יום ראשון, 13 באוקטובר 2013

וידאו חדש של אלויה נאצר צלאח אל-דין - לִוַּאא' אל-תוּחיד: "זוהי דרך הפעולה שלנו, זהו שביל האריות"


"חטיבות המנצח צלאח אל-דין - חטיבת ייחוד האל" (אלויה נאצר צלאח אל-דין - לואא' אל-תוחיד), פלג שפועל במסגרת  הזרוע הצבאית של ארגון 'ועדות  ההתנגדות העממית', פרסם בסוף השבוע האחרון סרטון וידאו חדש בו נחשפים לראשונה העומדים בראש הפלג הקיצוני של הקבוצה, המזוהה עם הג'האד העולמי ואל-קאעדה.

הסרטון המצורף הופץ גם באתר האינטרנט הרשמי של 'חטיבות נאצר צלאח אל-דין' וגם בפלטפורמות המקוונות של אל-קאעדה והג'האד העולמי. הסרטון באורך כעשרים ושלוש דקות וראשי פלג 'אל-תוחיד', ארבעה במספר, שוטחים בו את משנתם והשקפת עולמם, את דרכי הפעולה שלהם ואת מטרותיהם.

אחד המפקדים בפלג, אבו פִראס אל-נֻעימי, אומר כי קבוצה זו משתייכת ל'אהל אל-סנה ואל-ג'מאעת' (קהילת הסונים); תלך בדרך הקוראן שהותוותה בידי 'האבות הקדומים' (אל-סלף);תעשה דעוה למען יישום חוקי השריעה; ותמשיך במלחמת הקודש (הג'האד) נגד "האויב הציוני-צלבני" (מינוח שגור בפי דוברי אל-קאעדה והג'האד העולמי שרוצים לתאר את הברית הישראלית-אמריקאית). את ישראל הם מאשימים בשיתוף פעולה עם האיראנים במלחמת האזרחים בסוריה ובפגיעה בסונים בעיראק ואפגניסטן.

מתוך הסרטון החדש: ראשי "אל-תוחיד"
פרסום הסרטון הוא בבחינת ביקורת ויציאה כנגד תנועת חמאס, הגוף האסלאמי ששולט ברצועת עזה ונתן חסות ל'ועדות ההתנגדות העממית', ממנו יצא הפלג הקיצוני המכונה "אל-תוחיד": אם זו דרכם של 'חטיבות נאצר מלאח אל-דין', יש בכך משום הצבעה על חמאס כגורם שזנח את "דרך ההתנגדות", אינו מיישם את חוקי השריעה ואינו ממשיך בג'האד נגד ישראל.

בסרטון משולבים שירי ג'האד (ג'האד-נשיד) המופצים על ידי פעילי ותומכי הג'האד העולמי ברשת האינטרנט. אחד השירים המשולבים הוא אמאמה! ג'נוד אל-אל-פידאא' ("קדימה! חיילי ההקרבה"), שיר שמופץ לעתים קרובות בידי פעילי ותומכי הג'האד והתנגן ברקע סרטון התעמולה של ג'בהת אל-נצרה "מחנה אימונים צבאי".

ארגון 'ועדות ההתנגדות העממית' הוא ארגון טרור שהוקם בספטמבר 2000 במהלך האינתיפאדה השנייה. לפי אתר האינטרנט של דובר צה"ל, הארגון פועל בחסות תנועת חמאס, שמממנת יחד עם איראן את פעילותו.

לארגון 'ועדות ההתנגדות העממית' אוריינטציה שניתן לכנותה "לאומית", כזו שמקדמת את "ההתנגדות" (מקאומה) למדינת-ישראל למען הקמת מדינה פלסטינית. הדבר משתקף גם מבעד לשם הארגון ("העממית") וגם דרך סמל הארגון, המראה את דגל פלסטין משני צידי המילה "התנגדות", עליה כיפת הסלע, רובה קלצ'ניקוב ומפה הכוללת את מדינת-ישראל כולל יהודה, שומרון ורצועת עזה.

סמל 'ועדות ההתתנגדות העממית'
לפי פרסומים שהופצו ברשת האינטרנט בחודשים האחרונים ניתן לראות מן "תהליך הקצנה" בו אותו פלג קיצוני ("אל-תוחיד") מתקרב לזרם הסלפי-ג'האדי העולמי, העוין את תנועת חמאס השולטת ברצועה. מזרם זה צמחו ארגוני טרור דוגמת אל-קאעדה או טאליבן. לפי מרכז המידע למודיעין וטרור, פלג זה מכונה "צבא האסלאם".

אחד הסממנים הבולטים להזדהות עם הג'האד העולמי הוא אימוץ "הדגל השחור" בתור סמל רשמי. החלפת "הדגל הלאומי" ב"דגל שחור" של האסלאם, הדגל המזוהה עם אל-קאעדה כיום, מסמל את זניחת העקרונות ה"לאומיים" המקדמים מדינה פלסטינית, לטובת תפיסת העולם הסלפית-ג'האדית המקדמת את עקרון "המדינה האסלאמית" הכלל-עולמית.

הסמל החדש של 'חטיבות נאצר צלאח אל-דין'
סממן נוסף המצביע על התקרבות 'חטיבות נאצר צלאח אל-דין' לזרם הסלפי-גהאדי הוא התהודה, הבמה והפרסום שארגון זה מקבל בפלטפורמות המקוונות של אל-קאעדה והג'האד העולמי, להן קריטריונים מסויימים הנוגעים לפרסום חומר. פרסום בפלטפורמות מקוונות אלו כמוהו כאישור שהקבוצה או הארגון המפרסם מזוהים או פועלים ברוח הג'האד העולמי.

כפי הנראה, קבוצה חמושה זו, שלא מפחדת להראות את כוחה הצבאי ומזדהה עם הסלפיה-ג'האדיה, מצטרפת לקבוצות סלפיות-חמושות אחרות, המהוות גורם שבמידה ויצבור תאוצה הוא יכול לערער את שלטון חמאס ברצועה.

חמאס מצידו לא בוחל באמצעים בשביל למנוע מהסלפים להרים ראש ומדי פעם מתפרסמת ידיעה על עוד פעיל סלפי ש"נחטף" על ידי מנגנוני בטחון הפנים של חמאס, שאנשיו גם לא מהססים לפגוע במסגדים (כמו מסגד אבן תימיה) במסגרת מאבקם ומלחמתם בגורמים סלפים-קיצונים שיכולים או מנסים לערער את שלטונם ברצועה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה