יום שני, 31 בדצמבר 2012

סיכום שנת 2012 וצפי לשנה הבאה: ג'יהאד ומלחמת מדיה

שנת 2012 החלה במלחמה ותסתיים במלחמה, אך להבדיל מן העבר, מלחמה זו היא יותר מכל - מלחמת מדיה. בשנת 2012 קיבלו הרשתות החברתיות - דוגמת "פייסבוק", "טוויטר" ו"יוטיוב" - הכרה רשמית ככלי לקידום מטרות של ארגוני טרור בכלל ושל ארגון אל-קאעידה, על הקבוצות המסונפות אליו, בפרט. אל-קאעידה הפך עם הזמן לא רק לארגון טרור, אלא גם לגוף תקשורת ענקי ומתוחכם, לו זרועות מדיה רבות ושונות האחראיות על תרגום החומרים המפורסמים על ידי הארגונים השונים לשפות שונות והפצתם ברשת האינטרנט.

אל-קאעידה, מעבר להיותו ארגון טרור בינלאומי, הוא גוף תקשורת העומד מאחורי אלפי הודעות ופרסומים המזינים את אמצעי התקשורת המסורתיים (רדיו, עיתון וטלוויזיה) וה"חדשים" ("פייסבוק", "טוויטר", "יוטיוב") כאחד. מפרסומים שונים של קבוצות וארגונים המזוהים עם הג'יהאד העולמי עולה כי "המלחמה התקשורתית" (Media War) חשובה לא פחות מהמלחמה הפיזית ומתנהלת במקביל. תנועות וארגונים ג'יהאדיסטיים בכל רחבי העולם מכירים בחשיבות ובעוצמה הטמונה ב"מדיה החברתית החדשה", משקיעות מאמץ ללמוד אותה ומנצלות את הפלטפורמות שהיא מציעה במטרה לקדם את יעדיהם.


בשנה החולפת היינו עדים לכניסתם של ארגוני טרור ג'יהאדיסטיים לתחום המדיה החדשה. אלפי דפי "פייסבוק", חשבונות "טוויטר" או ערוצי וידאו ב"יוטיוב" נפתחו במטרה לקדם את הרעיון הג'יהאדי העומד בבסיס התעמולה של אל-קאעידה. פורומים ואתרי אינטרנט ג'יהאדיסטיים פועלים גם במדיה החדשה וכפי שנכתב באחד הפרסומים שהופצו באינטרנט, במידה והפורומים והאתרים המרכזיים נופלים (כתוצאה של מתקפת סייבר), יש להשתמש ב"פייסבוק" ו"טוויטר" על מנת להמשיך את הפעילות המקוונת וליצור קשר עםם פעילים אחרים בארגון.

שימוש זה ברשתות חברתיות, אינו נחלתן הבלעדית של אל-קאעידה במזרח התיכון. גם בטטאריסטאן, אחת הרפובליקות המוסלמיות אשר בקווקאז הרוסי, פועליים ג'יהאדיסטים תוך אינטגרציה מלאה עם רשת האינטרנט. באחד הפרסומים שהופצו בעבר, נאמר כי דרך ההתקשרות והתקשורת של פעילי הג'יהאד בקווקאז תתבצע אך ורק באמצעות סרטוני וידאו שיועלו לרשת האינטרנט. בדומה, תנועת טליבאן באפגניסטאן פרסמה בעבר הודעה בה נאמר כי השימוש ברשתות חברתיות כגון טוויטר ופייסבוק נעשה במסגרת תכנית מסוודרת להעביר מסרים ולהפיצם הלאה ברחבי העולם. באיראן השיעית, שם פועל מיעוט בלוצ'י-סוני שהוציא ממנו קבוצות ג'יהאדיסטיות כגון "אנצאר-איראן", הפכה הרשת בכלל וכלי התקשורת של המדיה החדשה וכמכשיר לקידום חתרנות נגד המשטר. אנצאר-איראן אף נזעקה כאשר סגרו את דף הפייסבוק שלה, אשר קיבל יותר מ-144 "לייקים" והבטיחה לפתוח דפים חדשים במקום אלו שנסגרו. לא זאת ועוד, אנצאר-איראן צירפו להודעה תמונה של אקח המכוון לראשו של מארק צוקרברג ועל התמונה הכיתוב: אתם יכולים להרוג אותנו, אך לעולם לא צב=הרגו את המטרה שלנו".


רשת האינטרנט משמשת כגשר תקשרותי בין צרכני המידע ומספקי המידע ותנועת הג'יהאד העולמי מיצבה עצמה כספקית מידע ייחודית ומרכזית הפועלת במרחב וירטואלי זה. פרסומים שונים - בין אם תיעוד פיגועים, סרטים דוקומנטריים או נטילת אחריות על פעולות שונות - מופצים ברשת האינטרנט למען יראו וייראו. כל בשורה היוצאת מפיהם של פעילי הטרור האסלאמי מופצת רשת האינטרנט, הגורמת לכל ארגון קיקיוני בעל נוכחות פיזית מועטה, להיראות כארגון גדול, מסודר ונתמך על ידי הממוני אנשים. רשתת האינטרנט היא הגורם המספק את הקשר בין הצדדים השניים.

המקרים הבולטים שהסעירו את רשת האינטרנט ואת הפלטפורמות המקוונות של אל-קאעידה והג'יהאד העולמי בשנה החולפת היו מגוונים:

כחלק המלחמה נגד שלטון אסד, בסוריה פועלת "חזית העזרה לעם הסורי" (ג'בהת אל-נצרה לאהל אל-שאם) המזוהה עם אל-קאעידה בעיראק. מעבר ל"חזית העזרה" פועלים בסוריה מאות ארגונים קטנים וגדולים הפועלים ברוח הג'יהאד העולמי בשביל למסד בסוריה מדינה אסלאמית כהלכה.

רשת האינטרנט במקרה הסורי היא כלי אשר באמצעותו הקבוצות השונות מגייסות תמיכה, מימון ומתנדבים לשורותיהן ומכריזות על פעולותיהן השונות. הפלטפורמות המקוונות של הג'יהאד העולמי מסקרות ומפרסממות מאות ידיעות הנוגעות לפעילות ג'יהאדיסטית בסוריה ובעיקר פעולות המבוצעות על ידי "חזית העזרה", אשר הוכנסה על ידי האמריקאים לרשימת ארגוני הטרור.

במהלך ההפגנות ברחבי העולם שפרצו בתגובה לפרסום קטע מן הסרט "התמימות של המוסלמים" באתר "יוטיוב". עשרות אלפי מפגינים הניפו שלטים ודגלים המזוהים עם הג'יהאד העולמי וקריאות "אובמה, אובמה, כולנו אוסאמה" הדהדו ממרוקו דרך אנגליה ועד אפגניסטאן. יותר מהכל, הפגנות אלו היו למעשה הפגנת כוח של התנועה הסלפית-ג'יהאדית העולמית. כיום כבר ידוע כי רצח השגריר האמריקני בבנגזי, לוב, יחד עם ארבעה אנשי צוות בקונסוליה האמריקנית היה למעשה פיגוע מתוכנן של אל-קאעידה שהשתלב היטב עם ההפגנות שפרצו ועם הרגשות האנטי-אמריקניים הקיימים בעולם האסלאמי.

הסכסוכים והלוחמה בין אסלאמיסטים לבין מששטרים ומדינות בכל רחבי העולם ממשיכים לספק חומרי גלם כגון סרטוני וידאו, הכרזות, הודעות שונות ונטילת אחריות על פיגועים, לצד תמונות, עדכונים ומידע נוסף עבור תעשיית התעמולה של ארגוני הג'יהאד.

הפרסומים השונים והתעמולה המופצת מושכים מתנדבים, מגייסים כספים, מטילים אימה על האויבים השונים, מפיצים ידע טכני לביצוע פיגועים ובעיקר - מנסים להציג את תנועת הג'יהאד כגדולה ומקיפה את העולם האסלאמי כולו ויותר מכך, כאלטרנטיבה מקובלת בעיני מוסלמים ברחבי העולם.

חיסולם של מנהיגי אל-קאעידה והג'יהאד העולמי, כמו אוסאמה בן לאדן (חוסל במאי השנה בפקיסטאן על ידי האמריקנים) כמו השאם סעידני (חוסל באוקטובר בצפון רצועת עזה על ידי ישראל), הביא לפרסום עשרות הודעות אשר הביעו תמיכה במנהיג שחוסל ובתפיסת עולמו והזדהות עם רוח הג'יהאד העולמי. 

יש שטענו כי חיסול המנהיגים הביא לפגיעה קשה באל-קאעידה אך כפי שאנו רואים, הארגון מקים עצמו מן הקרשים וחוזר אט אט לפעילות מלאה. גם במקומות בהם היו אנשי אל-קאעידה או הקבוצות המסונפות אליו ניצודים ונרדפים, כיום הארגונים והקבוצות השונות פועלות ללא הפרעה - אם לא פיזית ואתת פעילותם אנו יכולים לראות באמצעות רשת האינטרנט.

אחת הזירות המרכזיות שם אל-קאעידה מתבסס היא בצפון אפריקה, שם ארגונים אסלאמיים המזוהים עם אל-קאעידה מבססים את שלטונם על האוכלוסייה. זירה נוספת היא בקווקאז שם מורדים מצ'צ'ניה, דגסטאן ושאר הרפובליקות המוסלמיות, ממשיכים "לעשות צרות" לרוסים ולפגוע בכוחות צבא וממשל.

עיראק ממשיכה לבעור כאשר דווקא הארגון המזוהה עם אל-קאעידה שם, "המדינה האסלאמית של עיראק", וארגוני ג'יהאד אחרים, כמו אנצאר אל-אסלאאם, הופכים לגורם המייצג את הסונים כולם (בעל כורחם) ונאבקים בשמם לצורך מה שנראה בעיניהם כ"שמירה על זכויותיהם הנפגעות בידי הממשל השיעי". 

באפגניסטאן טליבאן חוזר אט אט לעוצמתו המקורית. נסיגת כוחות נאט"ו וארצות הברית מאפגניסטאן ממריצה את טליבאן לא רק באפגניסטאן כי אם גם בפקיסטאן השכנה, שם ארגון טרור זה ממשיך להיות גורם מאיים על המשטר ועל הסביבה. טליבאן-פקיסטאן ממשיכה לפגוע גם בכוחות המשטר וגם באוכלוסייה השיעית, דבר שמגביר את העוינות הבין-דתית ומבטיח המשך של סכסוך אלים.

הקצנה ניתן לראות גם בקרב המוסלמים הסונים של איראן, בין אם בחבל אח'ואז ובין אם בחבל בלוצ'יסטאן, שם פועלת תנועת אנצאר-איראןן בקרב הסונים ומעוררת אותם נגד השלטון האיראני.

במזרח התיכון צומחות קבוצות דתיות המתגבשות תחת השם אנצאר אל-שריעה ("תומכי השריעה"). קבוצות אלו מזוהות עם תפיסת העולם של הג'יהאד העולמי ושל אל-קאעידה ופועלות, גם אם (כרגע) לא בדרכים אלימות של טרור, למען יישומם של חוקי ההלכה האסלאמית (השריעה) במדינה ובסביבה בה הם חיים. התחזקותן של קבוצות אלו בקרב המוסלמים במדינות השונות מצביעה על התקרבות לגישה האלימה של אל-קאעידה וקבלתה.

בהקשר ישראלי ניתן לומר כי 2012 היוצאת עמדה בסימן של התעצמות האיום הג'יהאדי על מדינת ישראל בחזית הדרום (רצועת עזה, מצרים וחצי האי סיני) ובחזית הצפון (סוריה ולבנון). האיומים הללו מקבלים תהודה גם בפורומים ובאתרי האינטרנט של הג'יהאד העולמי. התבססותם של כוחות ג'יהאדיסטיים בסוריה ובחצי האי-סיני מחדדת את ההבנה כי מדינת ישראל בשלב כזה או אחר תהפוך ליעד ראשי למתקפות טרור מצד גורמים ג'יהאדיסטייפ אך לא רק ישראל, כי אם גם מדינות נוספות באזור ובעיקר ירדן ולבנון.

2013 נפתחת כאשר מרחץ הדמים בסוריה הופך למלחמת דת ועדות הגוררת חוסר יציבות לאזור כולו. אל-קאעידה, אשר קיבל מכה חזקה עם פלישת ארצות הברית לאפגניסטאן ועיראק, שיקם את מעמדו כאויב מספר אחת של המערב, ארצות הברית וישראל ובעזרת כוחות מקומיים המזוהים עם תפיסת העולם של הסלפיה-ג'יהאדיה ביסס את עוצמתו במדינות שונות במזרח התיכון בפרט וברחבי העולם בכלל.

את תהליך השיקום ניתן לראות ממאות פרסומים בפלטפורמות המקוונות של אל-קאעידה והג'יהאד העולמי. הדבר הבטוח הוא שהזירה המקוונת, שזה מכבר הפכה לשדה קרב מוכר בין המערב לתנועת הג'יהאד, תמשיך לספק את נקודת מבטם של הג'יהאדיסטים על המתרחש ותמשיך להוות מרחב פעולה אידיאלי עבור תומכי הג'יהאד ברחבי העולם. זירה זו הולכת ונעשית "חברתית יותר", הווה אומר - מעבירה את פעולותיה אל הרשתות החברתיות השוונות, המשמשות כפלטפורמה נוספת לצורך הפצת תעמולה והגעה לקהלי יעד שונים, דבר שאולי מצביע על התייצבות אל-קאעידה כגורם בין-לאומי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה