יום שבת, 14 ביוני 2014

ארגון לא מוכר נוסף פרסם נטילת אחריות על חטיפת שלושת הצעירים בחברון

ארגון לא מוכר בשם "גדוד חופשיי חברון" פרסם היום (שבת, 14 ביוני) הודעה ראשונה בה נטען כי ארגון זה הוא שעומד מאחורי חטיפתם של שלושת בחורי הישיבה ביום חמישי בחברון. ההודעה הופצה ברשתות החברתיות בידי גולשים בעלי אוריינטציה לא-סלפית (מזוהים עם חמאס או אש"פ). לפי ההודעה שפורסמה, מטרת החטיפה היא להביא לשחרורם של האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל.

זוהי נטילת האחריות השנייה המפורסמת ביממה האחרונה. ההודעה הראשונה פורסמה גם היא בידי ארגון לא מוכר בשם "המדינה האסלאמית של עיראק והלבנט, פלסטין, הגדה המערבית". מהימנות שתי ההודעות שפורסמו מוטלת בספק ונכון לרגע כתיבת השורות אין מידע חדש שיוכל לשפוך אור על החוטפים או על מיקומם של החטופים.


English version is available.

An unknown organization called "Kataib Ahrar al-Khalil", or the Battalions of the Free Men of Hebron, has allegedly published on Saturday, June 14, its first message claiming responsibility for the kidnapping of three Yeshiva students in Hebron on Thursday. 

The message was spread on social networks by non-salafists (identified with Hamas or PLO). According to the issued statement, the purpose of the abduction is to expedite the release of Palestinian prisoners in Israeli jails.

It is the second claim of responsibility that has been published since the confirmation of the abduction of the three Israeli students. On Friday, June 13, another unknown organization, called "the Islamic State of Iraq and the Levant in Palestine, the West Bank", claimed the kidnapping of the three Israeli students as a response for the killing of three salafi-jihadists in the city of Yatta, near Hebron during November, 2013.

The authenticity of both of the statements is not verified. Hamas and Palestinian Islamic Jihad denied any connection to the kidnapping. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה