יום שני, 26 במאי 2014

סוכנות אל-צוארם להפקות מדיה מציגה: "ראיון עם מג'אהד בניגריה"


הפלטפורמות המקוונות של אל-קאעדה והג'האד העולמי פרסמו ראיון עם אחד הפעילים של ארגון הטרור "בוקו חראם", אשר עלה לכותרות לאחרונה לאחר שחטף יותר מ-200 נערות נוצריות מבית ספר בצפון המדינה. ארגון זה עומד מאחורי אין ספור התקפות נגד אוכלוסייה אזרחית ונגד יעדים שונים של השלטון וכוחות הביטחון. 

הראיון שפורסם נערך עם פעיל בשם "אבו סמיה" והוא פורסם בשפה הערבית. תומכי הג'האד העולמי ברשת האינטרנט תרגמו את הראיון לאנגלית. קובץ pdf בטוח המכיל את הראיון המלא ניתן למצוא באתר Jihadology של אהרון י. צלין. "אבו סמיה" עונה על 17 שאלות שמופנות אליו מצד המראיין האלמוני.

בהקדמה לראיון נכתב כי הוא נערך בתגובה למידע השגוי שמפרסמים אמצעי התקשורת אודות "בוקו חראם" והקמפיין שמתנהל נגד פעילי הארגון מצד "הכופרים" (הממשלה הניגרית) הנתמכים בידי "הצלבנים המערביים".

הערות: השאלות שהופנו אל "אבו סמיה" מודגשות בשחור. על מנת להקל על הקריאה השוטפת בעברית ערכתי קטעים מסוימים בראיון. 

התואיל בטובך לספר לנו על עצמך?
"אני האח אבו סומאיה הניגרי מג'מאעת אהל אל-סנה לדעוה ואל-ג'האד."

למה הם קוראים לכם 'בוקו חראם'?
"הממשלה הניגרית והמתנגדים לעקרונות שלנו הם אלו שקוראים לנו בשם זה, וזה לא שמה של תנועתנו שהוא 'ג'מאעת אהל אל-סנה לדעוה ואל-ג'האד' [קבוצת אנשי הסונה להטפה ומלחמת קודש]."

אז למה הם קוראים לכם בשם זה?
"הם קוראים לנו בשם זה מפני שאנו אוסרים ללמוד בבתי הספר הנוצרים המיסיונריים שנוסדו במדינה שלנו, בגלל שיש בהם דברים שפוגעים באמונתו של האדם באסלאם, כמו גם דברים אחרים שמנוגדים לערכים ולתרבות האסלאמית, כגון הרס יסודות הדת."

תן לנו קצת דוגמאות של מה שציינת.
"הם מלמדים את הילדים המוסלמים [על] חוק דארווין [תורת האבולוציה] ושמקור האנושות מהקופים, ושאין את העולם הבא או שיפוט אלוהי, ושאם אדם הולך לעולמו נשמתו עוברת לגוף אחר, והם מלמדים אותם להעריץ את הצלב ולקחת חלק בהופעות דתיות נוצריות [טקסי דת] בהן ערבוב של המינים בקרב ילדים וילדות ואי-מוסריות מופצת במסגרתן, ולכן אנו אוסרים [טקסי דת] בכאלו בתי ספר."

והאם הנערות שלקחתם מבתי הספר הללו [נוצריות]?
"כן, הן נוצריות."

מה המטרה בלקחת את הנערות מבתי ספר אלו?
"יש לנו אלפי נשים ובנות שנתונות להתעללות מצד הממשלה [אשר פוגעת] בכבודן וגופן ועדיין אף אחד לא שואל עליהן, אי לכך אנו רוצים לשחרר אותן."

בוא נחזור להתחלה, מי ייסד את הקבוצה ["בוקו חראם"]?
"השיח' מוחמד יוסוף שאללה ירחם עליו."

ספר לנו אודותיו
"הוא שיח' מוחמד בן יוסוף משבט בורנו [Borno], הוא היה נשוי והיו לו 4 נשים ו-21 ילדים, הוא נהרג בגיל 40. הוא גדל והתחנך בבתי ספר אסלאמיים." בהמשך תשובתו מספר "אבו סמיה" על הכשרתו הדתית של השיח' ועל כך שלא הפך למטיף עד שלא הוסמך בידי חכמי הדת של השבט.

נאמר שהשיח' מוחמד בן יוסוף היה שיעי שלאחר מכן הפך לסוני
"יש שקרים ושמועות חסרות בסיס שמופצות בידי יריביו מקבוצות אסלאמיות, אבל הם יודעים טוב מאד שהוא גדל בניגריה והוא לעולם לא עזב אותה, מלבד פעם אחת שעלה לרגל למכה לכבוד החג' והעומרה ואז הוא חזר ישירות. אין שיעיזם בשבט בורנו והשיח'ים של השבט מכירים את השקפת העולם שלו."

מה עיקרי האמונה ודרכי הפעולה של השיח' מוחמד בן-יוסוף?
"עיקרי האמונה והמתודולוגיה שלו הם אלו של הסונים וההבנה של הסלפיה במילה, במעשה ובאמונה. מסיבה זו הוא קרא לקבוצתו ג'מאעת אהל אל-סנה לדעוה ואל-ג'האד [...] והוא כתב ספר וקרא לו "זוהי אמונתו" בו הוא הבהיר את היסודות של עיקרי האמונה והמתודולוגיה שלו, ואם תהיה לנו ההזדמנות נכיר לכם אותו [את הספר] בפגישתנו הבאה בעזרת אללה."

יש המאשימים אתכם שאתם חוארג' ["הפורשים", כלומר, אלו שיצאו מן האסלאם האורתודוכסי-סוני]
"אבו סמיה" טוען כי אינם חוארג' וכי ההיפך הוא הנכון, הם הרחיקו עצמם מן החוארג'. הוא מוסיף כי "אנו לא עושים 'תכפיר' [הכרזה על "כופר"] על אף מוסלמי בגין ביצוע חטאים משמעותיים אלא אם כן הוא מכריז על כך כ'חלאל' (מותר)".

מה עמדת הקבוצה בנוגע לדמוקרטיה ובתי מחוקקים אשר מחוקקים חוקים הנוגדים את מה שהאסלאם מלמד?
לפי הג'האדיסט הניגרי דמוקרטיה ובתי מחוקקים הם "שוויי ערך לחוסר אמונה באללה הכל יכול", שכן משמעות הדמוקרטיה היא "שלטון האנשים" ואללה אמר "השלטון אינו לאיש מלבד אללה" [קוראן 40:12]. בראיון "אבו סמיה" הוסיף כי הקבוצה מרחיקה עצמה מארגון האומות המאוחדות (האו"ם) ומוסדותיו השונים, כמו הבנק העולמי ובית הדין הבין-לאומי.

מה השיח' רצה בהטפותיו?
על פי "אבו סמיה", השיח בן-יוסוף "רצה לעצב את המוסלמים מבחינה דתית, תיאולוגית וצבאית", כך שיהיו מוכנים ליישם הטפה וג'האד בדרכו של אללה במטרה להרים את המילה של אללה (הקוראן) ואת השריעה על פני האדמה.

מדוע הממשלה הרגה אותו?
לפי "אבו סמיה", השיח' השתמש במעמדו במטיף על מנת לאגור אמצעי לחימה. מטרתו הייתה להכין את "הילדים המוסלמים לקראת הג'האד נגד הכפירה, המעשים הרעים, הכישוף ועובדיו [עובדי אלילים]." על פי "אבו סמיה", השיח' נכלא פעמים מספר והוצע לו לזנוח את קריאתו ליישום השריעה והקמת מדינה אסלאמית אך הוא סרב, עד שלא נותרה בידי הממשלה ברירה אלא להורגו.

האם הג'האד שהקבוצה יצאה אליו בא בתגובה להרג השיח' או למען החלת חוקי השריעה?
"אבו סמיה" אמר כי "התכוננו לג'האד ואנו מעריכים שתקופת זמן של 3 שנים מחויבת על מנת להכין את האנשים לג'האד". הוא מוסיף כי הם פנו לדרך האלימות רק לאחר שהשיח' מוחמד בן-יוסוף ומלומדים אחרים נהרגו, אז הבינו פעילי הקבוצה כי עליהם לזנוח את ההטפה (דעוה) ולעבור לג'אהד, "לכן התאגדו תחת שיח' אבו בכר שקאו שאללה יגן עליו".

האם הקבוצה מוכנה להיכנס למשא ומתן במטרה לעצור את הג'האד?
"לא, רק אם הם יאמצו את האסלאם וישלטו לפי השריעה של האסלאם." הג'האדיסט הניגרי אינו מותיר ברירות ומבהיר - "או זה [התאסלמות], או שנמות בזמן שאנו נלחמים למען [מטרה] זו."

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה