יום חמישי, 26 בדצמבר 2013

הכרזה על "צבא המהגרים והתומכים" תחת פיקודו של צלאח אל-דין הצ'צ'ני


בתאריך 25 בדצמבר 2013 פורסם סרטון וידאו חדש בו הכרזה על פילוג בקבוצת "צבא המהגרים והתומכים" (ג'יש אל-מהאג'רין ואל-אנצאר). קבוצה זו מורכבת ממוסלמים ממרכז אסיה, מההקווקאז, מתורכיה וממדינות נוספות, אשר הצטרפו ללחימה נגד משטר אסד בסוריה. לפי הסרטון (מצורף), הקבוצה ממשיכה לפעול תחת פיקודו של אדם המכונה "צלאח אל-דין הצ'צ'ני". לרשות הקבוצה חשבון טוויטר דרכו מופצות ההודעות השונות.

תחילה פעלה קבוצה קטנה בשם "גדוד המהגרים" אשר מפקדה היה "אבו עומר הצ'צ'ני". היו בה תורכים רבים וכן "מתנדבים" מהקווקאז, כמו מפקד הקבוצה עצמה. רבים מהם בעלי ניסיון קרבי עשיר לאחר שנים של מלחמת גרילה נגד הרוסים. בחודש מרץ 2013 "גדוד המהגרים" הצטרף לשתי קבוצות אחרות - "צבא מוחמד" ו"גדוד ח'טאב" והקימו את "צבא המהגרים והתומכים", שבראשו עומר הצ'צ'ני.

בתחילת חודש אוגוסט החלו להתגלות שסעים בקרב "צבא המהגרים". לפי דווחים שונים, חלק מהקבוצה אימץ השקפות "תכפיריות" (המכריזות על אחרים ככופרים) והתנתק מקבוצת-האם. חלק זה, בראשות "עומר הצ'צ'ני", הצטרף לארגון "המדינה האסלאמית של עיראק והלבנט". הודעה שפורסמה על ידי זרועות המדיה של "המדינה האסלאמית" אישרה כי עומר הצ'צ'ני הוא המפקד הצבאי של הארגון באזור חלב.

ארגון אסלאמי גדול נוסף הפועל בסוריה הוא "החזית האסלאמית הסורית", שכיום מוכר יותר בשם "החזית האסלאמית", אחד הכוחות המרכזיים בקרב האופוזיציה הסורית. לאחרונה ארגון זה נמצא בסכסוך אלים עם "המדינה האסלאמית". גם לארגון זה יש כוחות מהקווקאז שהצטרפו אל שורותיו. כך, בתאריך 3 באוגוסט, פורסמה הודעה על היווסדה של "חטיבת לוחמי הקודש (המג'אהדין) של הלבנט".

בתאריך 3 בספטמבר פורסמה הודעה נוספת שבישרה על פילוג, הפעם של קבוצה בשם "לוחמי הקודש של הקווקאז והלבנט". לפי הודעה זו, הקבוצה אינה קשורה לשני הארגונים המזוהים עם אל-קאעדה ופועלים בסוריה - ג'בהת אל-נצרה ("חזית העזרה") ו"המדינה האסלאמית". 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה