יום ראשון, 18 במאי 2014

ארגון "חזב אל-תחריר" עורך ועידות וכנסים בירושלים, חברון ומקומות נוספים לציון 93 שנים להתמוטטות הח'ליפות האסלאמית

ארגון "חזב אל-תחריר" (מפלגת השחרור) קורא לציבור המוסלמי בירושלים, בית לחם, חברון, רצועת עזה וערים נוספות להשתתף ב"ימי זיכרון", ועידות וכנסים לציון 93 שנים ל"התמוטטותה" ו"חורבנה" של הח'ליפות האסלאמית האחרונה (העות'מאנית).


שני שלטים (כמו בתמונה למעלה) אשר נתלו בכניסה הראשית של בית הקברות היהודי בהר הזיתים בירושלים קראו להצטרף למסע תמיכה ברעיון הטוען כי "הח'ליפות [האסלאמית] היא חבל הצלה [של האומה האסלאמית]". המשתתפים היו אמורים להיפגש במסגד ראס אל-עמוד בשעות הערב לאחר התפילה. על פי חבר עיריית ירושלים, אריה קינג, השלטים נתלו ללא היתר.

"חזב אל-תחריר" הינו ארגון סלפי בין-לאומי, לו זרועות בארצות ערב והאסלאם וארצות המערב (אירופה וארצות הברית) הפועל (לרוב) באמצעות תעמולה וחינוך. מטרת הארגון המוצהרת היא הקמתה מחדש של הח'ליפות האסלאמית. לפי הפורום לתאום המאבק באנטישמיות (CFCA), בגרמניה הוציאו את חזב אל-תחריר אל מחוץ לחוק בשנת 2003, לאחר שהארגון, 
הואשם כי הוא מפיץ תעמולה אנטישמית בעיקר בקמפוסים באוניברסיטאות. הרשויות טענו כי הארגון תומך באמצעים אלימים לקידום מטרותיהם הפוליטיות וכי הארגון מתנגד לזכות קיומה של מדינת ישראל וקרא להחרבתה. הארגון גם מפיץ הסתה ותעמולה אנטי-יהודית וקורא להרוג יהודים.
בשנת 2007 נכתב ב"ג'רוזלם פוסט" כי חזב אל-תחריר צוברים עוצמה ומהווים איום על ישראל. במאמר שפורסם ב"אל-מוניטור" כתב שלומי אלדר כי הסלפים דוגמת "חזב אל-תחריר" הפכו לאויב משותף של ישראל, הרשות הפלסטינית וארגון הטרור חמאס. על אף גישתו ועמדתו העוינת והשלילית כלפי מדינת ישראל והיהודים, הארגון פועל בתוך שטח ישראל בצורה חופשית למדי.

ל"חזב אל-תחריר" נוכחות בלתי מוסתרת בירושלים וסביבתה, בערים שונות ביהודה ושומרון וברצועת עזה. בשנה שעברה פעילי הארגון ערכו כנסים והפגנות ענק לציון יום השנה ה-92 להתמוטטות האימפריה העות'מאנית בחברון וברמאללה. בשני הכנסים לקחו חלק עשרות אלפי משתתפים. 

לפי סרטון וידאו שהועלה לאתר האינטרנט של חזב אל-תחריר, כנסים וועידות בנושא "ירושלים" כדלת לתחיית הח'ליפות האסלאמית ו"שחרור האדמה המבורכת" יתקיימו לאורך כל השבוע הקרוב:
  • אתמול (שבת, 17 במאי) התקיים בקלקיליה (ולפי השלט, גם במסגד ראס אל-עמוד בירושלים).
  • ביום שני (20 במאי) בבית לחם.
  • ביום שלישי (מחרת) בכפר חוסאן שבאזור בית לחם.
  • ביום שישי (23 במאי) במסגד אל-אקצא.
  • ביום שבת (24 במאי) בכפר יטא שבדרום הר חברון. כפר זה עלה לכותרות לאחרונה לאחר שכוחות צה"ל והשב"כ חיסלו חולייה של הסלפיה-ג'האדיה שתכננה שורה של פיגועים נגד ישראל; ועידה נוספת תערך במקביל בעיר טול כרם.
  • ביום שני (26 במאי) בכפר ט'אהריה (דרום-מערב חברון).
  • ביום שלישי בעיר עזה.
  • ביום רביעי בחברון.
  • ביום שבת תיערך תהלוכה ברמאללה.
המלחמה בסוריה חשפה את המעורבות של הארגון בפעילות אלימה נגד משטרו של בשאר אל-אסד. הקשר בין "חזב אל-תחריר" לקבוצות מורדים בסוריה בא לידי ביטוי בין היתר גם בהפגנת ההמונים שנערכה בחברון, כאשר מפקד אחת מקבוצות המורדים בסוריה הביע את תמיכתו במטרות הארגון. לאחר שנשמעו הצהרות במערב שקראו להתערבות בסוריה, פעילי "חזב אל-תחריר" פרסמו הצהרה בה הביעו את התנגדותם לכל התערבות זרה, בין  אם של רוסיה, אירופה או ארצות הברית, במלחמה.

בפרסומים שונים של חזב אל-תחריר (בעיקר בסוריה) המצויים בשפע ברשת האינטרנט מצוין כי פעילי הארגון שואפים להשריש את ה"הבנה האמיתית שהכופר הקולוניאליסט והאימפריאליסט: אמריקה, רוסיה, בריטניה וצרפת, הוא האויב; ויש לכרות את ידו אשר משתעשעת בעתיד המוסלמים ומשאביהם." הארגון פועל על מנת "להעיר את האומה האסלאמית מהתרדמת אליה נפלה" ולהקים מחדש "ח'ליפות אסלאמית שנייה", שתשתרע על פני כל הארצות המוסלמיות ואשר בראשה יעמוד "הסולטן הח'ליף".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה