יום שלישי, 11 בפברואר 2014

עדות לסכסוך הפנימי באופוזיציה הסורית - מאת אבו מוחמד האמריקאי: "חשיפת הקונספירציה של ג'בהת אל-נצרה"


סרטון וידאו קצר שהופץ אמש (שני, 10 בפברואר) ברשת האינטרנט תחת הכותרת "חשיפת הקונספירציה של ג'בהת אל-נצרה" חושף אזרח אמריקאי המכונה "אבו מוחמד אל-אמריקי" (האמריקאי), שהצטרף לארגון "המדינה האסלאמית של עיראק והלבנט" ונלחם בסוריה נגד משטרו של בשאר אסד. אל-אמריקי מספק עדות ייחודית בשפה האנגלית ולכאורה ממקור ראשון, בנוגע לסכסוך הפנימי האלים שפרץ בתוך האופוזיציה הסורית.

אל-אמריקי פותח ומספר שהוא חי בארצות הברית במשך כעשור עד שהצטרף לג'האד בסוריה. תחילה הוא הצטרף לג'בהת אל-נצרה ועד סוף דצמבר 2013-תחילת ינואר 2014, הוא לחם לצד סיף-אללה אל-שישאני ("הצ'צ'ני"), אחד המתנדבים מהקווקאז שהפך למפקד צבאי במסגרת ג'בהת אל-נצרה (סיף אללה נהרג בקרב לשחרור בית הכלא המרכזי בחלב לפני מספר ימים).


הסכסוך בין קבוצות המורדים השונות, ובעיקר בין "המדינה האסלאמית" לבין ארגונים אחרים התפתח בשבועות האחרונים לכדי עימות אלים ורווי ביצרים, כאשר כל צד מעלה ספקות בנוגע לכנות המאבק של הצד השני, מאשימו בפעולות איבה ואף בהשתייכות לכוחות המשטר הסורי, שנלחמים נגד המורדים. 

המשבר הפנימי בקרב המורדים במשטר אסד יצר קרע אפילו בין שתי הקבוצות שהיו קשורות לאל-קאעדה ופעלו בסוריה: "המדינה האסלאמית" מזה ו"חזית העזרה" (ג'בהת אל-נצרה) מזה. הדברים הגיעו לידי  כך שהמפקדה המרכזית של ארגון אל-קאעדה פרסמה הודעה בה נכתב כי אל-קאעדה מתנער לחלוטין מ"המדינה האסלאמית", כי שני הארגונים אינם קשורים בשום צורה ואופן וכי אל-קאעדה אינו אחראי לפעולות המבוצעות בידי "המדינה האסלאמית".

לפי העדות שמספק אל-אמריקי, הסכסוך בין הקבוצות הג'האדיסטיות החל כאשר "מהגרים" (מתנדבים זרים שהגיעו לסוריה על מנת להילחם בג'האד נגד משטר אסד) שאיישו מחסום בעיירה אטמה, בקרבת הגבול עם תורכיה, נתקלו בעוינות מצד מורדים מקבוצות אחרות, אשר דרשו לפרק אותם מנשקם. הוא טוען כי דרישה זו זכתה לגיבוי מצד הפיקוד הבכיר של ג'בהת אל-נצרה באזור אטמה.

אל-אמריקי מספר כי הוא וחבריו ניסו למנוע מעבר של משאיות עמוסות בנשק לידי קבוצות מורדים שונות כמו "הצבא הסורי החופשי" ו"סוריה החופשית" (אחראר אל-שאם), שמואשמות כי אינן מפנות את נשקן כלפי חיילי אסד, אלא דווקא כנגד פעילי "המדינה האסלאמית". בתגובה למניעת המעבר של המשאיות, איימו להרוג אותו ואת חבריו והם סולקו מהמחסום. אירועים אלו הביאו אותם להצטרף לשורות "המדינה האסלאמית".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה