יום שישי, 24 בינואר 2014

מסמך אנונימי חושף רשת לגיוס מוסלמים מאירופה ואסיה לטובת הג'האד בסוריה

מסמך שהגיע לידי יכול אולי (אם הוא אותנטי) לשפוך אור על רשת בין-לאומית של ג'האדיסטים שאחראית על שליחתם של מוסלמים מאירופה ומאסיה לחזית הקרב במזרח התיכון. במסמך, שהופץ על ידי גורם עלום שם נטען כי פעילי אל-קאעדה מאסיה ואירופה מנהלים רשת של גיוס ושליחה של מוסלמים לסוריה.

מן המידע שפורסם עולה כי אדם המכונה "אבו עכאשה אל-פֻראסאני", ככל הנראה פעיל אל-קאעדה מפקיסטן, הוא מי שלכאורה עומד במרכזה של רשת שפועלת לגיוס מוסלמים מאירופה לשורות אל-קאעדה ושליחתם להילחם במסגרת אחד משני ארגוני הג'האד העולמי הפועלים בסוריה - "המדינה האסלאמית של עיראק והלבנט" (אל-דולה אל-אסלאמיה פי אל-עראק ואל-שאם) ו"חזית העזרה לעם הסורי" (ג'בהת אל-נצרה לאהל אל-שאם).
אחת התמונות שלכאורה מראות את "אבו עכאשה אל-פראסאני" 
עוד עולה כי אותו "אבו עכאשה אל-פראסאני" הוא בן 24 ודובר כמה שפות (ערבית, אנגלית, פונג'בי, הינדי, פשטו ואורדו); הוא "עובד" ופעיל במדינות שונות כגון תורכיה, כווית, איחוד האמירויות העררביות, סוריה ועיראק; פועל תחת מגוון זהויות בדויות וכינויים שונים ומחזיק במספר דרכונים. נטען גם כי יש לו קשר למנהיג אל-קאעדה אל-ט'ואהרי וכי שהה באפגניסטן בשנת 2004.

באתר האינטרנט my.opera, אתר להעלאת תמונות, ישנו חשבון של אדם בשם "אבו עכאשה אל-ע'ריב" (הזר) המשתייך ל"מלת אבראהים פקיסטן", בן 24, המציין את נורבגיה כארצו. לחשבון שני אלבומים - באלבום אחד יש תמונה בודדת ואילו באלבום השני, תחת הכותרת "מלת אבראהים פקיסטן: אריות ייחוד האל [אל-תוחיד]", הועלו תמונות המתעדות את חברי הקבוצה (בערך שישה-שבעה אנשים), לעתים כאשר הם מניפים שלטים עליהם כתוב "יום אחד, דגל אחד" (הדגל השחור של אל-קאעדה), "האסלאם ישלוט בעולם" ו"ערפו ראשם של אלו המעליבים את נביאנו האהוב":
"אבו עכאשה אל-ע'ריב" (ככל הנראה הבחור מימין). מתוך החשבון באתר my.opera
סרטון וידאו ממקור לא ידוע ושמועד הפצתו אינו ידוע מראה כביכול את "אל-פראסאני" מדבר בשבח קבוצת "שריעה לבלגיה", קבוצה ג'האדיסטית אשר חבריה מוכרים לרשויות בבלגיה בפרט ובמערב בכלל, אשר לדעתו נאבקת במשטר (הבלגי) העריץ והמשוקץ (טאע'וט). בסרטון "אל-פראסאני" משבח גם את "שריעה לבנגלדש" ו"שריעה לפקיסטן". לפני כשנה נחשף כי חברי "שריעה לבלגיה" הפעילו מנגנון מתוחכם לשליחת מתנדבים מאירופה לסוריה, באמצעות האינטרנט.

להלן הסרטון בו האדם המכונה "אל-פראסאני" משבח את "שריעה לבלגיה" ו"שריעה לבנגלדש":


"אבו עכאשה אל-פראסאני" מקבל גיבוי, תהודה ותמיכה לפעילותו מקבוצות ג'האדיסטיות שונות בין אם באירופה ובין אם במזרח התיכון. כך למשל סרטון וידאו שפרסם "אבו עמראן" הבלגי, בו הוא מודה ל"אל-פראסאני" על פעילותו ותרומתו לקידום השריעה בפקיסטן ומפציר בפקיסטנים להצטרף אליו ולהילחם בשלטון ובצבא המשרתים את "הכופרים".

פואד בלקאסם ("אבו עמראן") מקבוצת "שריעה לבלגיה"
בדומה, סרטון וידאו שהופץ על ידי ארגון "חזית העזרה" ג'בהת אל-נצרה תחת הכותרת "קריאה לג'האד-2", גם הוא מציין את "אל-פראסאני" הפקיסטני כאחד מאותם חסידי אל-קאעדה בפקיסטן אשר תומכים בג'האד בסוריה:

מתוך הסרטון של ג'בהת אל-נצרה: "אבו עכאשה אל-פראסאני"
למעשה, "אל-פראסאני" נחשף כתומך או פעיל ג'האד עולמי כבר לפני כשנתיים בפורום "אינטרנט-הגנה". שרשור שעסק בקבוצת הסלפיה-ג'האדיה הגרמנית "מלת-אבראהים" מראה כי הצעיר הפקיסטני הוא אחד מפעילי "מלת-אבראהים בפקיסטן", שהיא בעלת קשרים לפעילי ג'האד מוכרים מגרמניה.

ידוע כי חלק מחברי "מלת אבראהים" מגרמניה ניסו להגיע לסוריה. היו שהצליחו והיו שלא. כך למשל מנהיג הקבוצה, מוחמד מחמוד האוסטרי (מכונה "אבו אסאמה אל-ע'ריב"). הוא נעצר בתורכיה, כאשר היה בדרכו לסוריה. חבר נוסף ב"מלת אבראהים" מגרמניה הוא הראפר "דסו-דוג" ("אבו טלחה אל-אלמאני"), אשר לפי דיווחים שונים נפצע במתקפה של חיל האוויר הסורי על בית בו הוא ואירופאים אחרים מצאו מחסה. לפי דיווחים אחרים הוא נהרג.

"אמיר ביי"
מן המסמך שהגיע לידי עולה עוד כי "אמיר ביי" (Ameer Baig), ככל הנראה אזרח בריטי ממוצא פקיסטני המכונה "אבו פאריס", גויס על ידי "אל-פראסאני" וכיום נמצא בסוריה. "אבו פאריס", אשר בחשבון פייסבוק שלו כתב כי הוא מתגורר בלונדון, מוזכר בשרשור של הפורום "אינטרנט-הגנה" בתור "אח" של "אל-פראסאני".

המסמך מזכיר את אנג'ם ח'ודארי, מראשי הזרם סלפי-ג'האדי באנגליה כחלק מרשת זו. בתמונות המצורפות ניתן לראות את אנג'ם ח'ודארי יחד עם המטיף שיראז טאריק (מכונה "אבו מוסא"), פעיל מרכזי בזרם הסלפי-ג'האדי בדנמרק, שדווח כי נהרג בסוריה. לפי פרסומים שונים, טאריק משך אל סוריה מוסלמים אחרים מדנמרק ואירופה.

טאריק עצמו מוזכר גם הוא בסרטון התעמולה של ג'בהת אל-נצרה שהוזכר למעלה, אשר בו מודה הדובר - בנדר עבדאללה אל-מחמד מהעיר דיר אל-זור בסוריה - ל"אל-פראסאני" הפקיסטני על פעילותו ותרומתו לטובת הג'האד הסורי.

ח'ודארי נראה גם בתמונה שצולמה ככל הנראה באיסטנבול, יחד עם עוד כשלושים צעירים. תורכיה כידוע היא תחנת המעבר לסוריה. במסמך נטען כי לא רק שרבים מאותם צעירים שמצולמים עם ח'ודארי הם ממדינות באירופה, אלא שאיש הקשר שלהם לאל-קאעדה הוא אותו "אל-פראסאני".
בתמונה הגדולה: שיראז טאריק (מימין) וח'ודארי. בתמונה הקטנה: טאריק בסוריה.
אנג'ם ח'ודארי עצמו "צייץ" בימים האחרונים בחשבון הטוויטר שלו הודעות תמיכה בארגון הג'האד "המדינה האסלאמית" וקרא למוסלמים להצטרף לג'האד במקומות בהם "מוסלמים מותקפים" (כמו בורמה, בנגלדש ועוד) וליישם את השריעה בסוריה.
ח'ודארי (במרכז) וחברים בתורכיה
התמיכה של ח'ודארי בארגון הטרור העולמי "המדינה האסלאמית של עיראק והלבנט" אינה מוסתרת כלל. בעיניו, "הקריאה הטהורה" לאסלאם ולשלטון השריעה משתקפת מבעד למנהיג "המדינה האסלאמית", אבו בכר אל-בגדאדי, כפי שהוא "צייץ" בחשבון הטוויטר שלו בינואר, 2014:
אחד הציוצים של ח'ודארי בהם הוא מביע תמיכה בארגון "המדינה האסלאמית"
כמובן שצריך להתייחס למידע שבמסמך במידת החשדנות הראויה, שכן אי אפשר לדעת מי עומד מאחורי הפצתו, אך יחד עם זאת, הדברים הבאים ידועים: מתנדבים זרים זורמים לסוריה מאירופה, ארצות הברית, קנדה, אפריקה ואסיה. לעתים, משפחות שלמות (ממרכז אסיה, כמו קזחסטן ואוזבקיסטן) הגיעו לסוריה והצטרפו לארגוני הג'האד הפועלים שם; ידוע גם כי יש קשר בין האנשים המוזכרים לעיל (כמו "אל-פראסאני" עצמו, "אמיר ביי", שיראז טאריק, ח'ודארי) לבין קבוצות סלפיות-ג'האדיות הפועלות ברחבי העולם. הדבר גם משתקף מבעד לתחקיר\שרשור של אינטרנט-הגנה ומתחקירים אחרים.

התופעה אותה אנו רואים, בה מוסלמים מאירופה והמערב מצטרפים לג'האד נגד משטר אסד בסוריה, זוכה להד רב לאחרונה. חוקרים שונים וסוכנויות ביון במערב מעריכים כי כיום "היגרו" לסוריה מתנדבים מכ-80 מדינות מכל רחבי העולם (לפי פרסומים שונים, כ-15 ערבים-ישראלים יצאו לג'האד בסוריה). ישנו תיעוד רב של אזרחים ממדינות רבות באירופה, מארצות הברית, מאסיה, מהקווקאז, הבלקן, אפריקה והמזרח התיכון - שהגיעו לסוריה להילחם נגד משטר אסד.

תופעה זו מקבלת משנה תוקף נוכח החשש שמא אותם "מתנדבים" שיצאו לסוריה יחזרו ביום מן הימים למדינותיהם כאשר הם טעונים בתיאוריית הג'האד העולמי מצד אחד, בנכונות לביצוע פיגועי טרור מצד שני, ובידע והניסיון ההכרחי להוצאתם לפועל מצד שלישי. לכן תופעה זו מעוררת חשש רב במערב והיא נחשבת לסוג של פצצת זמן מתקתקת.

לסיכום, אם המידע לגבי "אל-פראסאני" אותנטי, נראה כי אותו צעיר פקיסטני הוא איש הקשר בין אל-קאעדה באסיה (אפגניסטן, פקיסטן) לבין פעילי ותומכי הסלפיה-ג'האדיה ברחבי אירופה (בלגיה, גרמניה, אנגליה, דנמרק). לפי מה שנראה, הוא גם קשור לקבוצות אסלאמיות מיליטנטיות שונות כמו "מלת-אבראהים" בפקיסטן (על פי "אינטרנט-הגנה") וכמו ארגון "חזית העזרה" ו"המדינה האסלאמית" (על פי המידע במסמך) בסוריה ועיראק. אם המידע נכון - לכידתו של "אל-פראסאני" יכולה לפגוע ברשת בין-לאומית של ג'האדיסטים ששולחת מוסלמים ממקומות שונים לחזית הקרב בסוריה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה