יום רביעי, 15 באוגוסט 2012

תיעוד התקפה של "האמירות האסלאמית של אפגניסטאן" על בסיס צבאי אמריקאי

סרטון וידאו באורך כ-27 דקות שהופץ תחת השם "בדרי לשקר-2" באתרי האינטרנט המזוהים עם טליבאן-אפגניסטאן ובפלטפורמות המקוונות של הג'יהאד העולמי ואל-קאעידה, חושף את ההכנות להתקפה על בסיס צבא ארצות הברית באפגניסטאן ואת ההתקפה עצמה, שהתרחשה בתאריך הראשון ביוני 2012 במחוז הלמנד שבדרום אפגניסטאן. הפיגוע וההתקפה על הבסיס גרמו למותם של שני חיילים אמריקאים. שנים-עשר חיילים נפצעו קשה ואנוש וכמאה נוספים פצעים בינוניים וקלים. כל התוקפים נהרגו.

ההתקפה בוצעה על ידי ארבעה-עשר אנשי "האמירות האסלאמית של אפגניסטאן", הקבוצה המזוהה עם טליבאן ואל-קאעידה במדינה זו והמצלמות המתעדות את המשתתפים בפעולה מלוות אותם החל משלבי ההתארגנות והאימונים לפני המתקפה, שכללה שימוש במחבל מתאבד שנהג במשאית עמוסה אלפי קילוגרמים של חומרי נפץ ועד ההסתערות הרגלית של לוחמי "האמירות האסלאמית" על הבסיס הנפגע.

אתר האינטרנט של ה"וושינגטון פוסט" פרסם בתאריך 17 ביוני דיווח שטען כי תוצאות ההתקפה על הבסיס חמורות מכפי שדווח על ידי גורמים בצבא ארצות הברית.

הסרטון משלב קטעי תעמולה אנטי-אמריקאים השוללים את היחסים שבין המשטר האפגני הנוכחי, בראשות חמיד קרזאי, לבין ממשלת ארצות הברית, מתעד את הפיגוע משלוש מצלמות שונות הממוקמות בכוונה תחילה כך שאפקט הפיצוץ של מטען החבלה העצום שבמשאית התופת יקלט במלואו ויועבר הלאה לצופים במסגרת הלוחמה הפסיכולוגית של טליבאן ואל-קאעידה נגד האמריקאים, כוחות נאט"ו והמערב.

בסרטון רואים את אנשי "האמירות האסלאמית", המכונים "פדאין" (אלו שמקריבים עצמם) מתכוננים לפני הפעולה, מתאמנים 'על רטוב' באמצעות שימוש בכלי הנשק השונים העומדים לרשותם (בין היתר משגרי טילים מסוגים שונים, מטולי רימונים, רובי סער, מטעני חבלה וחגורות נפץ), מקבלים הסברים מפורטים על מבנה הבסיס והמתרחש בו בין היתר גם באמצעות מצגות ויוצאים להתקפה שלא מתוך כוונה לחזור.

התוקפים, חמושים מכף רגל ועד ראש ומצויידים בחגורות נפץ (פרופ' רפי ישראלי מהאוניברסיטה העברית כינה אותם "אסלאמיקזה"), מסתערים על הבסיס לאחר שמשאית התופת מתפוצצת בו ופותחים באש לכל עבר. הסרטון מצלם את ההתקפה מרחוק אך לא מלווה את המשתתפים בה. ניתן לשמוע את חילופי האש בבסיס ולראות עשן מיתמר מעליו. נראים גם אזרחים אפגנים רצים לתפוס מחסה. לפי ה"וושינגטון פוסט" חמישה אזרחים אפגנים נהרגו בהתקפה.

הכוחות האמריקאים וכוחות נאט"ו הנמצאים באפגניסטאן נתונים ללחץ מתמיד מצד הכוחות האסלאמיים המצליחים פעם אחר פעם להחדיר מחבלים לשורות כוחות הביטחון המשתפים פעולה עם האמריקאים. בין החודשים יוני-אוגוסט היו מספר תקריות בהן אנשי כוחות  הביטחון של אפגניסטאן פתחו באש על עמיתם האמריקאים והרגו בהם. בין ה-10 ל-13 באוגוסט אירעו שתי תקריות דומות בהן חייל אפגני פתח באש על עמיתיו חיילי נאט"ו המוצבים במדינה. שלושה חיילים נהרגו בכל אחת מן התקריות הללו.

אתרי האינטרנט המזוהים עם טליבאן ואל-קאעידה באפגניסטאן פרסמו לקיחת אחריות על הפיגועים השונים, המצביעים על העוצמה של הקבוצות האסלאמיות-ג'יהאדיסטיות השונות (טליבאן מזה ומוג'אהדין תומכי אל-קאעידה מזה) שנלחמו לאורך שנים באמריקאים ובנות בריתם ולמרות הכל נשארו שחקן מרכזי במגרש הפוליטי באפגניסטאן.

יציאת הכוחות האמריקאים מוצגת כניצחון של המוג'אהדין על המעצמה החזקה בעולם. לפני כמעט שנות דור גירשו המוג'אהדין, שנתמכו בזמנו על ידי האמריקאים בנשק וציוד (בעיקר טילים נגד מטוסים מסוג סטרלה), את הסובייטים שפלשו למדינה. כיום הדור החדש של המוג'אהדין מגרש את כוחות נאט"ו וארצות הברית שאמנם חיסלה את בן-לאדן ונתנה מכה אנושה לטליבאן וארגון אל-קאעידה באפגניסטאן, אך אף על פי כן לא חיסלה את הארגון הבינלאומי שקם מוכה וחבול ועם השנים חזר לעוצמתו ואף הרחיב את ביסוסו ברחבי העולם באמצעות קבוצות קטנות של ג'יהאדיסטים המזדהים עם הרעיון הסלפי-ג'יהאדי ופועלים באמצעים אלימים על מנת ליישם את הרעיון הזה על כל רובדי החיים בשטח הטריטוריאלי הנתון לשליטתם. דוגמאות לכך מצויות במקומות רבים בצפון אפריקה ובמרכזה, באסיה ובמזרח התיכון, בהם אסלאמיסטים תפסו את השלטון.
מתכוננים להתקפה. מצגת הכוללת תמונות לווין (תודה ל Google Earth)

המחבל המתאבד ומשאית התופת
הפיצוץ כפי שנקלט באחת המצלמות
הפיצוץ כפי שנקלט במצלמה נוספת
ההתקפה על הבסיס לאחר הפיצוץ. לוחמי "האמירות האסלאמית| מסתערים על הבסיס

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה