יום שלישי, 28 באפריל 2015

אנצאר אל-פֻרקַאן באיראן הודיעה על מותו של דובר הקבוצה אבו חפץ אל-בלוצ'י


קבוצת אנצאר אל-פֻרקַאן פי בלאד אל-פארס (תומכי הקוראן באיראן) הודיעה על מותו של דובר הקבוצה - השאם עזיזי אשר כונה "אבו חפץ אל-בלוצ'י". עזיזי שימש כתועמלן שהפיץ באמצעות המדיה החדשה את משנת הג'האד העולמי בקרב החברה הבלוצ'ית-סונית של איראן ועודד אלימות נגד המשטר האיראני והשיעים.

אנצאר אל-פרקאן הינה קבוצה בלוצ'ית בדלנית המקדמת את רעיון הקמת המדינה האסלאמית הסונית בשטח איראן, תוך מאבק אלים במשטר בטהראן והסתה נגד השיעים וה"כופרים". בסיס הקבוצה הוא ככל הנראה ב"בלוצ'יסטן הפקיסטנית", שם פעיליה מתאמנים ומשם הם יוצאים לתקיפות בשטח איראן.

ההודעה שבישרה על מותו של עזיזי פורסמה בתאריך 23 באפריל דרך חשבון הטוויטר הרשמי של אנצאר אל-פרקאן. באותו היום ההודעה "צויצה מחדש" דרך חשבון הטוויטר הרשמי של "אל-פארוק מדיה", זרוע התקשורת של הקבוצה.

אנצאר אל-פרקאן מורכבת משתי קבוצות: חזב אל-פרקאן ואנצאר-איראן, אשר התאחדו בדצמבר 2013. עזיזי היה הדובר של אנצאר-איראן והמשיך בתפקיד זה גם לאחר המיזוג עם חזב אל-פרקאן. אנצאר-איראן, אשר נוסדה בספטמבר 2012, היא אחת הקבוצות הבלוצ'יות הג'האדיסטיות החדשות שהופיעו במרחב. הודעה המכריזה על קיומה פורסמה בבלוגים של אנצאר-איראן אשר פעלו בפרסית, ערבית ואנגלית. הביוגרפיה המלאה של עזיזי פורסמה גם היא בבלוג של הקבוצה.

אנצאר אל-פרקאן פעילה מאד ברשתות החברתיות. החשיבות שהקבוצה ייחסה ומייחסת למדיה החדשה משתקפת בין היתר מבעד לאחד הפרסומים שהופצו בידי הקבוצה באפריל 2013. לאחר שעמודי פייסבוק ששימשו את הקבוצה נסגרו, פורסמה בבלוג באנגלית תמונה של מארק צוקרברג כאשר אקדח מכוון לראשו, עם הכיתוב: "אתה יכול להרוג את עמודנו, אך אינך יכול להרוג את מטרתנו." ראוי לציין כי גם בלוגים שתפעלה הקבוצה הושבתו.

ההודעה שפורסמה בבלוג של אנצאר-איראן (16 באפריל, 2013)
באחד מסרטוני הוידאו של אנצאר-איראן, מפברואר 2013, פנה עזיזי לסונים ברחבי העולם וביקש מהם להצטרף לקבוצה ולג'האד שלה. המטרה: הנפת "הדגל השחור" והפלת המשטר בטהראן. בסרטון זה הבהיר עזיזי כי אנצאר-איראן אינה תנועה שבטית, לאומית או חילונית, כי אם תנועה אסלאמית הפועלת ליישם את חוקי השריעה על פני האדמה.

בימים האחרונים פורסמו הודעות המבכות את מותו של עזיזי מטעם גולשים וגופי מדיה ג'האדיסטיים. אחת ההודעות שביכו את מותו פורסמה ב-23 באפריל בידי ארגון ג'יש אל-עדל (צבא הצדק), ארגון ג'האד בלוצ'י אשר פועל במקביל ויחד עם אנצאר אל-פרקאן נגד כוחות המשטר האיראני.

הודעה נוספת שביכתה את מות  "המפקד הצבאי של קבוצת אנצאר אל-פרקאן" פורסמה ב-25 באפריל בידי מרכז אבן תימיה לתקשורת, מגופי המדיה המרכזיים של זרם הסלפיה-ג'האדיה ברצועת עזה, חצי האי סיני ומצרים. בנוסף, בטוויטר החל לפעול התיוג (האשטג) בערבית "אסתשהאד [מות הקדושים של] אבו חפץ אל-בלוצ'י" ובו ניתן למצוא הודעות נוספות.

הודעה של מרכז אבן תימיה לתקשורת המבכה את מותו של עזיזי
עזיזי עשה שימוש רב במדיה החדשה בכדי למנף את אנצאר אל-פרקאן ולהציבה כארגון ג'האד רציני ומרכזי בבלוצ'יסטן. עזיזי הציב את קבוצתו לא רק ככזו שפועלת למען אוכלוסיית הסונים האיראנית ומתיימרת לייצגם, אלא גם ככזו המתחברת למאבק האלים של קיצונים סונים ב"ציר השיעי".

השימוש במדיה החדשה בא לידי ביטוי בתיעוד של פעילות מבצעית ומחנות אימונים מצד אחד; והפצת תעמולה ג'האדיסטית מצד שני. הפעילות המקוונת של עזיזי ואנצאר אל-פרקאן, כמו גם התהודה של פרסומי הקבוצה ו"ממים" שהופקו בידי זרוע המדיה שלה (אל-פארוק), מעידים כי עזיזי הצליח במשימתו לתת לקבוצה הכרה במגרש הג'האדי. ימים יגידו האם חיסולו יבא את הקץ על הקבוצה או שמא זו תדע להתגבר על האירוע ולחזור לפעילות נגד האיראנים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה