יום שבת, 25 באוגוסט 2012

סרט תעמולה חדש של טליבאן: "הג'יהאד דרכנו"


"אל-אמארה ג'יהאדי סטודיו", זרוע התעמולה והתקשורת של טליבאן באפגניסטאן פרסמה והפיצה את התרגום לאנגלית של סרט התעמולה "הג'יהאד דרכנו", סרט תעמולה שקידם את מאבקם של טליבאן ואל-קאעידה נגד האמריקאים ובעלי בריתם באפגניסטאן וברחבי העולם. הסרט, באורך כ-55 דקות, הופץ באתרי האינטרנט והפורומים המזוהים עם טליבאן, אל-קאעידה והג'יהאד העולמי והועלה לאתרי אינטרנט להעלאת סרטונים (כמו You Tube, Daily-motion).

בסרט התעמולה זה משולבים קטעי וידאו המתעדים פיגועי תופת נגד הכוחות האמריקאים במדינה ונגד כוחות צבא אפגניסטאן. בסרט נראים חיילים אפגנים שנפלו בשבי טליבאן מתושאלים על ידי שוביהם המנסים להציג לעולם מראית עין של יחס הומאני לשבויים שנופלים לידיהם, בניגוד מוחלט לדימוי שדבק בטליבאן, דימוי שהתבסס על המציאות בה פעילי התנועה מוציאים אנשים להורג בדרכים מזוויעות, סוקלים נשים וזוגות לא נשואים למוות, משלחים מחבלים מתאבדים לבצע פיגועים ומנצלים חולים, נכים ומוגבלים לצורך פיגועים נגד מטרותיהם השונות, אשר לרוב גורמות לפגיעה בחיי מוסלמים.

כאמור, במטרה לשבור את הדימוי האכזרי שדבק בטליבאן, החיילים השבויים נראים מתושאלים למה הצטרפו למלחמה לצד האמריקאים ונגד טליבאן ומתבקשים להישאר רגועים. אל מול המצלמות שואל אחד מאנשי טליבאן למצבם והאם הם זקוקים לרופא שנמצא בדרכו לטפל בהם. מעניין האם כאשר המצלמות ייכבו הרופא לא יתברר כתליין המוציא להורג את שבויו. לאור מה שידוע על היחס של טליבאן לשבויים הנופלים לידיו, הדבר לא יהיה מפתיע.

בתחילת הסרט נאמר כי רצונם של אנשי "אל-אמארה ג'יהאדי סטודיו", מי שהפיקו, ערכו, תרגמו והפיצו את הסרטון, הוא להראות לעולם את הצד האמיתי של אפגניסטאן ושל הג'יהאד, צד המוסתר כביכול מעיני הציבור הרחב והעולם כולו כחלק מהמלחמה שמנהלת ארצות הברית ובעלות בריתה נגד האסלאמיסטים מאפגניסטאן המיוצגים על ידי אל-קאעידה, טליבאן והמתנדבים המוסלמים (המג'אהדין) שהצטרפו לג'יהאד נגד הנוכחות האמריקאית (וכוחות נאט"ו) במדינה.

במהלך הסרט נאמר כי נסיגתה הצפויה של ארצות הברית מאפגניסטאן (2014) מחזקת את כוחות הג'יהאד באפגניסטאן בפרט וברחבי העולם בכלל. מטרת הסרט להפריך את ה"שקרים" שמפיצים אמצעי התקשורת המשרתים את הממשל האמריקאי ובעלי בריתו במאבקם נגד טליבאן וכוחות האסלאם באפגניסטאן ולהראות כיצד הפיגועים שמבצעים טליבאן מכוונים בצורה מדויקת נגד כוחות צבא ומשטרה וכי טליבאן נמנעים מפגיעה באזרחים. 

כמובן שהמציאות שונה לחלוטין ממה שטליבאן מנסים לצייר. אנשי הטליבאן פוגעים גם פוגעים באזרחים תמימים בדרכים שונות, בין אם באמצעות החלת החוק השרעי-האסלאמי על האוכלוסיה האזרחית באזורים הנתונים למרותם ובין אם במהלך הפיגועים השונים אותם מבצעים אנשי טליבאן. הדו"ח האמצע-שנתי של "משלחת הסיוע של האומות המאוחדות באפגניסטאן" (UNAMA) קובע חד משמעית כי מתוך 3021 אזרחים נפגעים באפגניסטאן בשנים האחרונות, 2332 נפגעו מידי טליבאן.

בסרט קטעי וידאו המתעדים התקפות רבות וקרבות שניהלו אנשי טליבאן נגד הכוחות האמריקאים המוצבים במדינה ונגד כוחות הצבא האפגגנים. ישנו תיעוד של התקפות על שיירת משאיות אספקה של הצבא האפגני ופיגועי תופת נגד מטרות שונות וכלי רכב שונים הנמצאים בשימוש צבא אפגניסטאן או כוחות ארצות הברית ונאט"ו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה