת באופוזיציה למשטרו וביכולותיה להגיע להישגים צבאיים משמעותיים בשדה הקרב, כאלו שאפשר יהיה לתעל לכיוון של רווח פוליטי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה