יום שלישי, 7 באוגוסט 2012

טליבאן-פלסטין מברכים את שחרורו של השייח' הג'יהאדיסט אבו אל-וליד אל-מקדיסי

באתרי האינטרנט המזוהים עם אל-קאעידה פורסמה בתחילת חודש אוגוסט הודעה של קבוצת "טליבאן-פלסטין", ככל הנראה שם נוסף לארגון התוחיד והג'יהאד הפועל ברצועת עזה, בה הם מברכים את שחרורו של השייח' השאם אל-סעידני (אבו אל-וליד אל-מקדיסי) שהיה כלוא בבית הכלא של חמאס לאחר שהקבוצה (אל-תוחיד ואל-ג'יהאד) קראה תיגר על שלטון חמאס ברצועה. אנשי אל-תוחיד הם שעומדים מאחורי רציחתו של צעיר איטלקי שבא להזדהות עם הפלסטינים בעזה, נחטף והוצא להורג לאחר שחמאס סרבו לשחרר את אל-מקדיסי.

"טליבאן-פלסטין"
"טליבאן-פלסטין" מזוהה עם הסלפיה-ג'יהאדיה ועם אל-קאעידה ורואה בקשר של תנועת חמאס ושל ארגון הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני עם איראן דבר אסור ופסול המאפשר באמצעות התמיכה הכלכלית את חדירתם של רעיונות שיעים לאזורים סוניים ואת הגדלת יכול ההשפעה של איראן והשיעים על המוסלמים הסונים במצרים, ברצועת עזה ובמקומות נוספים.

סעידני (אל-מקדיסי) הוא פלסטיני בעל אזרחות מצרית שפעל ברצועת עזה במטרה לייסד את החברה הסלפית-ג'יהאדית ולהמשיך את הג'יהאד נגד מדינת ישראל והיהודים בזמן שחמאס וארגוני טרור אחרים שבעיני הסלפים זנחו את "דרך המאבק" והגיעו, או שהם מוכנים להגיע, להסכמי שביתת נשק עם מדינת ישראל. 

השימוש בשם "טליבאן" הינו חריג לערבים הפלסטינים שאינם מזוהים עם הסלפיה-ג'יהאדיה או עם דרך החיים המחמירה האופיינית לזרם זה (כמו אפגניסטן תחת טליבאן). אמנם היו בעבר מקרים בהם נחשפו התארגנויות של הסלפיה-ג'יהאדיה בתוך מדינת ישראל אך לרוב תפישת עולם זו אינה שרירה ברחבי הארץ ובקרב הערבים הפלסטינים וכאמור, ההתנגשויות הרעיוניות והצבאיות בין חמאס לבין הסלפים ברצועה מהווה ראיה לכך.

אף על פי כן ראוי לשים לב כי בסופו של דבר חמאס שיחרר את אל-מקדיסי לחופשי וכפי שעולה מראיון שערך העיתון המצרי 'אל-מסרי אל-יום' בחודש יוני 2011 עם אחד מאנשי "צבא האסלאם", שחרורו של אל-מקדיסי מדרבן את הקמתה של מסגרת סלפית אחת, המזוהה עם אל-קאעידה "ברמה הרעיונית" ופועלת נגד ישראל והיהודים מתוך נקודת הנחה כי הג'יהאד צריך להתמקד בשחרור פלסטין. להלן קטעים מהראיון (הדגשות שלי - אריאל):

ש: איזה ארגון אתה מייצג אישית?
ת: אני מייצג ישות גדולה ששולטת בכולם. ישנו תיאום בין כולם למעט ארגון 'אל-תוחיד ואל-ג'יהאד', שהוא הקיצוני והאלים מכל הארגונים. ישנן סיבות לכך. מפקדו הוא אבו אל-וליד, שהוא פלסטיני ממוצא מצרי ובעל אזרחות מצרית, שחי וגדל במצרים, ועצור כעת אצל הכוח המבצע [של חמאס].

ש: האם אפשר שהקבוצות הללו יאוחדו לארגון אחד?
ת: אנו פועלים לעשות זאת כעת, ואולם ישנה בעיה מאז מעצרו של אבו אל-וליד אל-מקדסי, מפקד ארגון אל-תוחיד ואל-ג'האד... אנו פועלים כעת לאחד את ארבעת הקבוצות לכדי ארגון אחד.

ש: מה היא הדרך שלכם?
ת: דרכנו היא הדרך הסלפית. כקבוצות איננו רחוקים מן הדרך הזו. לכל הסלפים בעולם יש דרך אחת.

ש: ואולם ממשלת חמאס ותנועת החמאס הגדירה אתכם כתכפיריון [מכריזים על מוסלמים אחרים ככופרים] וקיצוניים וקשורים באל-קאעדה?
ת: זוהי האשמה  מוכנה מראש נגד הסלפים והיא משוללת יסוד. לא הייתה לנו אף פעולה בתוך האדמות הפלסטיניות נגד בני עמנו. אנחנו קשורים רעיונית לאל-קאעדה, ואולם אין שום קשר ארגוני. באשר לחמאס, היא רוצה להיות התנועה הפוליטית היחידה הנושאת את דגל הפעילות האסלאמית, ומשום כך היא תוקפת אותנו מטעמים פוליטיים. איננו תכפיריון, ומי שאומר זאת מאשים אותנו מטעמים פוליטיים. כל מה שאנו מעוניינים בו הוא ג'יהאד נגד ישראל.[2]

ש: האם אתם דוגלים בג'יהאד בתוך פלסטין בלבד, או ש[בעיניכם] זהו שלב ראשון בלבד בג'יהאד רחב יותר?
ת: נכון לרגע זה אנו מאמינים אך ורק בג'יהאד בתוך פלסטין.

שחרורו של מקדיסי ימים ספורים לפני הפיגוע יכול אולי להצביע על קשר למבצעי הפיגוע. אל-תוחיד ואל-ג'יהאד הינו ארגון עזתי שאינו קשור למשטר המצרי אלא לזרמים האסלאמיים הקיצוניים ברצועה,בסיני ובמצרים, זרמים הרואים במשטר שאינו אסלאמי כמותם כמשטר כופר שיש להילחם נגדו אפילו לפני מלחמה במדינת ישראל, וזאת גם אם הנשיא הוא איש האחים המוסלמים שכן כפי הידוע, המועצה הצבאית העליונה היא המחזיקה ברוב הסמכויות הפוליטיות והמדיניות במצרים לאחר עידן מובארכ ולאחר שנטרלו את כוחו הפוליטי של מועמד האחים לנשיאות מוחמד מורסי ואת הפרלמנט האסלאמיסטי שנבחר (ופוזר מיד לאחר מכן), בו "האחים" והסלפים זכו יחדיו ליותר משבעים אחוזים מסך המושבים. 

ביום שני 6 באוגוסט פורסמה בפלטפורמות המקוונות של אל-קאעידה הודעה המכחישה קשר בין שורא אל-מוג'אהדין, הקבוצה הג'יהאדית הפועלת בסיני ומזוהה עם אל-קאעידה, לבין הפיגוע בו נרצחו שישה עשר חיילים מצרים. הסלפיה-ג'יהאדיה במצרים כמו חמאס ושאר הקבוצות הפועלות באזור הכחישו כל קשר לפיגוע עליו אף ארגון לא לקח אחריות עד כה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה