יום ראשון, 12 באוגוסט 2012

על טרור אסלאמי בקווקאז ואל-קאעדה באירופה

ביום שני 6 באוגוסט 2012 התפוצץ מחבל-מתאבד במחסום של הכוחות הרוסיים המוצבים בגרוזני, בירת "הרפובליקה האסלאמית של איצ'קריה" (צ'צ'ניה) הנמצאת בדרום מערב רוסיה. לפי הדיווחים באמצעי התקשורת, בפיגוע נהרגו ארבעה חיילים רוסים ושלושה נוספים נפצעו. את האחריות לפיגוע קיבל ארגון "האמירות האסלאמית של הקווקאז" אשר בראשה עומד דוקה אומארוב המכונה ''אבו-עות'מאן''.

מזה שנים רבות שצ'צ'ניה נתונה במאבק בין כוחות שונים השואפים לשלוט באזור, כאשר מצד אחד ישנו המשטר הרוסי המנסה באמצעות הנשיא עושה דברם רמזן קדירוב לשלוט בנעשה ברפובליקה; ומצד שני כוחות אסלאמיים קיצוניים המזוהים עם אל-קאעדה וששואבים השראה מהג'האד העולמי.


באותו היום בו התרחש הפיגוע בקווקאז (ועם או בלי קשר לפיגוע הזה), נכלא מי שכונה בידי העיתונות הספרדית "הבוס הצבאי של אל-קאעדה באירופה". האיש, רוסי ממוצא צ'צ'ני בשם אלדר מגומדוב (Eldar Magomedov), רכש את הכשרתו הצבאית כאשר לחם במסגרת הכוחות הרוסים המיוחדים (ספצנז). על פי הידוע מגומדוב הפך בסופו של דבר לפעיל "האמירות האסלאמית" ואף נסע להתאמן בהרי ווזיריסטן שבגבול אפגניסטאן-פקיסטן, במחנות האימונים של אל-קאעדה.

המסלול שעברו מגומדוב ושותפיו מאפגניססטאן ועד ספרד. מתוך "לה-רזון"
מדיווחים עולה כי מגומדוב הקים תא טרור "אירופאי" יחד עם עוד שני אנשים: האחד רוסי-צ'צ'ני גם הוא בשם מוחמד אנקרה אדמוב (Muhamed Ankara Adamov) והאחר אזרח תורכי בשם ג'נגיז ילזיין (Cengiz Yelzin). השלישיה תכננה לבצע שורה של פיגועי תופת בספרד, צרפת ומקומות נוספים ברחבי אירופה.

בשנת 2010 שהו מגומדוב ואדמוב באפגניסטאן וכעבור שנתיים עזבו את המדינה והגיעו ליוון דרך תורכיה. משם המשיכו לספרד. במרץ 2012 נסע מגומדוב לצרפת, שם ביקש מקלט פוליטי אך סורב. במאי הוא ואמדוב הגיעו לספרד, שם חברו לילזין התורכי. יחדיו ניסו להוציא אל הפועל שורה של פיגועי תופת. בתאריך 2 באוגוסט התא נחשף וחבריו נעצרו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה