יום חמישי, 5 בנובמבר 2015

בין המדינה האסלאמית לאל-קאעדה: על הפלת המטוס הרוסי מעל שמי סיני והקשר האפשרי למגזין אינספייר

ביום שבת, 31 באוקטובר, נודע כי מטוס נוסעים מסוג "איירבאס"', של חברת תעופה רוסית, אשר על סיפונו מעל 200 בני אדם נפל בשמי חצי האי סיני. באותו היום פרסמה השלוחה של המדינה האסלאמית בחצי האי סיני - "מחוז סיני" (לשעבר "אנצאר בית אל-מקדס") - הודעה לפיה היא עומדת מאחורי הפלת המטוס. לפי ההודעה, הרוסים ובעלי בריתם "לא ידעו ביטחון בארצות המוסלמים או במרחב האווירי שלהם [השמיים שלהם]" וכפי שהם הורגים (מוסלמים) כך הם (הרוסים) יהרגו.

קודם להודעה מטעם "מחוז סיני" הופץ סרטון וידאו קצר שנטען לגביו כי הוא מתעד את פיצוץ המטוס הרוסי. הסרטון, אשר אורכו פחות משתי דקות, נפתח בלוגו של "מחוז סיני" והוא מתעד מטוס כאשר ברקע משולב מזמור ג'האדי. לאחר זמן קצר נראה פיצוץ במטוס, שלא באמצעות טיל נ"מ, ולאחר מכן נראה המטוס צונח ארצה. ראוי לציין כי לפי ג'האדיסטים ברשתות החברתיות, סרטון זה אינו מתעד את המטוס הרוסי כי אם תיעוד של הפלת מטוס אמריקני בשמי אפגניסטן ב-2013.

נטילת האחריות הראשונה שפרסם "מחוז סיני" בנוגע להפלת המטוס
אמש (רביעי, 4 בנובמבר) פורסם קטע אודיו באורך כשלוש וחצי דקות מאת "מחוז סיני" ובו נטילת אחריות נוספת על הפיגוע. בהודעה זו, אשר פורסמה תחת הכותרת "אנו הפלנו אותו, אז תמותו בזעמכם", נאמר כי פרטים נוספים יפורסמו "בזמן ובמקום שימצא לנכון." גורמים אמריקאים ובריטים העריכו כי המטוס פוצץ באוויר, ככל הנראה באמצעות מטען חבלה שהוחדר למטוס, ולא באמצעות טיל נ"מ. 

אם אכן יתברר כי המטוס הופל תוך שימוש במטען חבלה, ייתכן כי המחבלים המזוהים עם "המדינה האסלאמית" למדו כיצד להוציא אל הפועל את הפיגוע מהשלוחה של אל-קאעדה בחצי האי-ערב. שלוחה זו אחראית על הפקת מגזין הטרור "אינספייר", אשר המהדורה ה-13 שלו "הוקדשה" עבור ג'האדיסטים המעוניינים לבצע שני סוגים של פיגועים: פיגוע אווירי (במטוס נוסעים או מטוס תובלה) או התנקשות באישים חשובים בעולם הפיננסי האמריקאי.

קודם לפרסומה של המהדורה ה-13 הפיצו פעילי אל-קאעדה סרטון תעמולה קצר ובו קטע אנימציה המתעד כביכול את רגע הפיצוץ במטוס נוסעים והתרסקות המטוס. במהדורה עצמה שולבו הסברים והוראות מפורטות לגבי הכנת מטען חבלה שמסוגל, לכאורה, לחדור את מעגלי הבידוק והביטחון בשדות תעופה; הדרכה כיצד לעבור את הבידוק מבלי להתגלות; פרטים אודות המיקום הרצוי בכדי להביא לפיצוץ ודאי של המטוס; ואף הדרכה עבור המחבל המתאבד כיצד לפרסם הודעה ובה נטילת אחריות לאחר מעשה. 

טרוריסטים ג'האדיסטים עושים שימוש במגזין "אינספייר" בכדי להוציא אל הפועל פיגועי תופת נגד יעדים שונים. כך, למשל, האחים ג'האר וטמרלנג צרנייב, המחבלים שביצעו את הפיגוע במרתון בבוסטון, למדו כיצד להכין מטעני חבלה באמצעות המגזין. עומר פארוק עבד אל-מוטלב, המחבל עם תחתוני הנפץ שניסה לבצע פיגוע בחג המולד 2009 כאשר טס מהולנד (אמסטרדם) לארצות הברית (דטרויט), נשא עליו מטען חבלה מאולתר כמו זה שהוראותיו סופקו במהדורה ה-13.

כאמור, לפי שעה, "המדינה האסלאמית" עוד לא פרסמה פרטים נוספים אודות התקרית. בועז ביסמוט כתב כי אם אכן מדובר בפיגוע, "מדובר בפיגוע הקטלני ביותר מאז פיגועי התאומים בספטמבר 2001". אם המטוס הופל ולא באמצעות טיל שנורה מהקרקע, נותרת השאלה כיצד הפיגוע התבצע: האם מדובר במחבל מתאבד או שמא בפצצה שהוחדרה למטוס? כך או כך, גם אם בצורה עקיפה, מדובר בפיגוע בהשראת אל-קאעדה; מה שמצביע על היותו רלוונטי ומסוכן גם בתקופה בה את מרבית הכותרות תופסת "המדינה האסלאמית".

תגובה 1:

  1. למיטב זכרוני, עבדאלמטלב שהה תקופה מסוימת בתימן לצד אנשי ה-AQAP, ובמיוחד אנור אלעואקי (בעל האזרחות האמריקאית). שם לא רק ספג והרחיב את האידאולוגיה הרדיקלית שלו, אלא גם למד חלק מהמיומנות שנדרשה על מנת להכין את המטען הכושל.

    השבמחק