יום שבת, 5 בדצמבר 2015

על הפיגוע במאלי: אודות אל-מראבטון והקשר לאל-קאעדה במגרב האסלאמי


בתאריך 20 בנובמבר הגיעו שני חמושים לכניסת בית המלון רדיסון בלו בעיר במקו שבמאלי, יצאו מן הרכב ופצחו במסע ירי חסר אבחנה. לאחר מכן המשיכו נכנסו אל תוך המלון, שם המשיכו לירות באורחים ואף לקחו כ-170 בני אדם כבני ערובה. עשרים אנשים נרצחו בפיגוע שהסתיים רק לאחר הגעת כוחות צבא לאזור. בין הנרצחים אזרח ישראלי אחד, אזרח אמריקאי אחד, שני אזרחים בלגים, שלושה סינים ושישה רוסים. את הפיגוע ביצעו אנשי ארגון בשם "אל-מראבטון".

לפני כיומיים פורסם בידי "אל-אנדלוס מדיה", זרוע התקשורת של אל-קאעדה במגרב האסלאמי (להלן: אקמ"א), סרטון אודיו חדש בו מדבר "אבו מצעב עבד אל-ודוד" (עבד אל-מאליכ דרוקדל), מנהיג אקמ"א. בסרטון זה, אשר אורכו כארבע-עשרה דקות, מברך אל-ודוד על הפיגוע במאלי אשר היה פעולה משותפת של אל-קאעדה ושל "אל-מראבטון". הוא גם מאיים על צרפת ומאלי במתקפות נוספות. ההודעה של אל-ודוד פורסמה תחת הכותרת "המבנה היצוק" (אלבֻּנְיַאן אלמרצוץ, בערבית), ביטוי הלקוח מהקוראן: "אלוהים אוהב את הלוחמים למענו, הערוכים שורות שורות, כמו היו מבנה יצוק" (קוראן 4:61, תרגום אורי רובין).

את האחריות לפיגוע במלון רדיסון נטל מח'תאר בלמח'תאר המוכר בכינויו "סתום העין" מספר שעות לאחר שהאירוע הסתיים ובני הערובה שוחררו. נטילת האחריות נעשתה באמצעות הודעה קולית שפורסמה בידי סוכנות ידיעות מאוריטנית בשם "אל-אח'באר". בהודעה קולית אחרת, שפורסמה בידי "אל-מראבטון" ביממה האחרונה, אוששו דבריו של אל-ודוד לפיהם הפיגוע היה פעולה משותפת. עוד נאמר כי מעתה ואילך יפעלו "אל-מראבטון" ואקמ"א יחדיו, "תחת דגל התוחיד (ייחוד האל)" ונגד "האויב הצלבני הכובש".

בעבר עמד בלמח'תאר בראש קבוצה שכונתה "החותמים בדם" (אל-מֻוַּקִעוּן ב-דמאא', בערבית). בשנים האחרונות עמדו אנשי בלמח'תאר מאחורי שורה ארוכה של פיגועים, רבים מהם בוצעו בשיתוף פעולה עם ארגון "א-תוחיד ואל-ג'האד במערב אפריקה", ארגון ג'האד מאזור אזוואד במאלי שבראשו עמד אחמד ולד עאמר. הקבוצות של בלמח'תאר ושל עמאר היו חלק מהכוחות האסלאמיסטים, אשר יחד עם קבוצת תנועת אנצאר א-דין (תומכי הדת) הצליחו לבסס אחיזתם בחבל אזוואד רחב הידיים.

כזכור, מאמצע 2012 לערך החלו כוחות מורדים המורכבים מגורמים שבטיים, לאומיים ואסלאמיסטים לחתור לקראת היפרדות של חבל אזוואד ממאלי. לאחר מלחמה קצרה מול הממשלה המקומית, הנתמכת בידי ממשלת צרפת, הצליחו המורדים להשתלט על אזוואד ולבסס את שלטונם באזורים שנכבשו. כך נוצרה יישות שכונתה "המדינה האסלאמית של אזוואד", אשר הפכה לכר פורה עבור פעילות ג'האדיסטית ענפה. התגברות כוחם של הג'האדיסטים באזור הביאה את צרפת לצאת למלחמה במטרה למוטט את שלטון האסלאמיסטים באזוואד ולפגוע בתשתיות הטרור.

בינואר 2013 ביצעו קבוצותיהם של בלמח'תאר ועמאר את המתקפה על שדה הגז באן-אמינאס שבאלג'יריה, בה נרצחו קרוב לארבעים בני אדם מלאומים שונים. במאי התקיפו בסיס צבאי ומכרה אורניום בניז'ר, אשר מופעל בידי חברה צרפתית. כעשרים חיילים ואזרחים נהרגו. באוגוסט התאחדו שתי הקבוצות בצורה "רשמית" וקראו לארגונם החדש "אל-מֻרַאבִּטוּן" (בתרגום מילולי: הלוחמים במוצב הקדמי נגד הכופרים). בספטמבר פורסם וידאו ראשון מטעם הארגון, המתעד את המתקפה בניז'ר.

ההכרזה על ייסודו של הארגון החדש נעשתה תוך הבהרה כי אין מדובר בחלק מאל-קאעדה במגרב האסלאמי. יתרה מכך, ראשי "אל-מראבטון" נשבעו אמונים (ביעה) ישירות למנהיג אל-קאעדה אימן אל-זוואהרי ולמנהיג טאליבאן לשעבר המולא מוחמד עומר ובכך "עקפו" את השלוחה של אל-קאעדה במגרב האסלאמי. בתקופה האחרונה חודשה שבועת האמונים לאל-זוואהרי פעמיים. כך, למשל, במאי 2015, לאור שמועות על נטישת הברית עם אל-קאעדה וחבירה למדינה האסלאמית, פרסם בלמח'תאר הודעה מטעם "אל-מראבטון" שמכחישה את השמועות וחוזרת על הנאמנות למנהיג אל-קאעדה המרכזי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה