יום שני, 18 במרץ 2013

הודעה חדשה של תנועת "אנצאר-איראן": "ג'יש אל-עדל" ו"אנצאר-איראן" ישתפו פעולה נגד המשטר האיראני


מ'ציוץ' שהתפרסם ביום ראשון, 17 במרץ 2013, בחשבון הטוויטר של אבו חפץ אל-בלוצ'י, דובר תנועת "אנצאר-איראן" (תומכי איראן), עולה כי מועצת השורא של "אנצאר-איראן" ישבה עם מפקד ארגון "ג'יש אל-עדל" ׁ(צבא הצדק) בפגישה בה הוחלט כי שתי הקבוצות ישתפו פעולה במאבקן נגד האויב המשותף - המשטר האיראני.

הציוץ של אבו חפץ אל-בלוצ'י בנוגע לשיתוף פעולה של אנצאר איראן וג'יש אל-עדל נגד המשטר האיראני
ארגון ג'יש אל-עדל ("צבא הצדק") פועל בקרב האוכלוסיה הבלוצ'ית-סונית אשר מתגוררת בחבל סיסתן-בלוצ'יסטן. עיקר פעילותו מופנית נגד המשטר האיראני וכוחותיו באזור, מתוך מגמה להשיג אוטונומיה לתושבי החבל הסונים. כיאה לארגון ג'האד מודרני, "צבא הצדק" פעיל מאד ברשתות החברתיות.

אפשר למצוא מספר חשבונות ברשתות החברתיות כמו יוטיוב, פייסבוק וטוויטר, המזוהים עם ארגוני הג'האד מבלוצ'יסטן. אחד החשבונות המזוהים עם אנצאר-איראן הוא חשבון היוטיוב של "אבו חפץ אל-בלוצ'י" בו 73 סרטוני וידאו ו-34 "מנויים". כל הסרטונים משמשים כתעמולה למען הבלוצ'ים "המדוכאים והנרדפים" ונגד המשטר האיראני.

בחשבון הפייסבוק של ג'יש אל-עדל יש 131 "חברים" ותפיסת העולם של הקבוצה כמו גם עיקרי אמונתה מקבלים בו ביטוי. לפי דף הפייסבוק, מטרות הקבוצה הן:

  1. לשמור על "דגל התוחיד" ולהפוך את המילה של אללה לעליונה על פני המילה של עובדי האלילים.
  2. להוציא ולסלק כל ביטוי וסממן של עבודת אלילים על אדמות הבלוצ'ים שנכבשו על ידי איראן.
  3. להחליש את כוחה הצבאי של איראן ולפגוע בכוחותיה בכל מקום בבלוצ'יסטאן.
  4. כל המדינות האסלאמיות (הסוניות) צריכות להאבק יחדיו נגד התפשטות השיעה (תשיע) במרחב הערבי-מוסלמי ולשמור על זכויות הבלוצ'ים והסונים בסעודיה, סוריה, תימן, בחרין ומדינות נוספות בהן איראן השיעית מנסה להשיג דריסת רגל.
  5. שמירה על זכויות הבלוצ'ים הנאבקים מול פלישת הממשלה של חמינאי והמולות בטהראן ולהבטיח את כיבוד זכויות האזרח באזזור, זכויות על האדמה ולשמור על כבודם של הבלוצ'ים.
לג'יש אל-עדל שני חשבונות טוויטר מרכזיים בהם משתמשים חברי הקבוצה, פעיליה ותומכיה על מנת להפיץ תמונות, שירים, סרטונים והודעות שונות הקשורת לפעילות הקבוצה. אחד החשבונות הללו הוא BalouchRightsAd, לו 1140 "עוקבים" ופורסמו בו כ-1030 "ציוצים". חשבון נוסף הוא jaishuladl לו 32 "עוקבים" ובו פורסמו 87 "ציוצים" עד כה.

תמונה שהופצה בפלטפורמות המקוונות של "צבא הצדק"
זו לא הפעם הראשונה שתנועת אנצאר-איראן משתפת פעולה עם גורמים ג'האדיסטיים נוספים מקרב האוכלוסיות הסוניות באיראן ובאזור. בעבר התפרסמו ידיעות על שתוף פעולה בין ארגון הטרור ספאת א-צחאבה ("צבא בני הלוויה") שמקורו בפקיסטאן לבין אנצאר-איראן שנועד לפגוע בכוחות המשטר האיראני ובשיעים בכלל.

תמונה שהופצה בפלטפורמות המקוונות של "צבא הצדק"
התנועות והקבוצות הבלוצ'יות-סוניות הללו, כמו אנצאר-איראן וכמו ג'יש אל-עדל, מזוהות עם תנועת הג'האד העולמי ופרסומיהן מופצים בפלטפורמות המקוונות של אל-קאעדה, אך יחד עם זאת הן שונות במידה רבה משאר הקבוצות והארגונים הפועלים בהשראת הג'האד העולמי. אחד ההבדלים העיקריים הוא ההתמקדות באיראן השיעית דווקא, ולא ב"מערב הכופר", בתור אויב ראשי אותו יש למגר, או בישראל והיהודים. הקבוצות האיראניות-סוניות לא תוקפות (נכון לרגע זה) מטרות מערביות.

תמונה שהופצה בפלטפורמות המקוונות של "צבא הצדק"
הקבוצות הבלוצ'יות פועלות בשני מישורים: האחד מקומי והשני גלובלי; האחד לאומי והשני פאן-אסלאמי. לא רק "שחרור בלוצ'יסטאן" עומד אל מול עיניהם כי אם גם התנהלותה של איראן במרחב הערבי-אסלאמי (הסוני) ו"התפשטות השיעה" במרחב זה, אשר מדרבנים את הארגונים והקבוצות השונות ליצור קשרים האחד עם השני ולהילחם נגד מי שנתפס כאויב המשותף - המשטר השיעי של איראן. 

תמונה שהופצה בפלטפורמות המקוונות של "צבא הצדק"
תמונה שהופצה בפלטפורמות המקוונות של "צבא הצדק"
תמונה שהופצה בפלטפורמות המקוונות של "צבא הצדק"
למטה: סרטון וידאו של "צבא הצדק" ובו תיעוד של פיצוץ מטען חבלה נגד טנדר של משמרות המהפכה:

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה