יום רביעי, 23 בינואר 2013

תנועה ג'יהאדיסטית חדשה במצרים: חרכת שבאב אל-תוחיד ואל-ג'האד פי מצר


פרסום בפלטפורמות מקוונות של אל-קאעידה והג'יהאד העולמי חושף קבוצה חדשה המזוהה עם אל-קאעידה ופועלת במצרים תחת השם חרכת שבאב א-תוחיד ואל-ג'האד במצרים (" תנועת נוער 'ייחוד האל' ומלחמת הקודש"). התנועה פועלת ברוח הג'יהאד העולמי ליישום השריעה במצרים ומחוצה לה ומביעה תמיכה בארגוני טרור שונים ברבי העולם.

לשבאב תוחיד ואל-ג'האד במצרים דף פייסבוק בו נכון לרגע זה 178 "לייקים" וחשבון טוויטר לו 54 'עוקבים'. חשבון הפייסבוק נפתח בתאריך 16 בינואר 2013 וחשבון הטוויטר החל לפעול בתאריך 4 בדצמבר. עד כה היו לתנועה שישה 'ציוצים', שלושה מתאריך 4 בדצמבר 2012 ושלושה ב-9 בינואר.

שלושת ה'ציוצים' מחודש דצמבר הם הודעות אודות התנועה ותפיסת עולמה ואילו ה'ציוצים' מינואר הם הודעות תמיכה של התנועה במוקדי ג'יהאד במקומות שונים בעולם.

ההצהרה הראשונה היא הכרזה על הקמת תנועת שבאב תוחיד ואל-ג'האד במצרים אשר פורסמה בתאריך 4 בדצמבר, 2012, המסבירה את סיבת הקמתה של התנועה אשר הוקמה על בסיס פסוק בקוראן: "בקשו כולכם מעוז בחבל אשר הושיט אלוהים ואל תתפלגו, וזכרו את החסד שנטה לכם אלוהים כאשר קירב את לבותיכם בהיותכם אויבים, והפכתם בחסדו לאחים, וכאשר הייתם על סף תהומה של האש, הצילכם ממנה. כך יבאר לכם אלוהים את אותותיו למען תישירו לכת" (103:3).
חשבון הטוויטר של שבאב תוחיד ואל-ג'האד במצרים
בהודעה הראשונה, בה הכרזה על הקמת התנועה, נכתב כי חברי תנועת שבאב אל-תוחיד ואל-ג'האד במצרים יפעלו בכדי לשרת את דת האסלאם ולמלא את חובתם כלפי הסוגיות ה'בוערות' של המוסלמים בכל מקום ותפעל בהתאם לקוראן, הסונה ודרך האבות "יישרי הדרך". 

בהודעה השנייה התנועה עוסקת בעמדתה כלפי השתתפות בחיים הפוליטיים וכניסה לפרלמנט המצרי. לפי הפרסום, התנועה רואה במערכת הפוליטית ובדמוקרטיה במצרים ובעולם כולו כמערכת מערבית המבוססת על שלטון העם, דבר המתנגש עם תפישת העולם של התנועה. בהודעה כתוב כי פעיליה פועלים כדי להילחם בשיטה המערבית וקוראים לכל המוסלמים לקבל עליהם את שלטון האסלאם המבוסס על הקוראן והסונה, האבות יישרי הדרך (אל-סלף) וחברי הנביא (א-צחאבה).

ההודעה השלישית עוסקת בחוקה ובמשאל העם ונכתב בה כי תנועת שבאב א-תוחיד ואל-ג'האד דוחה את החוקה ואינה מכירה בה ובמשאל העם שאישר אותה, שכן החוקה ומשאל העם הם חלק מן השיטה המערבית הדמוקרטית הכופרת. התנועה דורשת כי הקוראן, הסונה והשריעה יהיו המקור הבלעדי לחקיקה.

דף הפייסבוק של שבאב תוחיד ואל-ג'האד במצרים
מפרסומים של התנועה בדף הפייסבוק עולה כי יש זיקה רעיונית לארגון אל-קאעידה בראשות אימן אל-ט'ואהרי וככל הנראה התנועה קשורה לקבוצת אל-טליעה אל-סלפיה אל-מג'אהדה - אנצאר אל-שריעה ("חיל החלוץ הסלפי המג'אהד - תומכי השריעה") אשר ממנהיגיה והוגיה השיח' אחמד עשוש ומחמד אל-ט'ואהרי, אחיו של מנהיג אל-קאעידה.

שני הפרסומים האחרונים של התנועה הם הודעות תמיכה בארגון ג'בהת אל-נצרה ("חזית העזרה") בסוריה ובארגוני הג'יהאד השונים הנלחמים במאלי למען שלטון השריעה (כמו אנצאר אל-דין, אל-תוחיד ואל-ג'יהאד במערב אפריקה ואל-קאעידה במגרב האסלאמי).

"החזית הסלפית המג'אהדה" במצרים מזוהה עם ארגון אל-קאעידה וראשיה מפרסמים את כתביהם והודעותיהם בפלטפורמות המרכזיות של אל-קאעידה והג'יהאד העולמי ברשת האינטרנט. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה