יום רביעי, 17 ביוני 2015

פחד וטרור בבנגלדש: אנצאר אל-אסלאם ומסע הרציחות של בלוגרים אתאיסטים


יותר ויותר בלוגרים בבנגלדש מוצאים עצמם תחת מתקפה מצד קיצונים מקומיים. בסוף מאי 2015 נטלה קבוצה בשם "אנצאר אל-אסלאם בנגלה" (תומכי האסלאם בבנגלדש) אחריות על רציחתם של בלוגרים אתאיסטים במדינה. שלושה מבין הבלוגרים - אוויג'יט רוי, וושיקור רחמן ואנאנטה ביז'וי דס - נרצחו מאז פברואר האחרון. שלושתם הותקפו ברחוב לעיני עדים ובצורה דומה, כאשר רוצחיהם הכו אותם למוות בנשק קר.

"אנצאר אל-אסלאם" פרסמה באמצעות חשבון טוויטר "רשמי" לכאורה הודעה לפיה בלוגרים נוספים עלולים להפוך למטרה הבאה. כפי הנראה, קבוצה זו הפכה למזוהה עם אל-קאעדה. כך, מסמך נטילת האחריות על רציחתו של ביז'וי דס, אשר פורסם ב-16 במאי השנה בידי "אנצאר אל-אסלאם", נחתם בידי השלוחה של אל-קאעדה בתת היבשת ההודית (Al-Qaida in the Indian Sub-continent - AQIS). שלוחה זו גם פרסמה סרטון אודיו שבו ניטלה אחריות על הרצח.

מתוך מסמך נטילת האחריות על רציחתו של ביז'וי דס. 
חשבון הטוויטר של "אנצאר אל-אסלאם" נפתח ב-30 במאי 2015 ויש לו 442 עוקבים. במידע אודות החשבון נכתב באנגלית: "אנצאר אל-אסלאם בנגלדש, מתנקשים באויב האסלאם. אנו לא שוכחים. אינשאללה, אנו לא נשכח את האחרים." ביום בו החל החשבון לפעול פורסמו ארבעה ציוצים, כאשר שלושת מתוכם מכילים קישורים להודעות ובהן נטילת אחריות על רציחתם של בלוגרים שונים; לצד אזהרות לבלוגרים אחרים שפרסומיהם ברשתות החברתיות נתפסים בידי האסלאמיסטים כדברי לעג לדת האסלאם ולנביא מוחמד.

לפי ה"גארדיאן", קבוצה זו מתנקשת בחייהם של בלוגרים אשר שמם הופיע ברשימת חיסול בה 84 שמות של אתאיסטים שמעליבים את האסלאם בפרסומיהם. אחרים ממשיכים לקבל איומים על חייהם. הקריאה לרדוף ולהרוג בלוגרים נענתה בידי ג'האדיסטים. ב-2013 התרחשו חמישה אירועי תקיפה של בלוגרים. כפי הנראה, לא הבלוגרים עצמם ולא הרשויות התייחסו אליה ברצינות ובכובד ראש.

חשבון הטוויטר של אנצאר אל-אסלאם בנגלדש (16.06.2015)
בשנים האחרונות ישנה מגמה של רדיפת בלוגרים, אנשי דת ואנשי אקדמיה בידי גורמים אסלאמיים קיצוניים בבנגלדש, כך עולה מכתבה של "אל-ג'זירה" שעסקה בנושא. בנגלדש, המונהגת מאז 2009 בידי ממשלה חילונית, היא המדינה השלישית בגודלה בעולם בה רוב מוסלמי. רוב האוכלוסיה הבנגלית עוקבת אחר זרמים מתונים אך בשנים האחרונות פרשנות מחמירה של האסלאם זוכה ליותר ויותר עדנה. בנוסף, נראה כי מפלס המתיחות בין אמונות ועדות שונות במדינה עולה. כך, למשל, בספטמבר 2012 דווח ב"שיקגו טריביון" על הפגנות של אסלאמיסטים שבמהלכן הוצתו מקדשים ובתים של בודהיסטים. למרות כל האמור נכתב ב"אל-ג'זירה" כי בבנגלדש, "הרג המבוצע בשם דת הוא נדיר."

לפי דיווח של ד"ר טל פבל, מומחה בתחום הסייבר והאיומים הקיברנטיים, בינואר 2013 "הפגינו המפלגות האסלאמיות במדינה בדרישה להוצאתם להורג של בלוגרים נוספים באשמת חילול הקודש. בתגובה עצרה הממשלה החילונית ארבעה בלוגרים וסגרה מספר עשרות אתרים ובלוגים." חודש לאחר מכן נרצח בלוגר בשם אחמד רג'יב חידר. שנה לאחר הרצח עצרו הרשויות בבנגלדש איש דת מקומי יחד עם עוד שבעה מתלמידיו שהואשמו כי היו אחראים ושותפים לרצח. יש לציין כי הרשויות בבנגלדש עוצרות גם בלוגרים המואשמים ב"חילול קודש".

רוצחו של חידר נקרא פרבי שאפיור רחמן. האחרון נעצר לזמן קצר ושוחרר על תנאי. בפברואר 2015 הוא רצח בלוגר נוסף בשם אוויג'יט רוי, אזרח אמריקני ממוצא בנגלי ואתאיסט שהתנגד לקיצוניות האסלאמית; כחודש לאחר מכן נרצח בדקירות סכין וושיקור רחמן, גם הוא בלוגר שהיה ידוע בשל ביקורתו כלפי אסלאמיסטים. שני רוצחיו של וושיקור נעצרו בזירת הרצח כאשר ברשותם סכין קצבים; במאי תקפו ארבעה אנשים את אנאנטה ביז'וי דס באמצעות מצ'טות. דס, בדומה לאחרים, היה בלוגר אתאיסט שפעל למען בנגלדש חילונית ודמוקרטית ויצא נגד קיצוניות אסלאמית.

"אנצאר אל-אסלאם" עומדת מאחורי מקרי רצח נוספים, בין היתר של פרופסור סייפול-אסלאם בנובמבר 2014. סייפול-אסלאם היה מרצה בחוג לסוציולוגיה באחת האוניברסיטאות החשובות בבנגלדש אשר מנע מסטודנטיות שלמדו אצלו ללבוש רעלה. בהודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק של הקבוצה לאחר הרצח נכתב: "המג'אהדין שלנו רצחו היום כופר שמנע מסטודנטיות ללבוש רעלה במחלקתו ושיעוריו. [...] הזהרו כל הכופרים והאתאיסטים האנטי-אסלאמיים!" (מצוטט מתוך "אל-ג'זירה"). נטילת האחריות (בבנגלית) על רציחתו פורסמה גם היא בחשבון הטוויטר של הקבוצה.


בין המסמכים שהופצו בידי "אנצאר אל-אסלאם" אפשר למצוא הודעה (בבנגלית) עם קישור לסרטון וידאו בו מתועדים "פשעיו" של הבלוגר וושיקור רחמן. בסרטון זה משולבים צילומי מסך מעמוד הפייסבוק של וושיקור (בבנגלית) לצד תמונתו לפני שנרצח ולאחר מכן, של גופתו המרוטשת. במסמך נוסף, אשר פורסם בשפה האנגלית תחת הכותרת "המטרה הבאה שלנו" ו"מי הבא בתור?", מופיעים שבעה סעיפים המסבירים מי עלול למצוא עצמו מותקף ביום מן הימים:
  1. אלו שמעליבים את מוחמד, אללה ודת האסלאם. במסמך הקבוצה ציינה כי אינה מתנגדת לבלוגרים אתאיסטים, אתאיזם או דתות ואמונות אחרות. לצד זאת נכתב כי יעדים לתקיפה יהיו "אלו שמעליבים את הנביא מוחמד בשם האתאיזם."
  2. אנשים שלא מאפשרים (לאחרים) לציית לפסיקת חוק השריעה. בסעיף זה מצוין כי "הוא/היא" (הקורבן הבא) עלול להיות "מורה באוניברסיטה, בתיכון או בבית ספר"; או שמא מנהיג של אזור מסוים או של מפלגה פוליטית; או שופט, יועץ, מהנדס, רופא וכולי.
  3. אלו שמציגים את האסלאם בצורה שגויה בכתביהם או שיחותיהם, "ומנסים לשמור את המוסלמים הרחק מלימוד אמיתי של האסלאם." בכך, לפי הקבוצה, אנשים שכאלו משרתים את האג'נדה של "הצלבנים" בקרב "אומות מוסלמיות בכל רחבי העולם." בסעיף זה מצוין כי הקורבן הבא עלול להיות כותב מוכר, משורר, free thinker או אינטלקטואל, עורך עיתון או מגזין, שחקן, עיתונאי, מפיק או במאי.
  4. אלו שמתנגדים ליישום חוקי השריעה, מזלזלים בחוקים אלו ומציגים אותם בצורה שגויה תוך שימוש במדיה או כל אמצעי פרסום אחר.
  5. אלו שמנסים להרוס את הערכים החברתיים המוסלמיים תוך הפצת ערום וארוטיקה ("זינה") בקרב צעירים מוסלמים. בסעיף זה נכתב כי יש לשים לב להבדל שבין עשיית מעשה באופן פרטי לבין הפצתו ברבים.
  6. אלו שמנסים להסיר את פסיקת השריעה בנוגע לקיום מערכות חיים אסלאמיות.
  7. אלו שמנסים להפסיק את יישום החוק האסלאמי (השריעה).
בסוף המסמך נכתב כי הקבוצה תפגע במי שיעליב את האסלאם "בכתב, בשיחות או בעבודות פיזיות" (כמו למשל קריקטורות). בנוסף מודגש כי הקבוצה לא תפגע בחסידיהן של דתות ואמונות אחרות אלא רק באלה שתוארו בשבעת הסעיפים שצוינו. המסמך נחתם בבקשה שאללה יעניק ניצחון למג'אהדין על פני "הצלבנים", ה"כופרים" ו'אלו שנטשו את האסלאם' ("מרתדין"); לשון המאפיינת את אל-קאעדה.

הגורמים שעומדים מאחורי סדרת הרציחות של בלוגרים ממשיכים לפעול ולהלך אימים על מתנגדיהם בתוך בנגלדש ואף מחוצה לה. כך, בלוגר בנגלי שמתגורר לונדון ואשר שמו הופיע ברשימת החיסול סיפר ל"גארדיאן" כי קיבל מהמשטרה לחצן מצוקה למקרה חירום. שבעת הסעיפים אומרים כי למעשה, כל אדם שיתנגד ליישומם של חוקי השריעה בבנגלדש ויעדיף את מערכת המשפט ה"מחולנת" נמצא בסכנת חיים. בהתאם, כך גם כל מי שיעביר ביקורת על אסלאמיסטים שרואים עצמם כתומכי האסלאם ("אנצאר אל-אסלאם") ה"אמיתי" שאמונים על יישום השריעה.


______________________
מקורות
https://twitter.com/AnsarIslamBD
https://justpaste.it/Target
https://dawahilallah.wordpress.com/

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה