יום שבת, 30 במאי 2015

אנצאר אל-שריעה בירושלים נשבעים אמונים למדינה האסלאמית


"אנצאר אל-שריעה פי בית אל-מקדס" (תומכי השריעה ב'ירושלים') הינה התארגנות סלפית-ג'האדית שפועלת ברצועת עזה ומזוהה בצורה לא-רשמית עם המדינה האסלאמית (לשעבר דאע"ש). ההתארגנות נוסדה בסביבות מאי 2014 והיא פועלת בעיקר ברשתות החברתיות על תקן של "סוכנות מדיה". יחד עם זאת, ישנו תיעוד לפיו בידי פעיליה אמצעי לחימה שונים.

לרשות ההתארגנות עומד ערוץ יו-טיוב שנפתח ב-13 בנובמבר 2014. בתאריך זה הועלו לערוץ שני סרטונים קצרים: הסרטון הראשון, אשר אורכו כשתי דקות, מוקדש לשיח' תיסיר יוסף אל-ג'רג'אוי, הדובר הרשמי של ההתארגנות שנהרג כנראה בסביבות נובמבר 2014. בסרטון זה נראה אל-ג'רג'אוי מתאמן בירי בקלצ'ניקוב יחד עם פעיל נוסף; בסוף הסרטון נראית גופתו.

בסרטון השני, אשר אורכו כשתיים וחצי דקות, מתועדים חמישה רעולי פנים, חלק בבגדי הסוואה צבאיים וחלק בבגדים המאפיינים את פעילי המדינה האסלאמית בסוריה ועיראק. שלושה מתוכם חמושים בכלי נשק אוטומטיים. בסרטון זה דובר הקבוצה נשבע אמונים למנהיג המדינה האסלאמית - אבו בכר אל-בע'דאדי, אשר הכריז על עצמו כמנהיג הח'ליפות האסלאמית.


לפי פרסום מדצמבר 2014, פעילי אנצאר אל-שריעה בירושלים חילקו לתושבי רצועת עזה אלפי סרטוני תעמולה של ארגוני טרור ג'האדיסטיים כמו המדינה האסלאמית ואל-שבאב אל-מג'אהדין מסומליה. בנוסף הופצו אלפי דגלים שחורים המזוהים עם המדינה האסלאמית וגם ערכות מזון וסיוע לנזקקים.

לא ידוע מתי חשבון הטוויטר הראשון ששימש את ההתארגנות (twitter.com/ansar_al_sharia) נסגר אך חשבון חלופי החל לפעול ב-5 במרס 2015. יומיים לאחר מכן החל לפעול עמוד פייסבוק של ההתארגנות. חשבון הטוויטר וגם עמוד הפייסבוק עודם זמינים. על פניו נראה כי עמוד הפייסבוק מעודכן ופופולארי פחות. לחשבון הטוויטר מעל ל-2,500 עוקבים ולעמוד הפייסבוק 262 "לייקים".

ברצועת עזה פועלת קבוצה שנקראת "אנצאר אל-דולה אל-אסלאמיה פי בית אל-מקדס" (תומכי המדינה האסלאמית ב'ירושלים'). קבוצה זו עומדת מאחורי שיגורי טילים אל עבר ישראל ובעבר אף נטלה אחראיות על סדרת מתקפות באזור חברון. למרות שמה של קבוצה זו ובדומה ל"אנצאר אל-שריעה בירושלים", היא אינה נחשבת למסונפת רשמית למדינה האסלאמית.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה