יום ראשון, 4 באוגוסט 2013

אחראר אל-שאם וג'בהת אל-נצרה: "המערכה לשחרור האסירים" מבית הכלא המרכזי בעיר חלב


פעילי תנועת אחראר אל-שאם אל-אסלאמיה, הכוח הגדול הפועל במסגרת "החזית האסלאמית הסורית" (אל-ג'בהה אל-אסלאמיה אל-סוריה), השתתפו יחד עם פעילי ג'בהת אל-נצרה במתקפה גדולה על בית הכלא המרכזי בעיר חלב, אשר נערכה בסוף השבוע האחרון. לפי טענת המורדים, אשר תיעדו בסרטון וידאו את ההסתערות, כ-4,000 אסירים הצליחו להימלט מהכלא בחסות המתקפה שנמשכה מספר ימים.

ארגון "החזית האסלאמית הסורית" הוא למעשה מסגרת סלפית המאגדת תחתיה עשרות קבוצות ג'האדיסטיות. מסגרת זו לא מתמקדת רק בלחימה נגד משטר אסד, אלא גם מפיצה את תפיסת עולמה בקרב האוכלוסייה הסורית. הארגון הוקם בחודש דצמבר 2012 וקרא לשאר הקבוצות הלוחמות במשטר אסד להתאגד ולאחד כוחות בלחימה נגד המשטר.

אין זו הפעם הראשונה שפעילי "החזית האסלאמית" מתקיפים בתי כלא ברחבי סוריה ומצליחים לשחרר אסירים. בחודש ינואר 2013 אנשי "החזית האסלאמית" השתתפו בהתקפה על בית הכלא המרכזי בעיר אדליב ושחררו, לפי טענתם, כשבעים וחמישה אחוזים מן הכלואים.

ההתקפה על בית הכלא המרכזי בעיר חלב, אשר מכונה "המערכה לשחרור האסירים", באה לאחר שבתקופה האחרונה התרחשו מספר פריצות והתקפות של ארגוני ג'האד ומיליציות חמושות על בתי כלא שונים בעיראק, פקיסטאן ולוב. לפי החשד, מאות (אם לא אלפי) אסירים הצליחו לברוח לאחר ההתקפות השונות.

סדרת המתקפות על בתי הכלא בידי גורמי ג'האד שונים הביאה את האינטרפול לפרסם ביום שבת אזהרה עולמית המתייחסת ישירות למקרי הפריצה והבריחה של האסירים, אשר רבים מתוכם מוכרים כפעילי טרור. ארצות הברית ומדינות אירופאיות נוספות הגבירו את הכוננות ואף סגרו שגרירויות ונציגויות דיפלומטיות במזרח התיכון ובצפון אפריקה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה