יום רביעי, 3 באוקטובר 2012

"אנצאר בית אל-מקדס": ג'יהאד עולמי בחצי האי סיני

ערוץ 10 דיווח אתמול (יום שלישי, 2 באוקטובר 2012) על הקבוצה הג'יהאדיסטית הפועלת בחצי האי סיני תחת השם אנצאר בית אל-מקדס  (תומכי ירושלים). בדיווח נאמר כי הקבוצה אחראית לרוב הפיגועים והפעולות שבוצעו נגד ישראל (ומצרים) בשנה האחרונה.

הפרסום הראשון של ג'מאעת אנצאר בית אל-מקדס היה סרטון וידאו ובו נטילת אחריות על פיצוץ צינור הגז בסיני (יום שלישי, 24 ביולי 2012). בסרטון, אשר חצי שעה אורכו, מופיעה לקיחת אחריות על פיצוץ צינור הגז העובר בסיני ומזרים את הגז ממצרים לישראל וירדן. עד כה הצינור פוצץ 15 פעמים על ידי גורמים עלומים שבסופו של דבר נחשפו כאנשי אנצאר בית אל-מקדס. זוהי הפעם הראשונה שיש עדות מצולמת ומוסרטת של הפיצוצים המתרחשים בצינור הגז בסיני.

הלוגו של אנצאר בית אל-מקדס
כשלושה שבועות לאחר מכן פורסמה הודעה חדשה של אנצאר בית אל-מקדס ובה נטילת אחריות על שיגור הרקטות על אילת (יום שבת, 18 באוגוסט). ההודעה פורסמה בשם "מוסד דעות אל-חק", סוכנות הידיעות המזוהה עם הסלפיה-ג'יהאדיה של רצועת עזה וגורמים מיליטנטיים בחצי האי סיני.

ביום שבת 25 באוגוסט פורסמו והופצו בפלטפורמות המקוונות של אל-קאעידה והג'יהאד העולמי שני סרטונים המתעדים את שתי התקריות - את ההכנות לשיגור הגראדים על אילת ואת הירי על האוטובוס.

הסרטונים הועלה בין היתר לחשבון You Tube של "אנצאר אל-שריעה אל-שרקיה", חשבון המנוהל על ידי "זא'ין" (Za-In). ככל הנראה שמו הוא אחמד זאינפול, צעיר מצרי (לא-בדואי) שניהל דף פייסבוק פעיל שם כינה עצמו "טרוריסט" וכתב כי הוא "עובד" בתנועת הסלפיה-ג'יהאדיה במצרים, בהנהגתו של מוחמד אל-זואהרי, אחיו של מנהיג אל-קאעידה כיום, אימן אל-זואהרי.

אחת מתמונות הפרופיל של זא'ין

לזא'ין היה קרוב משפחה (בן דוד), שצוין ככזה בדף הפייסבוק שלו (שאינו נגיש יותר). בן דודו של "טרוריסט" הוא אזרח סעודי שהתגורר בעיר ג'דה. קרוב משפחה של הבן דוד הסעודי הוא ג'יהאדיסט ערבי שלחם (או לוחם) באפגניסטאן בשם אטאל זלמאי.

כאשר מחברים את כל הנתונים הללו, יש בסיס להשערה כי זא'ין, ואולי גם קרובי משפחתו, לוקחים חלק כזה או אחר בפעילות של אנצאר בית אל-מקדס.

בסוף ספטמבר פורסמה בפלטפורמות המקוונות של אל-קאעידה והג'יהאד העולמי הודעה חדשה מאת אנצאר בית אל-מקדס ובה נטילת אחריות על הפיגוע בגבול הדרום שהתרחש ביום שישי 21 בספטמבר 2012 ובו נרצח רב-טוראי נתנאל יהלומי.

יחד עם כל האמור ראוי לזכור כי ישנה קבוצה נוספת, או שמא מסגרת-על נוספת, הפועלת בחצי האי סיני בשם "מועצת שורא המג'אהדין בסביבות ירושלים" (מג'לס אל-מג'אהדין - אכנאף בית אל-מקדס). השם של הקבוצה מוכר מעיראק שם קבוצה בשם זהה (מג'לס שורא אל-מג'אהדין) שימשה כמסגרת-על עבור קבוצות וארגונים בעלי אורינטציה ג'יהאדיסטית. בדומה,ייתכן כי "מועצת המג'אהדין בסביבות ירושלים" משמשת כמסגרת-על עבור הארגונים והקבוצות הפועלים באזור ונלחמים בישראל מתוך חצי האי סיני.

ייתכן כי שתי הקבוצות קשורות האחת לשנייה וייתכן כי לא. כך או כך, אי אפשר להתעלם מן העובדה שחצי האי סיני הפך לחזית ג'יהאד מבוקשת עבור אסלאמיסטים ברחבי העולם (בתור מקום מפגש עם ישראל) שניצלו את הואקום השלטוני לאחר עידן מובארכ, התחברו עם שבטים בדואים עוינים וממורמרים כלפי הממשל המצרי שהפלה אותם לאורך שנים וביססו לעצמם אחיזה בגבול עם ישראל, תוך שיתוף פעולה עם גורמים סלפים ברצועת עזה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה