יום חמישי, 13 בנובמבר 2014

פרסום המופץ ברשתות החברתיות קורא לבצע פיגועי דריסה נגד חברי כנסת מהימין

בימים האחרונים מתנהל מסע תעמולה ברשתות החברתיות שקורא לרצוח ישראלים באמצעות שימוש בכלי רכב או נשק קר. במסגרת מסע התעמולה הזה הופץ בחשבון הטוויטר של אל-מהאג'ר אל-אסלאמי (המהגר האסלאמי), אשר היה מושאו של פוסט שפרסמתי באתר האינטרנט Middleeasternet של ד"ר טל פבל, מנשר, הקורא לדרוס שישה חברי כנסת מהימין שמוכרים כפעילים למען עליית יהודים להר הבית.

חברי הכנסת המוזכרים במנשר, אשר פורסם לפני מספר ימים, הם משה פייגלין, מירי רגב, ציפי חוטובלי, זאב אלקין ודני איילון ממפלגת הליכוד ושר הבינוי אורי אריאל ממפלגת הבית היהודי. המנשר, בו חברי הכנסת הללו מכונים "אויבי מסגד אל-אקצא המבורך מ[קרב] הציונות" אותם יש לדרוס, מציין את מקום מגוריהם של השישה, את תפקידיהם, את כתובת הדואר האלקטרוני שלהם ואת מספר הטלפון של לשכתם בכנסת.

המנשר שקורא לדרוס את חברי הכנסת
פיגועי הטרור בהם כלי רכב משמש ככלי נשק אינו בגדר תופעה חדשה ולא-מוכרת בישראל. ישנו אף ערך בעברית (בלבד) באנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה המוקדש ל"פיגועי דריסה". ערך זה מציין מעל לעשרים פיגועים מסוג זה שהתרחשו בישראל משנת 1987 ועד הפיגוע בירושלים (5 בנובמבר, 2014).


בישראל, מסע התעמולה למען פיגועי דריסה זכה לכינוי "אינתיפאדת המכוניות" או "דאעס" (داعس) - מהמילה דעס שצורת המקור שלה משמעה לרמוס או לדרוס - כהקבלה לארגון הטרור דאע"ש (המדינה האסלאמית). כחלק ממסע התעמולה האמור הופצו תמונות, קריקטורות, איורים וסרטונים שמנסים לעודד את ציבור הגולשים לרצוח יהודים בעזרת כלי רכב:

דאעס - אין כניסה לאל-אקצא
אינתיפאדת המכוניות <דאעס>  
יש מקום לציין כי תופעת "טרור ההגה" התפרצה גם בקנדה ואנגליה. כל אותם הפיגועים בוצעו בידי קיצוניים מקומיים שספגו השראה מגורמים ג'האדיסטיים או שביצעו את הפיגוע כאות הזדהות. בקנדה למשל מדובר היה בתומך ארגון המדינה האסלאמית שדרס למוות שני חיילים; בלונדון מדובר היה בשני תומכי אל-קאעדה שדרסו את קורבנם, החייל לי ריגבי, ולאחר מכן ניסו לערוף את ראשו באמצעות סכיני קצבים.

עדכון: במסע התעמולה שקורא לביצוע פיגועי דריסה משתתפים גורמים אסלאמיסטים שונים. כך, למשל, ניתן לראות כי קבוצות סלפיות-ג'האדיות, כאלו המזוהות עם אל-קאעדה, משתתפות גם הן בקמפיין הדריסות. דוגמא לכך אפשר למצוא בשורה של פוסטים וכרזות שפורסמו בעמוד פייסבוק המזוהה עם "סוכנות אל-ראיה להפקות מדיה", זרוע התקשורת של ארגון הטרור הסלפי-ג'האדי "ג'יש אל-אמה אל-סלפי" (צבא האומה הסלפי):

מתוך עמוד הפייסבוק של ג'יש אל-ראיה מדיה
"דרוס דרוס [את] המתנחל", מתוך עמוד הפייסבוק של ג'יש אל-ראיה מדיה
"לדרוס למען ירושלים". מתוך עמוד הפייסבוק של אל-ראיה מדיה

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה