יום שלישי, 23 ביוני 2015

טאליבאן-אפגניסטן במסר למדינה האסלאמית: אל תפעלו באפגניסטן


ארגון טאליבאן באפגניסטן העביר מסר ברור למדינה האסלאמית והעומד בראשה - אבו בכר אל-בגדאדי - שלא יפעלו בתוך שטחי אפגניסטן. ההודעה חתומה בידי אל-חאג' מולא אח'תר מוחמד מנצור, חבר במועצת השורא של "האמירות האסלאמית של אפגניסטן" (השם הרשמי של טאליבאן). טאליבאן עומד מאחורי פיגוע התאבדות ומתקפה שארעו אתמול (22 ביוני) בבניין הפרלמנט שבכאבול הבירה.

ההודעה פורסמה בתאריך 16 ביוני, לאחר תקופה אשר במהלכה ערקו פעילים שונים מטאליבאן ועברו לשורות המדינה האסלאמית (לשעבר דאע"ש). בינואר ופברואר השנה נוסדה "ולאית ח'ראסאן" (מחוז חורסאן) - השלוחה הרשמית של המדינה האסלאמית באזור אפגניסטן-פקיסטן. שלוחה זו שאבה אליה פעילים ואנשי דת הן מאפגניסטן והן מפקיסטן אשר נשבעו אמונים לאבו בכר אל-בגדאדי ולמדינה האסלאמית.

בהודעתו של המולא מנצור נכתב כי אחדות השורות בזמן לחימה נגד ה"כופרים" היא הכרחית וחיונית וכי הג'האד "נגד הפולשים האמריקאים וסוכניהם" באפגניסטן צריך להתנהל "תחת דגל אחד ופיקוד אחד." לפי ההודעה, 1,500 אנשי דת סונים, כולל אוסאמה בן לאדן, נשבעו אמונים למולא מוחמד עומר, מנהיג טאליבאן. טיעון זה (מבלי להתייחס למהימנותו או מידת דיוקו) בא להראות כי למולא עומר תמיכה רחבה יותר בקרב אנשי דת מאשר התמיכה לה זוכה מנהיג המדינה האסלאמית.

הסכסוך בין שני ארגוני הטרור, החולקים את אותה השקפת עולם, החל בסביבות אפריל, לאחר שארגון טאליבאן סרב להשבע אמונים (ביעה) לאל-בגדאדי. בפברואר דווח כי פעילי המדינה האסלאמית התנקשו בחייו של בכיר בטאליבאן; בסוף מאי דווח על קרוב לשלושים הרוגים במהלך חילופי אש בין חמושים משני הארגונים; בתחילת יוני ארבו פעילי המדינה האסלאמית לפעילי טאליבאן שנמלטו מפני כוחות הצבא האפגני. על פי דיווחים בכלי התקשורת, פעילי המדינה האסלאמית הוציאו להורג עשרה מפעילי טאליבאן בעריפה.

לפי רשת NBC News, ארגון טאליבאן התפצל לשלוש זרועות: זרוע אחת פועלת תחת המולא עומר; זרוע שנייה הפכה לשלוחה של המדינה האסלאמית; וזרוע שלישית מבקשת להמשיך את שיחות השלום מול הממשלה האפגנית. ייתכן שהודעתו של המולא מנצור יצרה משבר בתוך "מחוז חורסאן" של המדינה האסלאמית. דוגמה למשבר זה אפשר למצוא במקרה בו שלושה פעילי טאליבאן אשר ערקו והצטרפו אל השלוחה החדשה שינו את דעתם וביקשו לחזור ולשוב לטאליבאן. בתגובה, השלושה הוצאו להורג (שניים נורו והשלישי נערף).

כל האמור מעלה מספר שאלות: האם יצליחו כוחות המדינה האסלאמית להתבסס באפגניסטן כשחקן אזורי כפי שארע בעיראק וסוריה? האם "מחוז חורסאן" יכול לערער על מנהיגותו של המולא עומר, אשר לא נראה מאז 2001? האם חדירת המדינה האסלאמית למרחב האפגני-פקיסטני מאיימת על איראן? האם איום שכזה יכול לייצר ברית בין איראן לטאליבאן? אם כן, מה מקומה של ארצות הברית בברית שכזו? שאלות אלו עלולות לצוץ כל אימת שהאיום מצד המדינה האסלאמית על אפגניסטן ימשיך להתקיים.

__________________________
מקור
http://justpaste.it/ls64

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה