יום שישי, 1 בפברואר 2013

מהקווקאז ללוואנט: מג'אהדין צ'צ'נים בסוריה


באמצעי התקשורת פורסמו עשרות ואולי מאות ידיעות העוסקות במלחמה בסוריה ובמתנדבים מוסלמים מרחבי העולם המצטרפים לשורות המורדים. פרסומים ודיווחים אלו מקבלים דחיפה מקריאתם של מנהיגים אסלאמיים שונים להצטרף לג'יהאד נגד משטר אסד. קריאות אלו מוצאות אוזן קשובה אצל מתנדבים לא-מאומנים וחסרי ידע בלחימה לצד לוחמים מאומנים שבאים עם ניסיון קרבי עשיר מזירות לחימה של הג'יהאד העולמי.

זירה אחת שכזו היא הקווקאז, שם מורדים אסלאמיים ברפובליקות השונות (כמו צ'צ'ניה, דגסטאן, טטאריסטאן וכן הלאה) נלחמים ללא הרף בשלטונות המקומיים ובשלטון הרוסי כאחד. הארגון הבולט בקווקאז הוא "האמירות האסלאמית" בהנהגתו של דוקו אבו עת'מאן. ארגון טרור זה עומד מאחורי שורה ארוכה של פיגועי תופת קשים נגד יעדים אזרחיים וצבאיים ברחבי רוסיה.

התמונה משמאל, אשר פורסמה ביום חמישי 31 בינואר, 2013, בפלטפורמות המקוונות של אל-קאעידה ושל המורדים הג'יהאדיסטים בקווקאז, צולמה לפי הטענה בסוריה. לפי הכיתוב אשר ליווה את התמונה מדובר במתנדב צ'צ'ני (מג'אהד - "לוחם קודש") שהצטרף לשורות המורדים. כפי שניתן לראות, ה"מתנדב" לובש חולצה ועליה הלוגו של "האמירות האסלאמית של הקווקאז" עם הכיתוב Emarat kavkaz (האמירות הקווקאזית). ניתן להניח כי "מתנדב" זה אינו היחידי.

בפני ג'יהאדיסטים מהקווקאז עומדת השאלה האם להצטרף לג'יהאד נגד הממשל הסורי או להישאר בקווקאז והילחם בממשלה הרוסית ובעלי בריתה ברפובליקות המוסלמיות. לפי פרסומים שונים אין לגיטימיות לעזיבת הג'יאהד בקווקאז לטובת סוריה אך מפרסומים אחרים עולה כי דוקו אבו עת'מאן בעצמו אישר להצטרף למלחמה בסוריה שכן מדובר בשלטון כופר (עלאווי) ועריץ הנתמך על ידי הרוסים, לכן פגיעה בכוחות אסד כמוה כפגיעה ברוסים. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה