יום רביעי, 6 באפריל 2016

אנצאר אל-פרקאן לקחה אחריות על פיגוע נגד כוחות איראניים בעיר ג'אבהאר


"ג'מאעת אנצאר אל-פֻרקַאן פי בלאד אל-פארס" (קבוצת תומכי הקוראן באיראן) הבלוצ'ית לקחה אחריות על פיגוע שהתרחש ביום ראשון, 20 במארס, נגד כוחות איראניים בעיר ג'אבהאר שבמחוז בלוצ'יסטן. ההודעה פורסמה ביום שני, 21 במארס, בחשבון הטוויטר של הקבוצה. למחרת פורסמה בחשבון זה תמונה שמתעדת רכב עולה באש, יחד עם הסבר כי מדובר בתיעוד המתקפה על הכוחות האיראניים שחגגו באותו זמן את חג הנורוז (ראש השנה הפרסי). לפי הודעת "אנצאר אל-פרקאן", במתקפה זו נהרגו ונפצעו מספר חיילים איראניים.

משמעות המילה פרקאן היא "הבדלה בין אמת לשקר", "ישועה" או "גילוי אלוהי", והיא משמשת גם ככינוי נפוץ לקוראן. "אנצאר אל-פרקאן" מורכבת משתי קבוצות: "חזב אל-פרקאן" ו"אנצאר-איראן", אשר התאחדו בדצמבר 2013. באפריל 2015 חטפה "אנצאר אל-פרקאן" מכה קשה לאחר שהאיראנים הצליחו להרוג את דובר הקבוצה ואחד מבכיריה ומנהיגיה, השאם עזיזי שמוכר היה בכינויו "אבו חפץ אל-בלוצ'י". עזיזי היה הדובר של "אנצאר-איראן" והמשיך בתפקיד זה גם לאחר המיזוג עם "חזב אל-פרקאן". 

תיעוד המתקפה בג'אבהאר. מתוךחשבון הטוויטר של "אנצאר אל-פרקאן"
"אנצאר-איראן", אשר נוסדה בספטמבר 2012, היא אחת הקבוצות הבלוצ'יות הג'האדיסטיות החדשות שהופיעו במרחב בשנים האחרונות. מאז שנוסדה חתרה הקבוצה לשיתוף פעולה עם קבוצות ג'האדיסטיות בדלניות אחרות מחבל בלוצי'סטן אשר פועלות נגד המשטר בטהראן וכוחותיו. כך, למשל, בדצמבר 2012 הכריזה "אנצאר איראן" על שיתוף פעולה עם "ספא א-צחאבה" (צבא בני הלוויה) ובמארס 2013 הצהירה על שיתוף פעולה עם "ג'יש אל-עדל" (צבא הצדק), שני ארגונים סוניים בדלניים מבלוצ'יסטן שבעבר ביצעו מתקפות נגד יעדים איראניים במחוז בלוצי'סטן, בעיקר נגד כוחות משמרות המהפכה. 

שלל הקבוצות הבלוצ'יות הבדלניות פעילות מאד במרשתת, בדגש על בלוגים ורשתות חברתיות (דוגמת פייסבוק או טוויטר). חשבון הטוויטר העדכני של "אנצאר אל-פרקאן" החל לפעול בתאריך 30 בינואר השנה ונסגר לפני ימים אחדים. טרם נסגר החשבון הוא צבר מעל ל-1300 עוקבים ופורסמו בו 78 ציוצים. זהו החשבון הרביעי שהקבוצה פתחה לאחר שהקודמים נסגרו בידי טוויטר. בעבר פעלה הקבוצה גם בפייסבוק ותפעלה בלוגים בפרסית, ערבית ואנגלית. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה