יום שישי, 2 בינואר 2015

חזית הג'האד העולמי: סיכום 2014


מבחינת חזית הג'האד העלמי, שנת 2014 עמדה בסימן המדינה האסלאמית. שנה בה ארגון טרור רצחני אשר הכריז על היותו "מדינת הח'ליפות האסלאמית", הפך לגורם אימתני, דומיננטי ומרכזי במזרח התיכון וברחבי העולם כולו. השנה שעברה החלה כאשר מלחמת האזרחים בסוריה כבר נמצאת בעיצומה והצדדים הלוחמים לא בחלו בהפעלת שיטות ברוטאליות בכדי להתפשט מחד, ולשמר את השליטה על אזורים שונים מאידך. לאורך 2014 נראה כי ארגוני טרור המזוהים עם הג'האד העולמי המשיכו להכות בכל רחבי העולם.

בחודש ינואר דאשתקד התרחשו מספר מתקפות טרור בסומליה וקניה אשר יוחסו לאל-שבאב אל-מג'אהדין, המיליציה האסלאמית המזוהה עם אל-קאעדה. בניגריה, בוקו חראם עומד מאחורי מתקפות הטרור שגבו את חייהם של מאות אזרחים. כך, למשל, בתאריך 28 בינואר דווח כי פעילי בוקו חראם פשטו על כפר בצפון-מזרח ניגריה, טבחו בעשרות מתושביו והעלו בתים באש. מדינות נוספות ברחבי אפריקה, כגון מאלי, מאוריטניה, מרוקו, אלג'יריה, צ'אד וקמרון ממשיכות להתמודד מול איום הטרור הג'האדי.

באפגניסטן, ארגון טאליבאן ("האמירות האסלאמית של אפגניסטן") המשיך להכות בצבא המקומי ובכוחות נאט"ו וארצות הברית לכל אורך השנה החולפת. אמנם כוחות ארצות הברית נסוגו מהמדינה, אך כפי הנראה, טאליבאן חוזר לבסס עוצמה צבאית ופוליטית שהייתה לו טרם הפלישה האמריקנית. בפקיסטן הרשויות לא מצליחות להתמודד עם ארגון טאליבאן ורשתות טרור שונות שפועלות במדינה. דיוחים שונים לימדו כי גם מפקיסטן יצאו ג'האדיסטים במטרה להצטרף להמדינה האסלאמית. אלו שנשארו הקימו התארגנות נפרדת המזוהה עם "מדינת הח'ליפות" (המדינה האסלאמית).

במצרים, ארגון "אנצאר בית אל-מקדס" (תומכי ירושלים) המשיך לפעול מחצי האי סיני נגד יעדים שונים במצרים, חצי האי סיני וישראל; בלבנון, יעדים של חזבאללה הפכו למטרה קבועה עבור גורמי ג'האד עולמי. כך, למשל, בינואר שנה שעברה הותקף מוצב חזבאללה בביירות בידי פעילי המדינה האסלאמית; מוצב אחר הופצץ בידי "ג'בהת אל-נצרה" וארגון "גדודי עבדאללה עזאם". קבוצה נוספת המזוהה עם גדודי עבדאללה עזאם היא "סראיא יחיא עיאש" שפועלת ברצועת עזה והופיעה לראשונה בינואר השנה. הפרסום הראשון של קבוצה זו היה נטילת אחרית על שיגור מספר טילים אל עבר שדרות בזמן הלוויתו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון.

בארצות נוספות בהן פרצו האירועים שכונו "האביב הערבי", כגון תוניסיה, לוב ותימן, גורמים קיצוניים המזוהים עם אל-קאעדה מזה או עם המדינה האסלאמית מזה הפכו לשחקנים מרכזיים ואלימים שמפריעים להתבססותו של משטר חוקתי ודמוקרטי. בתוניסיה ולוב פועלות מיליציות אסלאמיות חמושות בשם "אנצאר אל-שריעה" (תומכי השריעה) שמנסות להשתלט על המדינה באמצעות דעווה (קריאה לאסלאם, פעילות רווחה ותעמולה) מחד וטרור ואידך. ייתכן כי בשנת 2015, אור הזרקורים יופנה ללוב, שם אנצאר אל-שריעה מבססת את כוחה ומשתלטת על אזורים שלמים; ולתימן, שם מנהל ארגון אל-קאעדה בחצי האי-ערב ("אנצאר אל-שריעה בחצי האי ערב") מלחמה חסרת פשרות נגד החות'ים השיעים והמשטר הנתמך בידי ארצות הברית.

בתחילת פברואר "הזדעזעה" תנועת הג'האד העולמי לאחר שהפיקוד העליון של ארגון אל-קאעדה הודיע על ניתוק כל קשר עם ארגון המדינה האסלאמית של עיראק והלבנט (דאע"ש). מאורע "היסטורי" זה יצר קרע שעד רגע כתיבת השורות לא התאחה. עדויות של לוחמים שערקו מארגון אחד למשנהו התפרסמו חדשות לבקרים וניסו לגרום לאחרים לערוק לשורות הארגון המתחרה. בתאריך 11 בפברואר התפרסם באינטרנט סרטון וידאו מטעם קבוצה בשם "אל-נֻצרָה אל-מקדִסִיָה לִלדַוְלָה אל-אסלאמיה" - חבורת חמושים מרצועת עזה המזוהים עם המדינה האסלאמית. לכל אורך פברואר הותקפו יעדים שונים בידי ארגוני ג'האד מפקיסטן, אפגניסטן, תימן, סומליה, ניגריה, מצרים, סוריה ולבנון. לקראת סוף פברואר הרשת הוצפה בביטויי תמיכה של מוסלמים מרחבי העולם בארגון המדינה האסלאמית של עיראק ולבנט.

בתחילת מרץ דווח על פיגוע ברכבת התחתית בסין שבוצע בידי פעילי טרור המזוהים ככל הנראה עם ארגון "המפלגה האסלאמית של תורכסטאן". בעיראק, ארגון המדינה האסלאמית הוציא לפועל עשרות פיגועים נגד יעדים המזוהים עם השיעים במדינה ועם השלטון; גם באפגניסטן טאליבאן המשיך לתקוף כוחות ביטחוון ויעדים של השלטון. לקראת סוף חודש מרץ הטרור האסלאמי-סוני הכה באיראן: חמישה חיילי משמר הגבול של איראן נחטפו בידי ארגון ג'יש אל-עדל (צבא הצדק), שהוציא את אחד החטופים להורג בתלייה ביום הראשן של ראש השנה הפרסי, הנורוז.

באפריל-מאי הרחשו מהומות בירדן, אשר הובלו בידי גורמים סלפים-קיצוניים, חלקם מזוהים עם המדינה האסלאמית. במסגרת מהומות אלו דווח על ייסודו של "גדוד השהידים של מעאן". האירועים בירדן היו הרקע לפרסום סרטון וידאו מטעם פעילי המדינה האסלאמית ירדנים, בו הם קראו לחבריהם שנותרו בממלכה ההאשמית לצאת לג'האד נגד המשטר בראשות המלך עבדאללה. באפריל העולם נרעש בעקבות חטיפתן של כ-200 נערות מבית הספר בעיירה צ'יבוק בידי ארגון בוקו חראם. בנובמבר, 2014, התפרסם סרטון וידאו ממנו עולה כי בוקו חראם השתלטו על העיירה צ'יבוק כולה.

בגזרת הסייבר יש לציין כי הפיצול והקרע בתנועת הג'האד העולמי השתקף גם מבעד לפלטפורמות המקוונות שעמלו על הפצת תעמולה עבור ג'האדיטסים ברחבי העולם (להרחבה לחצו כאן, כאןכאן וכאן). בתאריך 17 במאי פורסם החלק הרביעי בסדרת "נקישת החרבות", סדרת סרטי תעמולה באורך מלא אשר מופקים בצורה מקצועית ומתעדים פעולות טרור שונות של פעילי המדינה האסלאמית. סרט תעמולה זה הוגדר בידי ג'האדיסטים כסרט הטוב ביותר שהופק אי פעם בידי ארגון ג'האדי.

בתאריך 1 ביוני נחטפו ונרצחו שלושת תלמידי הישיבה בידי מחבלים מארגון חמאס. רצח הנערים הוביל להשתלשלות אירועים שסופה במבצע צוק איתן של צה"ל וכוחות הביטחון נגד גורמי טרור ברצועת עזה. הכרוז הראשון שפורסם אודות החטיפה, שבדיעבד התגלה כשקרי ומזויף, היה של התארגנות לא מוכרת המזוהה עם המדינה האסלאמית שלכאורה פועלת בגדה המערבית. לבסוף נחשף כי פעילי חמאס הם שעומדים מאחורי החטיפה והרצח. במהלך מבצע "צוק איתן" (8 ביולי עד 26 באוגוסט) קבוצות עזתיוית המזוהות עם הג'האד העולמי שיגרו עשרות רקטות וטילים אל עבר דרום ישראל. בזמן מבצע "צוק איתן" דווח על עלייה משמעותית במתקפות הסייבר על ישראל.

באמצע יוני לערך הופצו בידי המדינה האסלאמית תמונות שעתידות היו להתפרסם בכל רחבי העולם, בהן תיעוד הוצאות להורג המוניות של חיילים עיראקים שנפלו בשבי המדינה האסלאמית. בנוסף, מעקב אחר חשבונות טוויטר של פעילי המדינה האסלאמית חשף קשר שנוצר בינם לבין "המפלגה הנאצית הצרפתית". בתאריך 29 ביוני הוכרז על ייסודה של ח'ליפות אסלאמית - "מדינת הח'ליפות האסלאמית", אשר בראשה יעמוד "הח'ליף אבראהים בדרי" (אבו בכר אל-בגדאדי), מנהיג המדינה האסלאמית. אל-בגדאדי קרא למוסלמים להצטרף לג'האד "בדרכו של אללה", לבצע הג'רה ולהגיע לסוריה-עיראק במטרה לקחת חלק בבניית המדינה האסלאמית. אלפים מכל רחבי העולם - בודדים, משפחות, שבטים, ארגונים וקבוצות רדיקליות נענו לבקשה והצטרפו למאמץ המלחמתי והתעמולתי של המדינה האסלאמית. 

ביולי הופיע לראשונה אבו בכל אל-בגדאדי מול קהל שומעים במסגד הגדול שבעיר מוצול, אשר נכבשה בידי פעילי המדינה האסלאמית. זוהי הפעם הראשונה שמנהיג ארגון ג'האד עולמי מתייצב אל מול קהל שומעים ובעיקר – מול מצלמות וידאו. נאומו של אל-בגדאדי הופץ וממשיך להיות מופץ ומספק השראה לאלפי ג'האדיסטים מרחבי העולם.בנוסף, בחודש זה פורסמה המהדורה הראשונה של "דאביק", מגזין הטרור בשפה האנגלית של המדינה האסלאמית. עד סוף השנה יופצו שש מהדורות של מגזין זה. נדמה כי ככל שארגון המדינה האסלאמית נחל הצלחות בשדה הקרב (כיבושים) ובמרחב הסייבר (הפצת תעמולה בצורה רציפה), כך גדלה השפעתו בתנועת הג'האד העולמי. דוגמה אפשר למצוא בשבועות האמונים של גורמים שונים לאל-בגדאדי. כך, למשל, לפי פרסום מחודש אוקטובר, בכירים בתנועת טאליבאן-פקיסטן נשבעו אמונים לאל-בגדאדי.

בתאריך 10 באוגוסט הודיע ארגון ג'בהת אל-נצרה כי לקח בשבי 45 משקיפים מטעם האו"ם ששירתו ברמת הגולן. משקיפים אחרים ברחו והצליחו להגיע לישראל. בהודעה שפורסמה נכתב כי מספר קבוצות מורדים אסלאמיות, ג'בהת אך-נצרה ביניהן, הצליחו להשתלט על מעבר קונייטרה והכפרים הסמוכים לו. הקרבה לישראל עוררה את הג'האדיסטים בסוריה בפרט ובעולם כולו, שהחלו להפיץ יותר ויותר את המסר לפיו "אנו נלחמים בסוריה אך עינינו נשואות אל עבר ירושלים". כעשרה ימים לאחר נטילת האחריות על חטיפתם של משקיפי האו"ם הופץ סרטון וידאו ראשון של המדינה האסלאמית בו מתועדת עריפת ראש של שבוי-חטוף מערבי. הקורבן, ג'יימס פולי, נחטף בסוריה ונמכר להמדינה האסלאמית. הוא הוצא להורג בידי ג'האדיסט בריטי שכונה "ג'האדי ג'ון" או "ג'ון הבריטי". אותו ג'האדיסט ימשיך לערוף ראשים של חטופים ושבויים בחודשים הבאים. סרטוני העריפות היו, כנראה, זרז לפעילות ברשתות החברתיות של תומכי המדינה האסלאמית. על פי אחד הדיווחים, עשרות אלפי חשבונות טוויטר חדשים נוצרו לאחר הרצח של ג'יימס פולי.

בתאריך 4 בספטמבר הכריז אימן אל-זוואהרי, מנהיג אל-קאעדה הנוכחי ומחליפו של אוסאמה בן-לאדן, על הקמתה של שלוחה חדשה שתפעל בתת היבשת ההודית. על פי העומדים בראש שלוחה זו, הם פועלים למען "ג'האד נגד אמריקה והמערכת הבין-לאומית של חוסר האמונה". בתאריך 17 בספטמבר נטלה שלוחה זו אחריות על פיגוע ראשון שכוון, לכאורה, נגד חיל הים הפקיסטני ואף גם נגד כוחות אמריקנים שמשייטים באזור. בגזרת הסייבר אפשר לראות את המשך ה"מעבר" של הפורומים הג'האדיסטים השונים לרשתות החברתיות. כך, למשל, בתאריך 30 בספטמבר נפתח חשבון טוויטר חדש לפורום שבכת אנצאר אל-מג'אהדין (רשת תומכי לוחמי הקודש).

בנובמבר הודיע ארגון אנצאר בית אל-מקדס מחצי האי סיני כי הפך לשלוחה של המדינה האסלאמית ובהתאם, שינה את שמו ל"המדינה האסלאמית – מחוז סיני". גם בקווקאז ישנה תהודה לארגון שהכריז על היותו "ח'ליפות". הדבר בא לידי ביטוי בכך שמספר מפקדים אזוריים מארגון "האמירות האסלאמית של הקווקאז" הכריזו על נאמנות לאל-בגדאדי. בחודש זה חמאס החל במסע תעמולה ברשתות החברתיות שקרא לדרוס ולרצוח ישראלים.

בדצמבר התרחשו מספר אירועים שקיבלו תהודה עולמית. האירוע הבולט והקשה מכל היה הפיגוע של טאליבאן-פקיסטן בבית הספר בעיר פשאוור בו נרצחו עשרות ילדים. בתאריך 3 בדצמבר פרסמו תומכי המדינה האסלאמית בסעודיה סרטון וידאו שתיעד ניסיון התנקשות בחייו של אזרח דני בריאד. בתאריך 19 בדצמבר הופץ סרטון וידאו של המדינה האסלאמית בו הופיע ג'האדיסט דובר צרפתית שקרא למוסלמים בצרפת לבצע פיגועים בסגנון של זאב בודד ולקחת דוגמה ממוחמד מראח, המחבל שביצע את הפיגוע בבית הספר היהודי אוצר התורה. יום למחרת, 20 בדצמבר, אדם נכנס לתחנת משטרה חמוש בסכין ווקר שלושה שוטרים. בתאריך 21 בדצמבר אדם שנשמע צועק "אללה אכבר" דרס קבוצה של הולכי רגל בעיר דיז'ון שמדרום לפריז. יום למחרת דווח על עוד מקרה בו אדם צעק "אללה אכבר" ודרס הולכי רגל. באותו היום גם דווח על יריות שנורו אל עבר בית כנסת בפריז.

דצמבר נחתם בידיעה על טייס מטוס קרב ירדני שנפל בשבי המדינה האסלאמית. תמונות של הטייס לאחר נפילתו פורסמו ברשתות החברתיות וראיון עמו פורסם במהדורה השישית של "דאביק". בנוסף, החודש האחרון של 2014 התאפיין בהמשך הלחימה בחזיתות הג'האד, בעיקר סוריה ועיראק. לצד זאת נין לראות מעין גלישה של האירועים אל מחוץ לגבולות המזרח התיכון – כפי שארע בצרפת או אוסטרליה, שם אדם חמוש השתלט על בית קפה והחזיק את יושביו כבני ערובה. החוטף דרש, בין היתר, לקבל דגל של המדינה האסלאמית.

מבחינת תנועת הג'האד העולמי על ארגוניה וקבוצותיה השונות - 2014 הייתה שנה "מוצלחת", אולי המוצלחת ביותר מאז פיגועי האחד-עשר בספטמבר. מבחינת המאבק בג'האד העולמי, השנה שחלפה הסתיימה באקורד צורם. אלפי מתנדבים מגיעים לסוריה מאירופה, אוסטרליה, ארצות הברית וקנדה, כמו גם ממקומות אחרים ברחבי העולם. אותם מתנדבים, אשר "שינו את פני מלחמת האזרחים בסוריה", מהלכים אימים על ממשלותיהם – האם יחזרו למדינותיהם ה"כופרות"? אם יחזרו, האם ינסו לממש את מה שלמדו ועשו כאשר לחמו בסוריה, בזמן שלחמו בשורות המדינה האסלאמית או אל-קאעדה? בנוסף עולות שאלות רבות שקשורות לארגוני ג'האד אחרים במרחב הערבי-אסלאמי: האם יהיה כוח שיעצור את בוקו חראם המשתולל בניגריה? האם אפגניסטן תיפול חזרה לידי טאליבאן? מה העתיד צופן ללוב, אלג'יריה ותוניסיה - שלוש מדינות שמתמודדות בקושי רב עם כוחם העולה של גורמים אסלאמיסטים אלימים וחמושים? מה ילד יום בתימן? כפי הנראה, השנה החדשה נפתחת בסערה שסופה אינה נראה באופק.  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה