יום רביעי, 17 באפריל 2013

סקירה תמציתית של עמוד הפייסבוק "הזרים במהפכה הסורית": זרים שנהרגו במהלך המלחמה בסוריה


דף פייסבוק המוקדש ל"זרים" (מוסלמים מארצות שונות) שנהרגו במהלך המלחמה בסוריה, פורסם בפלטפורמות המקוונות של אל-קאעדה והג'האד העולמי. לדף יש מעך 5000 "לייקים" ונרשם בו כי אינו מזוהה עם מפלגה, תנועה, או ארגון כזה או אחר. יחד עם זאת, ניכרת הזדהות מוחלטת עם קבוצות וארגונים סלפים-ג'האדיים שונים כמו אל-קאעדה, פתח אל-אסלאם, "גדודי עבדאללה עזאם", ג'בהת אל-נצרה ועוד.

בדף התפרסמו עשרות תמונות וסרטונים של קבוצות הלוחמות בסוריה והודעות תמיכה במהפכה הסורית מאת ארגוני טרור דוגמת אל-קאעדה במגרב האסלאמי. בדף מספר מאמרים וכתבות שעוסקים בקשר שבין אל-קאעדה למהפכה בסוריה וגם מידע נוסף אודות המתנדבים המוסלמים שהצטרפו ללחימה נגד כוחות אסד ונהרגו במהלכה.

המלחמה בסוריה כבר מזמן הפכה לג'האד הסוחף אחריו מוסלמים רבים מכל רחבי העולם, אך בעיקר ממדינות ערב והאסלאם, לבוא ולקחת חלק במאבק הצבאי נגד משטר כופר ועריץ. מהפרסומים בדף הפייסבוק ניתן לראות מאילו מקומות הגיעו אותם מתנדבים.
www.facebook.com/Strangers.sy
לפי הפרסומים השונים בדף, ישנם בסביבות ה-300 הרוגים "זרים", כאשר מרביתם מגיעים מהמזרח התיכון: לוב, תוניסיה, סעודיה, ירדן ומצרים. בנוסף ניתן להיווכח כי ישנם לא מעט מתנדבים מוסלמים מהמערב, ביניהם משבדיה, ארצות הברית, אוסטרליה, אירלנד, צרפת, דנמרק, ספרד וגרמניה. מקומות נוספים מהם יוצאים מתנדבים הם רוסיה, הקווקאז ואזרבייג'ן במרכז אסיה.
"אבו אדם אל-מגרבי" (ספרד)
המספרים להלן מסתמכים על שלל הפרסומים בדף הפייסבוק, אשר החל לפעול בחודש ינואר 2012; והם נכונים ליום רביעי, 16 באפריל 2013:

המערב
רוסיה, הקווקאז, מרכז אסיה והבלקן
המזרח התיכון, המגרב והמפרץ הפרסי\הערבי
שבדיה – 1
אוסטרליה – 2
צרפת – 1
גרמניה – 1
אירלנד – 1
דנמרק – 1
ספרד – 1
רוסיה – 1
אזרבייג'ן – 1
צ'צ'ניה – 3
קברדינו באלאקרי (צפון הקווקאז)  - 1
דגסטאן – 5
אלבניה – 1
לוב – 96
תוניסיה – 50
סעודיה – 47
ירדן – 31
מצרים – 18
תורכיה – 5
עזה ושטחי הרש"פ – 6
כווית – 3
מרוקו – 4
בחרין – 2
קטאר – 1
איחוד האמירויות הערביות– 5
אלג'יריה – 1
תימן – 1
עיראק – 1

מספרים אלו מצביעים על היענות מצד מוסלמים ומתאסלמים רבים מרחבי העולם להכרזות הג'האד שהופצו בידי מנהיגים ואנשי דת מוסלמים-סונים שונים כמו מנהיג אל-קאעדה אימן אל-ט'ואהרי או השיח' עבד אל-מנעם מסטפא חלימה ("אבו בציר אל-טרטוסי"), אשר עזב את אנגליה לטובת המלחמה בסוריה ופועל במסגרת "החזית האסלאמית הסורית".

"אבו עמר אל-אלבאני" (אלבניה)
מבין אלו שנהרגו, בולט מקומם של הפעילים בארגונים ובקבוצות הסלפיות השונות. לדוגמה, לפי הכתוב בדף, רבים מהמצרים היו חברים בארגון "אנצאר אל-שריעה" במצרים, קבוצה המונהגת בידי מוחמד אל-ט'ואהרי, אחיו של מנהיג אל-קאעדה הנוכחי. כך גם רבים מקרב הירדנים, הלובים והתוניסאים היו פעילי קבוצות הסלפיה-ג'האדיה.

ראוי להזכיר כי מספרים אלו מתייחסים לאלו שנהרגו - ולא לאלו שעדיין חיים ונלחמים. על כן, ניתן להניח כי מספר המתנדבים הזרים בסוריה גדול בהרבה. בעבר התפרסמו ידיעות על מג'אהדין ממקומות שונים בעולם - מארצות הברית, דרך המזרח התיכון, לקווקאז ועד סין - אשר הגיעו לסוריה על מנת לקחת חלק בג'האד נגד משטר אסד.

רפאל קנדרון שכונה "עבד אל-רא'וף - אבו מרוה" (צרפת)
בסוריה פועל "גדוד המהגרים" אשר מפקדו הוא צ'צ'ני ולוחמיו הם מתנדבים זרים. בדומה, גם לארגון המזוהה עם אל-קאעדה בסוריה, "חזית העזרה" (ג'בהת אל-נצרה), הצטרפו מתנדבים זרים מרחבי העולם. לפי אחד המחקרים העדכניים שעסקו בנושא, בין 140 ל-600 אירופאים הצטרפו למלחמה נגד כוחות אסד.

"עבד אל-מאליכ אדם" (דנמרק) 
הצטרפותם של מתנדבים ממדינות לא-מוסלמיות (בעיקר מן המערב) מחדד את הסכנה והאיום הגלום באותם בודדים שהצטרפו לג'האד בסוריה (כמו לחזיתות אחרות של הג'האד העולמי, ע"ע אפגניסטאן, עיראק, סומליה וכדומה) ועתידים לחזור לארצות מוצאם לאחר הלחימה, כאשר הם מאומנים בשימוש באמצעי לחימה וטעונים באידיאולוגיה רדיקלית העוינת ושוללת את הרעיון הדמוקרטי במערב.
מצטפא אל-מג'ד'וב (אוסטרליה)
להלן מספר תמונות של כמה מן המתנדבים הזרים שנהרגו במהלך הלחימה בסוריה. לרוב, שמותיהם האמיתיים לא פורסמו. הם מוזכרים בדף הפייסבוק ב"כינויי המלחמה" שלהם לצד פרטים נוספים על חייהם, כמו סיפוריהם האישיים (כך, למשל, על אחד נכתב כי היה שחקן כדורגל בעבר הלא רחוק, על אחר נכתב כי עזב את אשתו לטובת הג'האד), מקום המגורים שלהם ומוצאם:

פיצל עז אלדין (רשות פלסטינית, רמאללה) 
כמאל באבכר אבראהים בדרי (שבדיה)
יוסף תויראכאיא התורכי המכונה "אבו אל-וליד אל-אסתראלי" (אוסטרליה) 
"עלי הרוסי" (רוסיה)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה