יום שישי, 27 ביולי 2012

על אל-קאעידה והקשר לגל ההצתות שפוקד את ישראל


שריפת-יערות לאומנית: אל-קאעידה לוקח אחריות על השריפה בנבדה - 2012\03\03

גל הצתות של קבוצה המזדהה עם אל-קאעידה - 2012\05\16


מתוך "מלחמת הגפרורים", כתבתה של שוש מולא - 2012\07\27

אף אחד לא הבחין בדמויות החרישיות שעשו את דרכן בצמחייה הסבוכה שבוואדי.

זו הייתה שעת צהריים לוהטת ב־17 ביוני השנה, והדמויות הצליחו להתקרב למרגלות מחנה עופרית, הנמצא על הר הצופים בירושלים. המחנה שקק חיים: בסיס עופרית משמש היום הן מפקדה מחוזית של פיקוד העורף והן מרפאה אזורית שחיילים רבים משתמשים בשירותיה.

סמוך לשעה אחת וחצי בצהריים החל להתפשט ברחבי הבסיס ריח של עשן, שהלך והתגבר. החיילים, שהחלו לתור אחרי מקור הריח, התקדמו אל עבר הגדר הצפון־מערבית שלו. המחזה שנגלה לעיניהם היה מלחיץ: הוואדי שהשתרע מתחתם התכסה בעשן סמיך, ומתוכו ריצדו לשונות אש, שנעו במהירות כלפי מעלה, לעבר המחנה.

שבעה צוותים של מכבי אש הוזנקו למקום והגיעו במהירות יחסית, אבל ביום כזה — זה היה גל החום הראשון של הקיץ, והטמפרטורות טיפסו מעבר ל־35 מעלות — לכולם היה ברור שבתוך דקות הלהבות ילחכו את גדרות הבסיס ויחדרו לתוכו. לאחר הערכת מצב זריזה התפצלו כוחות הכיבוי לשניים: קבוצה אחת ירדה לוואדי וכיבתה את מקורות האש; הכוח השני — מתוגבר בחיילי הבסיס — התפזר לאורך גדר המחנה וניסה לבלום את האש. הטקטיקה הוכיחה את עצמה: מקץ כמחצית שעה השריפה כובתה. אבל היה לה גם מחיר: 14 חיילים נפגעו כתוצאה משאיפת העשן. הם הובהלו לטיפול רפואי בבית החולים הדסה הסמוך, כשהם סובלים מקוצר נשימה, משיעול ומצריבות בעיניים. אחד מהם אושפז במצב בינוני.

כשחלפה הסכנה וחוקרי השריפות החלו לבדוק מה גרם לאש, התברר כי מדובר בהצתה. המסקנה לא הדהימה את החוקרים: במערך הכיבוי טוענים כי בחודש וחצי האחרונים היו לא פחות משבעה ניסיונות להצית אותו שטח, האחרון שבהם ביום ראשון השבוע.

הכתבה המלאה - ביום שישי במוסף "7 ימים".


http://article.yedioth.co.il/default.aspx?articleid=6366

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה