יום ראשון, 26 באוגוסט 2012

ג'יהאד עולמי בחצי האי סיני: תיעוד של "אנצאר בית אל-מקדס" מכינים שיגור גראדים על אילת ותוקפים אוטובוס בגבול הדרום

בתאריך 14 באוגוסט שוגרו שתי רקטות גראד על העיר אילת. הסלפיה-ג'יהאדיה ברצועת עזה יחד עם קבוצה ג'יהאדית הפועלת בחצי האי סיני בשם "אנצאר בית אל-מקדס" (תומכי ירושלים) לקחו אחריות על השיגורים. בתאריך 22 ביולי נורו יריות אל עבר אוטובוס שהסיע חיילי צה"ל באזור הר שגיא סמוך לגבול עם מצרים. לא היו נפגעים בשני האירועים.

בעבר פרסמה "אנצאר בית אל-מקדס" סרטון וידאו ובו תיעוד של פיצוץ צינור הגז העובר בסיני בדרכו לישראל ולירדן וכיום אנשי הקבוצה מפגינים את יכולתם לשגר טילים על מרכזי אוכלוסין במדינת ישראל מתוככי סיני. ירי הטילים על אילת לא בוצע כלאחר יד נכתב בהודעה בה לקחו אחריות על שיגור הגראדים, כי אם לאחר בחירה של המטרה. לפי ההודעה של הקבוצה, הטילים כוונו למקומות מיושבים באילת אך התקשורת הישראלית לא מדווחת על כך ולא מציינת היכן נפלו הטילים.

ביום שבת 25 באוגוסט פורסמו והופצו בפלטפורמות המקוונות של אל-קאעידה והג'יהאד העולמי סרטוני וידאו המתעדים את שתי התקריות - את ההכנות לשיגור הגראדים על אילת ואת הירי על האוטובוס. הסרטונים הועלה בין היתר לחשבון You Tube של "אנצאר אל-שריעה אל-שרקיה", חשבון המנוהל על ידי "זא'ין" (Za-In) המכנה עצמו "טרוריסט" (אירהאבי) וקשור לסלפיה-ג'יהאדיה במצרים. ככל הנראה שמו הפרטי הוא אחמד.

דף הפייסבוק של "טרוריסט"
ל"טרוריסט" 138 'חברים' שרובם, לפי מה שנראה, מזדהים עם אל-קאעידה והג'יהאד העולמי והוא שותף ופעיל בדפים ג'יהאדיים נוספים בפייסבוק כמו ג'ונוד אל-תוחיד ("חיילי ייחוד האל"), דף שזוכה לקרוב לשלושה עשר אלף לייקים ודפים דומים אחרים. פרט נוסף שמושך את העין בדף הפייסבוק של "טרוריסט" הוא הציון של בחור צעיר בשם "עיזאז אל-חק" כקרוב משפחה. לפי מה ש"עיזאז" רושם על עצמו הוא מסעודיה מהעיר ג'דה.

דף הפייסבוק של "עיזאז אל-חק" (בן דודו אטאל זאלמאי בתמונה מימין מחזיק שני קלצ'ניקובים)
בן דודו של "עיזאז" הוא ג'יהאדיסט בשם "אטאל זאלמאי" (חקאני קרוואן) שגם הוא מהעיר ג'דה. "זאלמאי" כותב על עצמו כי הוא עובד ב"ג'יהאד למען אללה". בתמונת הפרופיל שלו נראה אטאל מחזיק שני קלצ'ניקובים באוויר.

דף הפייסבוק של אטאל זלמאי
ממה שאפשר לראות "טרוריסט" מעלה לדף שלו סרטוני וידאו ג'יהאדיים (כולל הסרטונים האחרונים של "אנצאר בית אל-מקדס") לצד תמונות המקדמות סרטוני תעמולה של אל-קאעידה (כמו "צליל החרבות-2") ושל נידל חסן, הפסיכיאטר הצבאי שרצח שלושה עשר עמיתים-חיילים אמריקאים ופעל מתוך השראה שקיבל מאנוואר אל-אוולאקי, אמריקאי יליד תימן שהצטרף לשורות הג'יהאד והפך לאחד ממנהיגי אל-קאעידה בחצי האי ערב.

אחת מתמונות הפרופיל של אחמד זא'ין; האם זה הוא?
לפי מה שכתוב באודות (About) של חשבון הפייסבוק של "זא'ין", הוא מציין כי הוא גרוש ו"טרוריסט למען אללה". הוא כתב גם כי הוא 'עובד' ב"אנצאר אל-שריעה במצרים", תנועת הסלפיה-ג'יהאדיה במצרים שבראשה עומד מוחמד אל-זוואהירי, אחיו של מנהיג אל-קאעידה כיום, אימן אל-זואהרי.

לדף הפייסבוק של "אנצאר אל-שריעה במצרים" 2942 'לייקים'. כל האמור מעלה את החשד שמא "טרוריסט" הינו חבר ב"אנצאר בית אל-מקדס".  הסרטונים והודעות לקיחת אחריות על האירועים פורסמו גם בבלוג מרכזי של הסלפיה-ג'יהאדיה במצרים, "המג'אהדין במצרים".

ממה שידוע, את הפיגוע בדרום בתאריך 18 ביוני השנה ביצעו אנשי "מועצת שורא לוחמי הקודש בסביבות ירושלים" (מג'לס שורא אל-מג'אהדין פי אכנאף בית אל-מקדס), ארגון טרור בעל אוריינטציה ג'יהאדית המזוהה עם אל-קאעידה ופועל גם הוא בחצי האי סיני.

שני המחבלים שנהרגו בפיגוע היו ממוצא מצרי וסעודי. הקשר בין שלושת קרובי המשפחה הללו לבין הקבוצות הג'יהאדיות בסיני הוא לכל הפחות קשר רעיוני ואף סביר יהיה להניח כי אחד מהשלושה ואולי אף שלושתם קשורים בצורה כזו או אחרת ל"אנצאר בית אל-מקדס" ששיגרו גראדים או לקבוצות הג'יהאדיות המפגעות נגד ישראל (ונגד מצרים) בתוך חצי האי סיני.

                                 למטה: תיעוד של הכנה לשיגור הגראדים על אילת
למטה: תיעוד הירי על אוטובוס החייליםTo read this post in English, click here.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה