יום שישי, 1 בפברואר 2013

הטרור האסלאמי והרשתות החברתיות: מ"מדיה חברתית חדשה" ל"מדיה ג'יהאדית חברתית"


בתקופה האחרונה אנו רואים מעבר של ארגוני טרור אסלאמיים לפעילות ברשתות החברתיות, המציעות דרכים שונות ופשוטות להפצה של הודעות, הכרזות ופרסומים שונים לקהלי יעד רבים ומגוונים. המעבר לרשתות החברתיות מסמל את התאקלמותם של ארגוני הטרור למציאות בת זמננו בה רשת האינטרנט, על הרשתות החברתיות השונות (פייסבוק, טוויטר, יוטיוב), ממלאת תפקיד חשוב בקידום משנתם ויעדיהם של ארגוני טרור אסלאמיים ברחבי העולם.

מזה זמן מה שאנו רואים כיצד הרשתות החברתיות (כמו פייסבוק, יוטיוב וטוויטר) הופכות לכלי מוכר של פעילי ותומכי ג'יהאד ברחבי העולם. באמצעות הרשתות הללו ניתן לתקשר האחד עם השני, להעביר מידע וחדשות, לפרסם הודעות, הכרזות ונטילת אחריות וכמובן לגייס מתנדבים וכסף עבור מטרות שונות והכל בצורה פשוטה יותר מבעבר. ארגוני טרור אסלאמיים המזוהים עם אל-קאעדה מנצלים את שלל האפשרויות הגלומות ברשתות החברתיות, מפיצים את משנתם ומתקשרים עם תומכיהם ברחבי העולם כאילו היו להקת רוק ועדר מעריציה. 

בעבר, כאשר אתרי אינטרנט ופורומים המזוהים עם אל-קאעידה והג'יהאד העולמי 'נסגרו' מסיבה כזו או אחרת (לצורך תחזוקה או כתוצאה ממתקפת סייבר) לא היה לפעילי ותומכי הג'יהאד כיצד להמשיך ולתקשר האחד עם השני והם נאלצו להפסיק את הפצת תפיסת עולמם עד אשר ישובו הפורומים או האתרים לפעול כשורה. לעומת זאת, כיום, הרשתות החברתיות מבטיחות את המשכיות ההפצה של הפרסומים השונים ואף מגדילות במידה ניכרת את קהלי היעד השונים הנחשפים אליה.

דוגמה לכך אנו יכולים לראות בהודעה שפורסמה על ידי חבר באחד הפורומים המזוהים עם אל-קאעידה והג'יהאד העולמי המבטאת את חשיבותו של "הג'יהאד התקשורתי" (אל-ג'האד אל-אעלאמי) כתגובה למה שנראה על ידי פעילי ותומכי הג'יהאד במרחב הסייבר כ"מסע ההכפשה המתנהל נגד המג'אהדין ברשתות החברתיות השונות". מן ההודעה עולה כי לאחרונה "האויב" (ארצות הברית, המערב) פתח במערכה חדשה נגד דפי פייסבוק וחשבונות ג'יהאדיסטים ביוטיוב וטוויטר.

לפי הודעה זו, ל"ג'יהאד התקשורתי" חשיבות גדולה והוא נחשב כבעל השפעה רבה ומסוכן ביותר שכן בכוחו להגיע לקהל עצום של מוסלמים ברחבי העולם כולו. לפי ההודעה יש לתמוך ב"ג'יהאד התקשורתי" בשני אופנים: באמצעות שיתוף והפצה של תכנים המתפרסמים ברשתות הג'יהאדיות ובאמצעות תמיכה בחשבונות טוויטר ופייסבוק המזוהים עם הג'יהאד העולמי.
אחת התמונות המעודדות "ג'יהאד תקשורתי" - מתוך הבלוג של אנצאר-איראן
לאחרונה רבו הפרסומים של פעילי ותומכי ג'יהאד הנוגעים לשימוש ברשתות חברתיות כמענה לנפילה או סגירה של אתרי אינטרנט ופורומים ג'יהאדיסטיים. חשבון "מפורסם" שנסגר לא מכבר הוא חשבון הטוויטר של תנועת אל-שבאב אל-מג'אהדין מסומליה, אשר במשך תקופה ארוכה פעל ללא כל הפרעה. 

פעילי אל-שבאב השתמשו בחשבונם כשופר תעמולתי. בתגובה לסגירת החשבון, פרסם אתר האינטרנט "המרכז למוסלמים צעירים" (Muslim Youth Center), המזוהה עם "אל-קאעידה במזרח אפריקה" (קניה, טנזניה וסומליה) הודעה בה נכתב כי האתר יעמוד לרשות אל-שבאב עד שיפתחו חשבון חדש* וכי סגירת החשבון לא תעצור את הפצת הג'יהאד. 

בדומה, לאחר סגירה חוזרת ונשנית של חשבונות פייסבוק של פעילי ותומכי תנועת אנצאר-איראן, תנועה בלוצ'ית-סונית המזוהה עם הג'יהאד העולמי, התנועה פרסמה בבלוגים שלה הודעות חריפות בהן מתרעמים הכותבים על סגירת החשבונות, קוראים לתומכיהם שלא להיכנע ומבטיחים לפתוח חשבונות חדשים במקום אלו שיסגרו.

חשבון הטוויטר של "אל-שבאב אל-מג'אהדין" מסומליה לפני שנסגר
רוח דומה נושבת מכיוונו של מאמר אשר שפורסם ב"סוכנות הידיעות האסלאמית - חק". "סוכנות ידיעות" זו מזוהה עם הסלפיה-ג'האדיה ברצועת עזה ומסקרת אירועים הקשורים לעולם האסלאמי ולארגונים ולקבוצות הג'יהאדיסטיות ברחבי העולם. מן המאמר עולה כי רשתות חברתיות הן החלופה המומלצת להמשך הפצת הג'יהאד כאשר הפלטפורמות השונות 'נופלות' או נסגרות.

כפי שאנו יכולים לראות, הפורומים השונים הם פלטפורמה מוכרת של אל-קאעידה והג'יהאד העולמי לפרסם את דברי הארגונים השונים, אך פלטפורמה זו נתונה גם למעקב וגם ולמתקפות המשבשות את פעילותה ועוצרות את שטף הפרסומים היום-יומי. לפי פעילי ותומכי הג'יהאד, מדובר ב"מערכה" קיברנטית של ממש.

לעומת פלטפורמות בדמות פורומים ואתרי אינטרנט, הרשתות החברתיות לעולם יישארו זמינות וגם אם חשבון משתמש אחד נסגר או הושעה, עשרות אחרים יכולים לצוץ במקומו וזה אכן מה שאנו רואים לאחר תקופה ארוכה בה כמה מן הפורומים המרכזיים והרשמיים של אל-קאעידה - כמו שמוח' אל-אסלאם ואל-פדאא אל-אסלאמיה - היו סגורים לאחר שהופלו במתקפת סייבר.

כיום למרבית הפורומים והאתרים, כמו ל"זרועות המדיה" עצמן (אל-אנדלוס מדיה של אל-קאעידה במגרב האסלאמי, אל-פורקאן מדיה של אל-קאעידה בעיראק ועוד) ואף לארגוני טרור, יש חשבונות ביוטיוב, פייסבוק וטוויטר. לעיתים מספר חשבונות המקשרים לפורום אחד או מספר פורומים. מעקב אחר הרשתות החברתיות מעלה כי קיימים עוד אלפי חשבונות המפיצים תעמולה ג'האדית.
מלחמת המדיה היא עוד סוג של ג'יהאד - מתוך סרטון תעמולה של אל-קאעידה בתימן
הרשתות החברתיות, שהן חלק מן המארג האינטרנטי המכונה "מדיה חברתית חדשה" (New Social Media) מציעות לפעילי ותומכי הג'יהאד ברחבי העולם מרחב חדש לפעולה, זול יותר, מהיר יותר, נגיש יותר, פשוט יותר לתפעול ובעיקר - בעל כמות כמעט אין-סופית של בני אדם המהווים קהלי יעד פוטנציאליים לקליטת תעמולה, בין אם לצורך הרתעה והפחדה ובין אם לצורך גיוס והנעה. 

לדעתי, ניתן לכנות את השימוש ההולך וגובר ברשתות שכאלו על ידי ארגוני טרור אסלאמיים כ"מדיה ג'יהאדית חברתית" (Jihadi Social Media), אשר תופסת מקום נכבד לצד הפלטפורמות המקוונות המוכרות שהיו (וחלקן עודן) פעילות. הרשתות החברתיות מאפשרות תהליך חיברות ("סוציאליזציה") של תנועת הג'יהאד העולמי. הן פותחות אותה לציבור הרחב, משתפות אותו בהגיגיהן, בהודעותיהן ושאר פרסומיהן, ויוצרת חיכוך עם ציבורים (קהלי יעד) שונים.

אפשר אף לראות בשימוש ברשתות החברתיות כגלגול העכשווי לפורומים, בלוגים ואתרי אינטרנט של ארגון אל-קאעידה וארגוני טרור אחרים המזוהים איתו. למעשה, נראה כי הרשתות החברתיות הן הגרסה המעודכנת לפורומים ועונות על הצרכים של תנועת הג'יהאד העולמי המאופיינת ברצון להגיע לכל אדם ומדינה על פני האדמה. בעוד "הפלטפורמות הישנות" (הפורומים למיניהם) מייצגות את העבר ומוכרות לציבור מצומצם, הרשתות החברתיות מייצגות את ההווה ואת העתיד ומוכרות לציבור עצום של משתמשים וגולשים בכל רחבי העולם.

עשרות אלפי החשבונות הפועלים לרוב לא הפרעה מציעים למתעניין מבט ייחודי ולא-מצונזר למתרחש בעולם האסלאמי ובשדות הקרב של הג'יהאד העולמי, בין אם בסוריה, בעיראק, בתימן או במאלי, ומרחיבים את קהל היעד של ארגוני הטרור באופן ניכר ושיטתי. בכך הרשתות החברתיות עוזרות לארגוני הטרור לקדם את מטרותיהם.

אם אכן ישנה "מערכה" במרחב הקיברנטי, כפי שאומרים וטוענים ג'יהאדיסטים מכל רחבי העולם, אז יש בכך משום ברכה שכן עשרות אלפי חשבונות משתמש ברשתות החברתיות השונות מפיצים תעמולת טרור וג'יהאד, הכוללת בתוכה תיעוד של אלימות קשה מנשוא מופצים ברשת האינטרנט ומגיעים בסופו של דבר ובצורה כזו או אחרת לציבור הרחב. הדבר מגדיל את רמת הסיכון שמא אדם בודד או קבוצה יושפעו מן התעמולה המופצת ויחליטו לבצע אקט טרוריסטי, כפי שאותה תעמולת ג'יהאד דורשת. אם "מערכה" קיברנטית שכזו אינה מתנהלת במישורים הפורמאליים, מן הראוי שתחל ויפה שעה אחת קודם.[*] ראוי לציין כי החשבון שנסגר הוא החשבון שפעל בשפה האנגלית. לאל-שבאב חשבון נוסף בשפה הערבית (https://twitter.com/HSMPress_arabic ) שממשיך לפעול נכון לרגע כתיבת השורות. החשבון מכיל את אותם הפרסומים כמו החשבון הסגור באנגלית ואינו מתעדכן על בסיס יום-יומי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה