יום רביעי, 7 במאי 2014

מסיתים ומאיימים נגד בית המלוכה בירדן: פעילי "המדינה האסלאמית של עיראק והלבנט" פרסמו "איגרת לתושבי מעאן"

המהומות וההתנגשויות בעיר מעאן שבדרום ירדן, עליהם כתבתי בשבוע שעבר באתר "מידה", ממשיכים לספק כותרות. ג'האדיסטים פעילי ארגון הטרור "המדינה האסלאמית של עיראק והלבנט" (דאע"ש) פרסמו סרטון וידאו בו הם מאיימים על שלטונו של המלך עבדאללה השני ועל מנגנוני הביטחון והמודיעין בממלכה.

הסרטון, באורך כ-16 דקות, הופץ על ידי סוכנות "אל-אעתצאם להפקות מדיה" ביום שבת, 3 במאי, תחת הכותרת "איגרת לתושבינו במעאן". הוא הועלה לערוץ יו-טיוב שפעל בשם "מואססת אל-אעתצאם" (בינתיים הוסר מהאתר) והופץ דרך חשבון הטוויטר של "אל-אעתצאם".

חשבון הטוויטר של"אל-אעתצאם" (צילום-מסך 3.5.2014)
בסרטון החדש מופיעים שלושה חמושים פעילי דאע"ש, כאשר הדובר היושב באמצע, המכונה "הזר הירדני", קורא לתושבי העיר מעאן (ולכל שאר תושבי ירדן) להילחם נגד כוחות הביטחון ומנגנוני המודיעין בממלכה, להפיל את השלטון ולהקים במקומו "מדינה אסלאמית".


הדובר בסרטון תוקף את "המשטר העריץ והפושע" של ירדן, המכונה בין היתר כ"משטר הבגידה והכפירה" שנטש את האסלאם. השלטון הירדני גם מואשם כי הוא כולא מוסלמים ומונע מהם להצטרף לג'האד בסוריה ובחזיתות אחרות. "הזר הירדני" מאיים כי שימוש בנשק מצד כוחות הביטחון יענה בשימוש נגדי בנשק וכי "דם יענה בדם וחורבן יענה בחורבן". עוד הוא אומר כי אין דרך אחרת להתמודד עם המשטר הירדני, אלא באמצעות הנשק והג'האד.

הסרטון זכה לתהודה רבה לפני שהוסר. מספר שעות לאחר שהועלה הוא נצפה מעל ל-300 פעמים ויממה לאחר מכן הוא כבר נצפה מעל ל-10,000 פעמים. על אף שהוסר הסרטון הופץ מחדש על ידי גולשים תומכי דאע"ש. שלושה ערוצים שונים ב"יו-טיוב", המפיצים תעמולה נגד השלטון הירדני, העלו את "האיגרת", אך זכו לתהודה מועטה (שלושתם יחדיו נצפו פחות מ-1,000 פעמים).

חשבון הטוויטר של "אל-אעתצאם להפקות מדיה" הוא אחד החשבונות הפופולאריים ברשת החברתית טוויטר עבור גולשים המזוהים עם הג'האד העולמי בכלל ועם ארגון דאע"ש בפרט. זהו החשבון השלישי שנפתח לזרוע מדיה זו, שהחלה לפעול בחודש מארס, 2013. החשבונות הקודמים נסגרו והושבתו במהלך השנה האחרונה. לשבון הנוכחי יש מעל ל-40,000 עוקבים.
מתוך ערוץ היו-טיוב של "אל-אעתצאם". (צילום-מסך 4.5.2014)
ככל הנראה, הסכסוך הפנימי בתוך תנועת הג'האד העולמי הביא לכך ששני הארגונים הג'האדיסטים המרכזיים (והיריבים) הפועלים בסוריה -"ג'בהת אל-נצרה" ודאע"ש- מנסים או ינסו "לבסס אחיזה" במעאן. כך, למשל, בסוף חודש אפריל השנה החל לפעול בטוויטר חשבון בשם "המהפכה הירדנית", אשר בתמונת הרקע שלו רשום עם כדורי רובה "ג'בהת אל-נצרה למעאן" (חית הערה למעאן).

בנוסף, ידוע כי לוחמים מהעיר אשר יוצאים להילחם בסוריה הצטרפו בעבר (ומצטרפים בהווה) בעיקר לארגוני הג'האד המורדים במשטר אסד, בראשם "ג'בהת אל-נצרה" (המזוהה רשמית עם אל-קאעדה), "החזית האסלאמית" ודאע"ש . אתמול למשל (שלישי, 6 במאי), פורסמה הודעה מטעם "ג'בהת אל-נצרה" שבישרה על מותו של בן העיר בשם עבידה אל-קראמה (המכונה "אבו בכר"),  בקרבות בסוריה.

חשבון הטוויטר של "המהפכה הירדנית" (צילום-מסך 4.5.2014)
ברשת החברתית טוויטר ישנם כמה וכמה חשבונות המזוהים עם דאע"ש שמפיצים תעמולה נגד המשטר הירדני. אחד מהם הוא החשבון של "צעיר ממעאן". חשבון זה החל לפעול באוקטובר 2013. בחשבון פורסמו עד כה 719 "ציוצים", יש לו 2,433 עוקבים והוא עוקב אחר קרוב ל-700 חשבונות אחרים.

חשבון הטוויטר של "צעיר ממעאן". (צילום-מסך 7.5.2014)
חשבון אחר שמפיץ תעמולה למען דאע"ש ונגד השלטון הירדני הוא "בן מעאן". ביום שני, 5 במאי, הוא שיבח את פעילי דאע"ש שפרסמו את ה"איגרת לתושבי מעאן" והודה להם על תמיכתם. בנוסף הוא גם פרסם תחת ההאשטג "איגרת ממעאן לחכמי הדת של המואחדין" תמונה של "הדגל השחור" ובה הכיתוב "אנו כופרים בשיקוץ [טאע'וט] ובוטחים באללה".

כפי שכבר נכתב ב"מידה" ומקומות אחרים, המהומות במעאן החלו לכאורה לאחר שצעיר בשם קסי סלימאן אל-אמאמי נהרג מאש כוחות הביטחון שנכנסו לעיר בתאריך 22 באפריל. חבריו וגורמים מטעם העירייה טענו כי הוא נפגע בזמן ששהה מחוץ לביתו וללא כל סיבה; בעוד שהרשויות טענו כי מדובר במבצע צבאי ממוקד נגד קני טרור במעאן וכי לא פגעו בחפים מפשע. זוהי תמונה שהופצה של אל-אמאמי לאחר שנהרג:

תמונה של אל-אמאמי שהופצה ברשתות החברתיות לאחר שנהרג.
תמונות חדשות של אל-אמאמי, אשר לפיהן מסתבר כי כינויו היה "אבו ח'טאב", הופצו ביומיים האחרונים (ייתכן כי הכינוי נובע מן הדמיון החיצוני שבין אל-אמאמי למפקד הג'האד בצ'צ'ניה, אמיר ח'טאב). כפי שניתן לראות, מדובר בפעיל של הסלפיה-ג'האדיה במעאן אשר לא חשש להצטלם עם כלי נשק שונים. התמונות הללו, יחד עם אחרות, מאששות את טענות השלטון הירדני כי המבצע נועד לפגוע בתשתיות טרור בעיר.

כל התמונות הועלו לחשבון של "בן מעאן" ביום שני, 5 במאי:
* עדכון (8.5.14) - החשבון אינו זמין
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה