יום רביעי, 13 בפברואר 2013

החזית הקיברנטית של המלחמה הבאה מול חזבאללה

אחת התובנות ממבצע "עמוד ענן" ברצועת עזה היא שעל מנת להשיג ניצחון והכרעה במלחמה יש להשקיע מאמצים בחזית הסייבר וההסברה לא פחות מאשר בשדה הקרב הפיזי. הרשתות החברתיות לצד אתרי אינטרנט, פורומים ובלוגים, הפכו לכלי נשק יעיל ושימושי המכה בעורף באמצעות תעמולה, הפחדה ודיס-אינפורמציה, מתוך כוונה לבלבל, להרתיע ולהכות במורל הלאומי של מדינת ישראל ודרך כך, בחוסן הלאומי של אזרחיה.

בזמן "עמוד ענן", מתקפות הסייבר היו מגוונות והן באו לידי ביטוי בצורה של פריצה או השבתת אתרי אינטרנט כאלו ואחרים, חשיפת מאגרי נתונים ופרסומם ברשת ואף להשבתת מערכות חשובות להתנהלות הסדירה של המדינה כמו מערכת הרמזורים הארצית,מערכות מידע של הצבא, מנגנוני הביטחון או מערכות של חברת החשמל. יחד עם זאת, מתקפה יכולה להיות גם תעמולתית ולבוא לידי ביטוי בדרכים מגוונות של לוחמה פסיכולוגית, כגון פרסום פרטים אישיים של חיילים וקצינים בצבא, מידע שקרי (דיס-אינפורמציה) אודות פגיעה בחיילי צה"ל או הפלת מטוסים, איומים על חיי קציני צה"ל וכולי.

אם וכאשר תפרוץ מלחמה בעתיד, יש להניח כי גם ארגון הטרור השיעי-לבנוני, "חזבאללה", יצטרף ללחימה בשלב כזה או אחר בפקודת אדוניו מטהראן. מאחר וכך, יש לתכנן את החזית מול חזבאללה ושולחיו לא רק בשדה הקרב כי אם גם במרחב הוירטואלי ובחזית הקיברנטית.

אהרון וייסבורד מנהל "אינטרנט-הגנה" חקר ותיעד 22 אתרי אינטרנט ופורומים המזוהים עם ארגון הטרור השיעי-לבנוני "חזבאללה". לפי וייסבורד, מבין האתרים שחקר בולטים מספר אתרים שיהיו יעדים מרכזיים לתקיפה (פיזית או וירטואלית) אם וכאשר תפרוץ מלחמה בין ישראל לחזבאללה. כל האתרים הללו מהווים למעשה זרוע נוספת של חזבאללה ואיראן נגד ישראל.

לפי וייסבורד, היעדים המרכזיים למתקפה מצד ישראל הם:
 • תחנת הטלוויזיה של חזבאללה, אל-מנאר TV - וייסבורד כותב כי "כאשר המלחמה תחל, זו תהיה המטרה הראשונה". כזכור, במלחמת לבנון השנייה צה"ל הפציץ את תחנת הטלוויזיה אך למרות שיבוש בשידורים לזמן קצר מאד, התחנה המשיכה לשדר כרגיל. במטרה להפסיק לחלוטין את פעילות התחנה על צה"ל להשבית גם את האתר של אל-מנאר וגם את הלווין המאפשר את קליטת השידורים ולא להסתפק בהפצצת מבנים המשמשים את תחנת הטלוויזיה.
  http://forum.internet-haganah.com/showthread.php?1067
  almanar.com.lb
 • אתר האינטרנט Qawem.org - וייסבורד כותב כי זהו ככל הנראה האתר "הכי מעניין" של חזבאללה. אתר זה, המשרת את התעמולה של חזבאללה מיועד לתקיפה כיעד מספר אחד, אך ככל הנראה היעד השני או השלישי. לאתר יש פורום והוא קשור לעשרות חשבונות ברשתות החברתיות השונות. לאתר אפליקציה להעלאת חומר הפתוחה בפני כל הגולשים.
  http://forum.internet-haganah.com/showthread.php?1097
  qawem.org
  אתרי האינטרנט של "ההתנגדות", The Moqawama sites - יש שלושה אתרים שונים שנקראים בוריאציות שונות של "מקאוומה" ("התנגדות"). שניים מתוך שלושת האתרים האלו מסתיימים בסיומת ir (איראן) והם קשורים לשני גופים רשמיים של המשטר האיראני: משמרות המהפיכה (IRGC) והמשרד למודיעין וביטחון לאומי (MOIS).
  http://forum.internet-haganah.com/showthread.php?1070
  http://forum.internet-haganah.com/showthread.php?1069
  http://forum.internet-haganah.com/showthread.php?1068
  moqawama.ir
  moqawama.org 
  moqavemat.com
  אם ולכאשר תפרוץ המלחמה הבאה בין ישראל לאיראן ו\או חזבאללה, אתרי האינטרנט הללו יעמדו בחזית הסייבר ויעשו ככל יכולתם על מנת לעזור לחזבאללה ולאיראן לפגוע במדינת-ישראל. אתרי אינטרנט אלו פועלים כמערך תעמולה משולב - הגנתי והתקפי - המפיץ את דבריהם ומשנתם של ארגון חזבאללה מצד אחד והמשטר האיראני מצד שני. כחלק מממערך התעמולה הזה, אתרים אלו שלחו זרועות גם לרשתות החברתיות (כמו פייסבוק, טוויטר), המשמשות כלי עזר לגיוס והנעה של מתנדבים ותומכים ואמצעי תקשורת עבור הפעילים עצמם. "התעמולה ההגנתית" משרתת את האינטרסים של חזבאללה ואיראן, מסבירה אותם ומגינה עליהם בעוד ש"התעמולה ההתקפית" נועדה לפגוע ב"אויב" - מדינת-ישראל ("השטן הקטן") וארצות הברית ("השטן הגדול") - באמצעות דה-לגיטימציה של ישראל ודמוניזציה של היהודים והציונות, האדרת עוצמתו הצבאית של חזבאללה והדגשת המוטיבציה של פעיליו, דבר האמור לגרום לתחושת חוסר ביטחון ומורא בקרב אזרחי ישראל ודרך כך לפגיעה במורל הלאומי ובחוסן הלאומי. 

  אין תגובות:

  הוסף רשומת תגובה