יום שישי, 27 בפברואר 2015

הנוכחות השיעית ברצועת עזה: תנועת הסבלנים לניצחון פלסטין והתגובה הסלפית


תנועת הסבלנים לניצחון פלסטין (חרכת א-צאברין נצרא פלסטין) הינה ארגון טרור שיעי אשר הופיע בחודשים האחרונים ברצועת עזה. כפי הנראה מדובר בגוף שמזוהה עם חזבאללה הלבנוני ואיראן. סביר להניח כי האחרונה מממנת פעילותו. לדידם של הסלפים ברצועה, אולי כמו לדעת רוב תושבי עזה הסונים, תנועת אל-צאברין פועלת על מנת להפיץ את הדוקטרינה השיעית ("תשיע")* של איראן ובכך להגדיל את מספר השיעים ברצועה.

על פי דיווחים, החלה התנועה לפעול עוד לפני תחילת מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה (יולי-אוגוסט 2014). כך למשל אתר החדשוות אל-אח'באר דיווח במאי 2014 על הפגנות בעזה בהן הונפו דגלי א-צאברין. דובר התנועה, אשר הזדהה בשם "אבו יוסף", אמר כי "אנו מאמינים באחדות אסלאמית ודוחים שיח עדתי." טיעון מסוג זה נועד להדוף ביקורת על תופעת התפשטות הזרם השיעי ברצועה.

לפי "אל-מוניטור", אחד מבכירי התנועה הוא השאם סאלם, לשעבר איש הג'האד האסלאמי הפלסטיני אשר "פוטר" מארגונו הקודם בשל עמדותיו הפרו-שיעיות. סאלם התראיין ל"אל-מוניטור" ואמר כי הוא דוחה את הטענות בדבר השתייכותה של אל-צאברין לזרם השיעי. הוא הסביר כי טענה זו שגויה: "תמיד האמנו באחדות אסלאמית," והוסיף כי "אני לא רואה סיבה לחלוקה [על רקע עדתי] כסונים ושיעים."

כפי שצוין ב"אל-אח'באר" וב"אל-מוניטור", הזיקה לחזבאללה ברורה וגלויה, כך למשל סמל א-צאברין דומה במידה רבה לדגל חזבאללה. בנוסף, ההכרזה על  היווסדה של התנועה פורסמה באתר האינטרנט "דרום לבנון" (South Lebanon) המזוהה עם חזבאללה. בקשר לדמיון בין דגל א-צאברין ודגל חזבאללה אמר סאלם כי מדובר בלא יותר מאשר "מקריות לא מכוונת. כל הדגלים של הפלגים הפלסטינים דומים מבחינת תוכנם וסמליהם."

במהלך "צוק איתן" תנועת א-צאברין נטלה אחריות על שיגור טילים אל עבר דרום ישראל. לאחר שפסקה האש החלו פעיליה לתפקד כגוף חברתי-פוליטי שמנסה להתבסס בקרב האוכלוסייה העזתית כגורם בעל משקל.

על פי הודעות שפורסמו בעמוד הפייסבוק של א-צאברין ובהתאם לדבריהם של בכירים בא-צאברין, תנועה זו קוראת לאיחוד השורות בקרב הפלגים הפלסטינים החמושים לטובת המאבק באויב הציוני. לשם כך פעילי התנועה משתתפים באירועים שונים בהם עולות קריאות להמשך המאבק החמוש בישראל; ועורכים הפנגות יחד עם גופים פוליטיים נוספים ברצועה, כמו למשל החזית הערבית הפלסטינית.

כיאה לכל גוף פוליטי בימינו גם א-צאברין נוכחת במרחב הסייבר. לתנועה אתר אינטרנט פעיל ומלא תוכן שמתעדכן על בסיס קבוע; ועמוד פייסבוק אשר נפתח בתאריך 9 ביולי, 2014 ומתעדכן על בבסיס יומי. לעמוד זה יש כיום 3,111 לייקים. בנוסף קיים חשבון טוויטר אשר החל לפעול בתתאריך 28 בנובמבר 2014 וגם מתעדכן על בסיס יומי. לחשבון זה יש 25 עוקבים ופורסמו בו מעל 70 ציוצים, רובם קישורים להודעות שפורסמו באתר ובעמוד הפייסבוק.

אתר האינטרנט של א-צאברין
עמוד הפייסבוק של א-צאברין
חשבון הטוויטר של א-צאברין
כאמור, החדירה השיעית לעזה מדירה שינה  מעיני הסלפים, להם תופעה כמו צמיחת הזרם השיעי הוא כצנינים בעיניהם. בימים האחרונים ג'האדיסטים מפיצים ברשתות החברתיות קריאות למנוע את הפצת הדוקטרינה השיעית ברצועת עזה. דוגמא לכך אפשר למצוא בתיוג (האשטג) "הסכנה_השיעית_עזה". בנוסף פורסמו לאחרונה סרטוני וידאו של מטיפים סלפים מעזה המתנגדים להפצת השיעה.

אחד המטיפים הפעילים נגד ה"שיעיזציה" של רצועת עזה הוא מג'די בן עבדאללה אל-מע'רבי. האחרון נראה מטיף בסרטון שהופץ בתאריך 12 בפברואר השנה, בו הוא חשף תכנים שיעים (מה שנראה כמו ספרים של חסן נצראללה ומחמוד אחמדניג'אד) שמופצים לטענתו בידי חסידי השיעה ברצועת עזה. 

בסרטון אחר, שהופץ במאי 2013, נראה אל-מע'רבי מפגין יחד עם מספר ילדים קטנים ברחובות עזה נגד השיעיזציה שמתבצעת בחסות איראן, "חזב אל-שיטאן" (מפלגת השטן, כינוי גנאי לחזבאללה) וישראל, המנהלות לכאורה מערכה עולמית נגד הסונים ברחבי העולם. בסרטון זה אל-מע'רבי מהלל ומשבח את המג'אהדין בסוריה שנלחמים נגד נציגי איראן  השיעית המכונה "כופרת" ו"עובדת אלילים".

החשש העיקרי הוא שהתפשטות הזרם ההשיעי בעזה תיצור סכסוכים עדתיים שיגבירו את המתיחות בין הפלגים הפלסטינים, אשר המכנה המשותף הרחב ביותר שלהם הוא המאבק האלים בישראל. בנוסף, תהליך זה, אשר צפוי להיתקל בהתנגדות קולנית ואלימה, מהווה קרקע פוריה עליה יכולה האידיאולוגיה האנטי-שיעית המובהקת, זו המיוצגת בידי המדינה האסלאמית (דאע"ש), לשגשג ולצמוח וכך לגייס עוד ועוד תומכים ואוהדים, שגם כך כבר נמצאים ברצועה ושואבים השראה מעליית המדינה האסלאמית והצלחותיה בשדה הקרב הפיזי והוירטואלי.

__________________
* ראו עוזי רבי, "מדיניותה האזורית של איראן: המרוץ להגמוניה במזרח התיכון", שאיפות איראן להגמוניה אזורית, מרכז ש. דניאל אברהם לדיאלוג אסטרטגי במכללה האקדמית נתניה, נובמבר, 2010, עמ' 5. http://www.netanya.ac.il/ResearchCen/StrategicDialogue/AcademicPub/Documents/Irans%20Ambitions%20for%20Regional%20Hegemony%20-%20Hebrew.pdf

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה