יום שישי, 29 במרץ 2013

אל-קאעדה במגרב האסלאמי מציג: "הודעה לעם הצרפתי בכלל ולמשפחות בני הערובה הצרפתיים בפרט"


ארגון אל-קאעדה במגרב האסלאמי פרסם באמצעות זרוע המדיה שלו - "אל-אנדלס" - הודעה חדשה המופנית לצרפתים ולמשפחות החטופים המוחזקים בשבי הארגון. ההודעה פורסמה ביום חמישי 28 במרץ ונכתב בה כי החוטפים קיוו "למצוא פתרון הוגן" בעניין בני הערובה אך הממשלה הצרפתית נמנעת מלקחת אחריות על אזרחיה וכי במידה והצרפתים ינסו לשחרר את החטופים באמצעות כוח צבאי, פעילי אל-קאעדה יפעילו גזר דין מוות על החטופים.

לפי ההודעה, הפעולות הצבאיות של ממשלת צרפת, שנועדו לשחרר את בני הערובה וכללו פלישה למאלי והפצצת בסיסים של אל-קאעדה, הביאו לכך שבתאריך 10 במרץ פעילי הארגון הוציאו להורג את פיליפ ורדון, אזרח צרפתי שהואשם בריגול, נחטף בשנת 2011 ומאז הוחזק בשבי. בהודעה איום כי "נוער האסלאם ("שבאב אל-אסלאם") יהפכו את אפריקה לביצה טובענית וגהינום עבור הצבא הצרפתי".

אל-קאעדה הוסיפו כי הם עקבו אחרי ההפגנות ברחבי צרפת למען שחרור בני הערובה והם מעוניינים להדגיש את הנקודות הבאות:
  1. בני הערובה נמצאים תחת השגחה וללא פגע, מלבד פיליפ ורדון שהוצא להורג בתגובה להריגת נשים וילדים במאלי. למרות זאת, החוטפים אינם מבטיחים את בטחונם של שאר בני הערובה שכן הדבר תלוי בהתנהלות הצרפתים - אם ימשיכו במתקפתם על מעוזי הג'האד בצפון אפריקה, בני הערובה יוצאו אל ההורג.
  2. למרות האגרסיביות של צרפת בצפון אפריקה, המג'אהדין עדיין מחפשים פתרון הוגן עבור שאר בני הערובה, הרחק מפתרון כוחני (צבאי), שהביא להרג השבויים בסהרה ובסומליה (כמו דניס אלכס).
  3. הממשלה הצרפתית שיקרה כאשר טענה כי המג'אהדין הפסיקו את התקשורת בין הצדדים, שנועדה להביא לשחרור בני הערובה וכי למעשה הצרפתים ניתקו את הקשר נוכח מדיניותם וניסיונותיהם הנואשים לשחרר את השבויים באמצעים שנכשלו בעבר.
  4. הממשלה הצרפתית היא האחראית הבלעדית לחייהם של השבויים.
  5. לאל-קאעדה שמורה הזכות להעניש את הצרפתים כולם בהתאם לכך שהממשלה הצרפתית, אשר נבחרה באופן חופשי (דמוקרטי), היא האחראית על פעולות הצבא הנחלם נגד המוסלמים במאלי.
  6. אל-קאעדה מזהירים את העם הצרפתי מההשלכות של המשך הכיבוש הלא-צודק של מאלי על ידי ממשלת צרפת והמשך השוד והגזל של המשאבים המצויים בכל אפריקה האסלאמית.
  7. אל-קאעדה ממליצים למשפחות החטופים ולעם הצרפתי להפעיל לחץ על נשיא צרפת פרנסואה הולנד וממשלתו במטרה שיסיגו את הצבא ממאלי ויעזבו את המוסלמים בשקט, שיבחרו את חייהם בצורה חופשית כפי שהם רוצים.
  8. הביטחון בעולם כיום הוא עניין שאינו שנוי במחלוקת לכן על הצרפתים להניח למוסלמים או שחוסר הביטחון יפקוד אותם כפי שהוא פוקד את תושבי מאלי.
ביום רביעי 27 במרץ פורסם באתר האינטרנט של העיתון "הופינגטון פוסט" דיווח כי הממשל האמריקאי סימן כמטרה את הפלטפורמות המקוונות של אל-קאעדה והג'האד העולמי וכי סוכנויות המודיעין והביון מחפשות את המרחבים הוירטואלים בהם "אל-קאעדה ותומכיו אורבים" לגולשים במטרה להתעמת וירטואלית עם פעילי ותומכי אל-קאעדה בפורומים בשפות שונות כמו סומאלית, אורדו וערבית. באמצעות פגיעה בקיצוניים הפעילים באינטרנט הממשל האמריקאי מקווה להגיע לפעילי השטח, לאלו היושבים על הגדר, האוהדים והתומכים הפסיביים.

ההודעה של אל-קאעדה במגרב האסלאמי פורסמה גם בחשבון הטוויטר החדש של "אל-אנדלס מדיה" וגם בפלטפורמות המקוונות של אל-קאעדה והג'האד העולמי, המהוות יעד לתקיפה מקוונת ותעמולה נגדית מצד גורמי ביטחון ומודיעין בארצות הברית. מן ההודעה עולה כי אל-קאעדה מודע למתרחש במערב ועוקב אחרי אירועים הקשורים לארגון, כמו ההפגנות למען שחרור בני הערובה בצרפת.

באמצעות תעמולה, אל-קאעדה והארגונים המסונפים אליו (כמו אל-שבאב בסומליה) מקווים שמשפחות החטופים יפעילו לחץ על מקבלי ההחלטות ואלו בתגובה יענו לדרישות החוטפים.

הממשל האמריקאי מודע מאד להשפעות ולהשלכות של התעמולה הג'האדית המקוונת ופועל במישורים שונים על מנת לאזן את הרטוריקה האנטי-אמריקאית העוינת המופצת במרחב הוירטואלי ואף לפגוע באלו המפיצים את התעמולה והמזינים אותה מצד אחד ובאלו הניזונים ממנה מצד שני.  

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה