יום שלישי, 18 בדצמבר 2012

"תנועת השחר האסלאמי" והמלחמה למען מדינה סורית-אסלאמית


קרוב לשנתיים מאז פרצו מהומות הדמים שהציתו את המלחמה בסוריה כיום והצדדים השונים הלוקחים חלק במלחמה מתגבשים תחת זהויות שונות. מקרב הכוחות המורדים באסד מוכרים בעיקר שני גורמים מרכזיים: "הצבא הסורי החופשי", המאגד בתוכו מאות קבוצות שונות מצד אחד ואילו מצד שני, הארגון המזוהה עם אל-קאעידה - "חזית העזרה" (ג'בהת אל-נצרה).

בעוד שני הגורמים הללו הפכו למוכרים ברחבי העולם, גורם אסלאמי משמעותי נוסף עולה וצובר עוצמה - "תנועת השחר האסלאמי", תנועה שהיא למעשה מסגרת סלפית המאגדת בתוכה קבוצות חמושות בסוריה החולקות את אותה השקפת עולם ואשר העומד בראשה מזוהה עם אל-קאעידה.

"תנועת השחר האסלאמי" (חרכת אל-פג'ר אל-אסלאמיה) היא תנועת ג'יהאדיסטית אשר אליה מסונפים וכפופים "גדודים" וקבוצות המזדהים עם הזרם הסלפי-ג'יהאדי ועם הרצון לבנות בסוריה מדינה אסלאמית "כהלכה". לפי ההודעה השביעית שפורסמה על ידי "השחר האסלאמי" בחודש נובמבר, רוב הגדודים פועלים באזור חלב וחלק קטן באזור אדליב. התנועה החלה לפעול בסביבות חודש אפריל 2012. לפי פרסומי הקבוצה, מנהיג אותה השיח' עבד אל-מנעם מצטפא חלימה ("אבו בציר אל-טרטוסי"), סורי שהתיישב באנגליה.

אבו בציר אל-טרטוסי
השיח' חלימה הוא תיאורטיקן סלפי-מיליטנטי המוכר כאחד ההוגים והמטיפים הראשיים המזוהים עם תנועת הג'יהאד העולמי הפעילים באינטרנט. חלימה הוא אחד המפרסמים באתר האינטרנט "תוחיד.נט", יחד עם מוחמד אל-מקדיסי ותיאורטיקנים סלפים-ג'יהאדיים אחרים. הוא גם עומד מאחורי שני אתרי אינטרנט - "אל-טרטוסי.קום" ו"אבו בציר.ביזלנד.קום", בהם הוא שוטח את משנתו הפוליטית והדתית.

באחד הפרסומים שלו באתר "אל-טרטוסי.קום", המתוארך ל-24 בספטמבר 2009, נכתב כי על האופוזיציה הסורית להפסיק להתפצל לקבוצות שונות, דבר המשרת את ארצות הברית והמערב וכי עליה להתאחד תחת דגל האסלאם, החוק האסלאמי והמדינה האסלאמית. 

בין הארגונים והקבוצות המסונפים והכפופים לתנועה ניתן למצוא את כתיבת שיח' אל-אסלאם בן תימיה, כתיבת עמר בן עבד אל-עזיז, כתיבת אל-שהיד מעאד' חאג' עבדו, אל-מכתב א-שרעי ואל-אעלאמי לכתיבת אל-תוחיד, אל-מרכז אל-אעלאמי פי מדינת אל-באב (אזור צפון חלב), כתיבת אבו-זביר, כתיבת ג'נד אל-רחמן, כיתבת ראיאת אל-חק, תג'מע ג'נד אל-אסלאם, כתיבת צ'יאא אל-אסלאם, כתיבת אל-אקצא, סרית אבו עבדאללה ללמהאם אל-חצאת, כתיבת עז אל-שאם, כתיבת צקור אל-סנה, כתיבת סיוף אללה, כתיבת רג'אל אל-חק וגדודים חמושים נוספים.

הסמל של "חיילי האסלאם"
ניתן ללמוד על התנועה גם באמצעות הקבוצות המסונפות אליה ואשר הכפיפו עצמן תחתיה. כך למשל בסרטון וידאו של "חיילי האסלאם" (ג'נד אל-אסלאם), המבשר על קיומה של הקבוצה, מהותה ונאמנותה ל"תנועת השחר האסלאמי" והועלה לערוץ "יוטיוב" של הקבוצה בתאריך 7 באוקטובר 2012, נאמר כי הקבוצה פועלת למען הקמתה של מדינה אסלאמית בסוריה המתנהלת על פי חוקי השריעה, שתלך בדרך האבות "יישרי הדרך" (אל-סלף) ושתקבל את ריבונות האל ולא את ריבונות האדם.

ידיעות, דיווחים ותיעוד של הפעולות המבוצעות על ידי גדודי "תנועת השחר האסלאמי" מתפרסמים במקומות שונים ברשת האינטרנט - מחד, בפלטפורמות המזוהות עם האופוזציה (המוכרת) לאסד והצבא הסורי החופשי ומנגד, בפלטפורמות שונות של הג'יהאד העולמי כמו מנתדא אל-מנבר אל-אעלאמי אל-ג'האדי, באתר האינטרנט "אל-בוראק אל-אסלאמי" המזוהה עם קבוצות סוניות-ג'יהאדיסטיות הפועלות בעיראק, בפורום הסלפי "אנא מסלים" ובפלטפורמות מקוונות אחרות.

ל"תנועת השחר האסלאמי" דף פייסבוק רשמי, פעיל ומעודכן שנפתח בתאריך 19 באפריל 2012 ונכון לרגע זה יש לו מעל 4500 "לייקים". לדף פייסבוק מועלים סרטוני וידאו המתעדים את פעילות הגדודים השונים מתוך ערוץ "יוטיוב" שהתנועה מתפעלת. דף הפייסבוק של התנועה קשור לדפי פייסבוק אחרים המשמשים את הג'יהאדיסטים הסורים כגון "תנועת הג'יהאד ב[עיר] חלב" ואחרים.

הסמל של "השחר האסלאמי"
אחד מהגדודים הכפופים לתנועה נקרא "חרבות הסונה" (סיוף אל-סנה), אשר אנשיו לקחו חלק בכיבוש האקדמיה הצבאית של 'צבא אסד' בעיר חלב, ביום ראשון 16 בדצמבר. תיעוד מהקרבות לכיבוש המכללה הצבאית פורסם גם בפורום הג'האדיסטי "שבכת חנין".

המתקפה על חלב היוותה השראה גם לסרט תעמולה שהפיצה "חזית העזרה" המזוהה עם אל-קאעידה בסוריה. יש לציין כי מקורות שונים מצבא המורדים במשטר אסד מדווחים כי חלב נשלטת לחלוטין על ידי כוחות האופוזיציה.

לסיכום, "תנועת השחר האסלאמי" היא חזית אסלאמית המאגדת עשרות קבוצות ג'יהאדיסטיות הנלחמות למען הקמת מדינה שתתנהל לפי חוקי השריעה במקום משטר הבעת' החילוני-לאומני בסוריה. מנהיג התנועה "אבו בציר אל-טרטוסי", מוכר כאיש הג'יהאד העולמי והגותו מתפרסמת בפלטפורמות המקוונוות של אל-קאעידה והג'יהאד העולמי. "תנועת השחר האסלאמי" מהווה גורם נוסף אותו יש לקחת בחשבון בבואנו לבחון את האופוזיציה הלוחמת במשטר אסד. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה