יום שבת, 26 בספטמבר 2015

ארגון 'צבא המהגרים והתומכים' נשבע אמונים לאל-קאעדה בסוריה


"ג'יש אל-מהאג'רין ואל-אנצאר" (צבא המהגרים והתומכים), ארגון ג'האד סלפי שמורכב מפעילים רוסים, קווקאזים, תורכיים ובני לאומים נוספים, נשבע אמונים לארגון "ג'בהת אל-נצרה" (חזית הסיוע), השלוחה של אל-קאעדה בסוריה ("קאעדת אל-ג'האד פי בלאד א-שאם"). ההודעה על שבועת האמונים פורסמה בתאריך 23 בספטמבר.

"צבא המהגרים והתומכים" עבר גלגולים רבים מאז החל לפעול בסוריה. הבסיס להיווצרותו של הארגון היה "כתאא'ב אל-מהאג'רין" (גדוד המהגרים). אבן הדרך הראשונה הונחה בסוף מארס 2013, כאשר שתי קבוצות - "ג'יש מוחמד" (צבא מוחמד) ו"כתאא'ב ח'טאב" (גדוד ח'טאב) - הצטרפו ל"גדוד המהגרים" וייסדו את "צבא המהגרים והתומכים". בראש הארגון עמד "אבו עומר הצ'צ'ני".

בתחילת אוגוסט 2013 נודע כי חל פילוג בתוך "צבא המהגרים והתומכים": מספר פעילים, אשר כונו "תכפירים" (כאלו שמכריזים על היותו של מוסלמי כ"כופר"), החליטו לפרוש מן הארגון. ימים בודדים לאחר מכן נודע כי קבוצת הפעילים הזו, אשר בראשה עמד לא אחר מ"אבו עומר הצ'צ'ני", הצטרפו למדינה האסלאמית.

שבועת האמונים לג'בהת אל-נצרה
הפילוג החריף לאחר שפעילים יצרו קבוצות חדשות, כאלו שאינן מזוהות עם ארגונים אחרים בסוריה, או התמזגו עם אחרות. כך, למשל, ב-3 באוגוסט נוסדה התארגנות בשם "חטיבת המג'אהדין של הלבנט"; בספטמבר נוסדה קבוצה נוספת בשם "המג'אהדין של הקווקאז והלבנט", אשר פעלה כגוף עצמאי שאינו כפוף או מזוהה לא עם ג'בהת אל-נצרה ולא עם המדינה האסלאמית; בדצמבר 2013 פורסם סרטון וידאו ובו הכרזה על הקמתו המחודשת של "צבא המהגרים והתומכים", הפעם בראשות "צלאח א-דין הצ'צ'ני".

ההכרזה על שבועת אמונים לג'בהת אל-נצרה פורסמה בערבית וברוסית. הכרזה זו מחזקת את מעמד ג'בהת אל-נצרה נוכח הפופולריות של המדינה האסלאמית. בנוסף, מההכרזה אפשר ללמוד על הקשר שבין ארגון "האמירות האסלאמית של הקווקאז" לבין אל-קאעדה, בעיקר נוכח האתגר שמציבים פעילי המדינה האסלאמית בקווקאז ל"אמירות הקווקאזית".

מקור:
https://twitter.com/morasel_jn1/status/646783136529944576

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה