יום ראשון, 15 ביוני 2014

עמוד הפייסבוק "המדינה האסלאמית - מחוז ירושלים"

עמוד פייסבוק המשרת את אוהדי, תומכי ופעילי הסלפיה-ג'האדיה ברצועת עזה נפתח ביום חמישי האחרון (12 ביוני), יום חטיפתם של שלושת תלמידי הישיבה בחברון. העמוד החדש פועל תחת השם "אל-דולה אל-אסלאמיה - ולאית בית אל-מקדס" (המדינה האסלאמית - מחוז ירושלים). עיתוי פתיחת העמוד אינו מעיד על מעורבות או על קשר כזה או אחר לחטיפה עצמה.

עמוד הפייסבוק של "המדינה האסלאמית - מחוז ירושלים" (צילום מסך 13.6.2014)
ביום שישי (13 ביוני) לעמוד הפייסבוק היו פחות ממאתיים "לייקים". יממה לאחר מכן לעמוד היו כבר יותר מ-900 "לייקים". היום (ראשון), לעמוד יש כבר קרוב ל-1,400 "לייקים". לפי ההודעה הראשונה שנכתבה בעמוד, הוא נפתח במטרה לשמש כבמה להפצת הפרסומים של ארגון "המדינה האסלאמית של עיראק והלבנט".

בתמונת הרקע של העמוד נראה השיח' עבד אל-לטיף מוסא, אחד מבכירי הזרם הסלפי-ג'האדי שנהרג באוגוסט, 2009, לאחר התנגשויות עם חמאס. בתמונת הפרופיל נראה אדם רעול פנים וחמוש המחזיק שלט בו נכתב כי פעילי הסלפיה-ג'האדיה בעזה נשבעים אמונים למנהיג ארגון "המדינה האסלאמית של עיראק והלבנט", אבו בכר אל-בגדאדי.

עמוד הפייסבוק של "המדינה האסלאמית - מחוז ירושלים" (צילום מסך 14.6.2014)
אחד המנהלים של העמוד (או לכל הפחות גולש שמפיץ פרסומים רבים דרכו) הוא "העזתי הזר" (#الغريب_الغزيّ). בין הפרסומים האחרונים שהופצו דרך העמוד ניתן למצוא תיעוד של ההתקפות האחרונות שהתרחשו בעיראק, שם ארגון "המדינה האסלאמית" כבש שטחים רבים, לקח בשבי אלפי חיילים שיעים ושלל רב.

עמוד הפייסבוק של "המדינה האסלאמית - מחוז ירושלים" (צילום מסך 15.6.2014)
על פי פרסומי "המדינה האסלאמית של עיראק והלבנט", במסגרת המתקפות האחרונות נפלו לידי ארגון הטרור אלפי חיילים עיראקיים - רובם הגדול שיעים אך מקרבם גם סונים. ככל הידוע, הסונים "קיבלו חנינה" לכאורה ונשארו בחיים. גורלם של החיילים השיעים לא שפר עליהם ומאות מקרבם הוצאו להורג בידי כיתות יורים.

להלן חלק מהתמונות שפורסמו:
חיילים שיעים מובלים למקום הוצאתם להורג
חיילים שיעים לפני הוצאתם להורג
עושים וידוי הריגה
עדכון (16.6.2014): ראו ידיעה נפרדת.

6 תגובות:

 1. למה לכאורה ביום החטיפה ולא ביום החטיפה הלכה למעשה?
  הלכאורה מיותר ולא נכון. ככה יוצרים עיוות היסטורי.
  ראוי לתקן.

  השבמחק
  תשובות
  1. אתה מתכוון אולי ל"יום חטיפתם המשוער"? אחרת אני לא מוצא כאן את המילה "לכאורה".
   כתבתי יום חטיפתם המשוער מאחר ולא יודעים בדיוק מתי נחטפו. ראה למשל כתבה של YNET (פורסמה היום), בה נכתב כי "מאז צאת השבת נאמרים פרקי תהילים, סליחות ותפילות "מי שברך" לשובם של שלושת הנערים שנחטפו ככל הנראה אור ליום שישי."
   http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4530494,00.html

   מחק
  2. אכן כן, משום מה ראיתי שהיה כתוב "לכאורה" לפני כן...
   זה לא יום "משוער" של החטיפה, יותר מדיוק לכתוב, יום החטיפה בוצע ב 15.06.2014 בשעה 22:25 בערב. ואך יודעים זאת? מכוון שאחד הילדים התקשר למשטרה להודיעה שהוא נחטף.
   והעמוד פייסבוק נוצר לאחר החטיפה ביום 16.06.2014.
   לכן אין כאן מקום לדבר משוער, הדברים ברורים, ידועים וגלויים לכל.
   עדין דרוש תיקון למען הסר ספק, בלבול, יצירת קונספירציות וכו'... דיוק זה חלק ממאמר גם אם הוא לא מדעי.
   יום חטיפתם היה ידוע כבר ביום שישי בבוקר בפורומים של הערבים השוכנים ביהודה ושומרון מה שמכנים את עצמם פלסטינים או פלשתים לפעמים בלבול שלהם...

   מחק
  3. כל התודות לך אריאל :-)
   המאמרים שלך מרתקים ואני נהנה לקרוא ולהשכיל מהם המון, והרבה מהם קולעים בול למטרה, הייתי אומר ברמה של גיא בכור ומרדכי קידר, עם ההבנה של התהליכים בעולם המוסלמי שבמזרח התיכון.

   מחק
  4. תודה רבה על הפידבק המחמיא!

   מחק