יום שלישי, 12 בנובמבר 2013

דגל חדש לתנועת אנצאר-איראן: בהשראת הג'האד העולמי


חרכת אנצאר איראן (תנועת תומכי איראן) פרסמה אתמול (שני) ברשת האינטרנט את הדגל הרשמי החדש שלה (למעלה), בהשראת אל-קאעדה והג'האד העולמי: דגל שחור ובמרכזו עיגול לבן שבתוכו כתובה ה'שהאדה' ("אין אלוהים מלבד אללה..") ומתחת לעיגול הכיתוב "חרכת אל-אנצאר" בערבית.

הדגל החדש החליף דגל שהיה בעל אופי "לאומי" יותר בעל מטרה מוגדרת יותר - איראן. בדגל הישן, כפי  שאפשר לראות, שתי חרבות מוצלבות כשמצדיהן עצי תמר (סמל של חבל בלוצי'סטן, המוכר כאזור בו מגדלים תמרים) ובאמצע שמש עולה כשבתוכה הכיתוב בפרסית "חרכת אנצאר" על רקע מפת איראן, ומתחת הכיתוב "איראן". מעל השמש הכיתוב "אללה אכבר".
הדגל הישן של אנצאר איראן
החלפת הדגלים יכולה להצביע על התקרבות רעיונית של תנועה בלוצ'ית-סונית זו, הפועלת בעיקר נגד המשטר האיראני, לזרם הסלפיה-ג'האדיה העולמי. מהלך שכזה יכול לבוא כתוצאה מזניחת התקווה למשוך את האוכלוסייה הבלוצ'ית של איראן לשורותיהם ולקרבם לרעיון המרד במשטר (בבחינת, 'אם הבלוצ'ים הסונים לא יעמדו לצידנו, הסונים בעולם כן').

הזדהות עם הג'האד העולמי יכולה (והיא אכן עושה זאת) לקשר בין תנועה מקומית לרשת אינסופית של תומכים ופעילים בכל רחבי העולם, החולקים את אותה השקפת עולם.

השימוש שפעילי ותומכי אנצאר-איראן עושים ברשתות החברתיות וברשת האינטרנט בכלל קירבה אותם לזרם הג'האדי העולה ברחבי העולם. פרסומי הקבוצה מופצים בפרסית, ערבית ואנגלית ולרשותם בלוגים וחשבונות בטוויטר, יוטיוב ופייסבוק. פרסומי הקבוצה מקבלים במה גם בפלטפורמות המקוונות של אל-קאעדה והג'האד העולמי.

הקבוצה עושה שימוש רב בכלי תעמולה ופרסום מודרנים (כמו 'ממים') בשביל להפיץ את פעילותה ותפיסת עולמה ודרך כך  להגיע ליותר ויותר תומכים ואוהדים. לקבוצה זרוע מדיה בשם "אל-פארוק להפקות מדיה" שאחראית על פרסום הסרטונים, ההודעות והתעמולה הכללית.

בעבר פעילי אנצאר איראן פרסמו הודעות תמיכה בארגון 'המדינה האסלאמית' המזוהה עם אל-קאעדה בעיראק וסוריה. המלחמה בבשאר אל-אסד, המקבל תמיכה מאיראן, קירבה בין מטרות התנועה הבלוצ'ית למטרות של אל-קאעדה בעיראק והלוואנט (אל-שאם), שגם הוא נלחם בשיעים.

התקרבות לזרם הסלפי-ג'האדי מצד קבוצות מיליטנטיות לא-סלפיות, בעלות גישה "לאומית" או "מקומית", אפשר למצוא במקומות נוספים. כך למשל ברצועת עזה, שם חלק מארגון 'ועדות ההתנגדות העממית' הקצין עמדותיו ואימץ את תפיסת העולם של הסלפיה-ג'האדיה, וזאת בניגוד לדרך ה"לאומית" של ארגון האם.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה