יום שבת, 28 ביולי 2012

מרכז אבן תימיה מציג סרט חדש של מג'לס שורא אל-מג'אהדין פי אכנאף בית אל-מקדס: היהודים השפנים (הפחדנים) בקרבת ההבטחות

מג'לס שורא אל-מג'אהדין פי אכנאף בית אל-מקדס, הקבוצה שפועלת בחצי האי סיני ומזוהה עם אל-קאעידה ואשר עמדה מאחורי הפיגוע בדרום בחודש יוני 2012, הפיצה באמצעות "מרכז אבן תימיה לתקשורת" סרט תעמולה באורך 38 דקות ובו נראים אנשי הקבוצה במהלך אימונים הכוללים שימוש ברכב קל, ירי מנשק קל ושיגור רקטות והכנות לקראת הפיגוע. הסרט בא לעודד מוסלמים במזרח התיכון ובעולם להצטרף לשורות הג'האד נגד מדינת ישראל והיהודים. הסרט פורסם בכל הפלטפורמות המקוונות של אל-קאעידה והג'יהאד העולמי.

מתוך הסרט: ג'יפ סיור של צה"ל חולף בסמוך לגבול המצרי
בסרט משולבים קטעי וידאו מן הסרטון ששוחרר לרשת האינטרנט לאחר הפיגוע בדרום בחודש יוני ובו נראים חברי הקבוצה ישובים כאשר מנהיג הקבוצה המכונה אבו אוסמה אל-מוהג'ר יושב במרכז ומעביר את הכרזתו. אהוד יערי נשמע מדבר במהלך סיקור הקבוצה בחדשות בטלוויזיה הישראלית. בסרט הנוכחי מנהיג הקבוצה נראה מסביר את כוונותיהם לפגע בישראל ובכוחות צה"ל לאחר מכן ועד סוף הסרט נראים המחבלים שנהרגו בפיגוע (אחד מצרי והשני סעודי) מתאמנים ומדברים על החשיבות שבהצטרפות לשורא אל-מג'אהדין כחלק מתפישת הג'יהאד נגד היהודים ומדינת ישראל. הסרט מתמקד בשני המחבלים שהשתתפו בפיגוע ובהכנה למבצע שהביא למותו של סעיד פשאפשה, עובד קבלן שביצע עבודות באזור הגדר ההולכת ונבנית. המחבלים נראים מחוייכים ומכינים מטען חבלה, מתפללים ויושבים בקרב חבריהם.

אהוד ברק נראה מתראיין לאחד מכלי התקשורת בארץ ומדבר על הפיגוע. כמו-כן מובאים דבריו של עובד קבלן בגדר אשר מסביר על חששותיו מהעבודה בגדר לאחר הפיגוע שהבהיר את הקלות כביכול בה ניתן לפגוע בעובדים באזור ובחיילים המשרתים באזור, הנמצאים במעקב מתמיד מצד גורמים אסלאמיים עוינים בין אם מקרב השבטים הבדואים, מצד תומכי חמאס, או מצד הקבוצות הג'יהאדיסטיות כגון "שורא אל-מג'אהדין" או "ג'מאעת אנצאר בית אל-מקדס"' שלקחו אחריות על פיצוץ צינור הגז בסיני בפעם ה-15 מאז הודח נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארכ מתפקידו.

בסרט הנוכחי ניתן לראות כיצד הג'האדיסטים אוספים מודיעין על חיילי צה"ל וסיורים של הצבא הישראלי והמצרי, מצלמים זירות פעולה ומתכננים את צעדיהם קדימה. כמו-כן ניתן לראות כי הם חמושים ומצוידים היטב ולבושים בבגדי הסוואה. הסרט מלווה את המחבלים עד יציאתם לפיגוע.

כזכור, בדרום התרחשו מספר פיגועים, מעבר לפיצוצים של צינור הגז. בתאריך 18 באוגוסט 2011 נרצחו שבעה ישראלים בפיגוע בו חוליית מחבלים שככל הנראה חלקם היו מוסווים וחלקם מחופשים לחיילים מצרים, פתחה באש תופת על אוטובוס של אגד ולאחר מכן על רכבים פרטיים שחלפו במקום ועל כוחות צה"ל. בתאריך 16 ביוני 2012 נרצח ישראלי נוסף לאחר שמחבלים חדרו לשטח ישראל וארבו לעוברים ושבים. את הפיגוע ערכו חברי "שורא אל-מג'אהדין". לפני מספר ימים בתאריך 22 ביולי נפתחה אש אל עבר אוטובוס שהסיע חיילים, לא היו נפגעים לכוחותינו.

חוסר המשילות של המשטר המצרי בסיני יכול כיום בעידן בו מורסי איש "האחים המוסלמים" מכהן כנשיא לשקף חוסר יכולת ואו חוסר רצון להתמודד עם הכוחות האסלאמיסטים הקיימים במצרים. מצד שני הדבר יכול לשקף גם הסכמה שבקריצה מצד "האחים" לאותן קבוצות אסלאמיסטיות שכעת הגבול עם ישראל זמין ופתוח. עצימת עין או הסכמה שבשתיקה מצד "האחים המוסלמים" והצבא המצרי נוכח זליגתם של מג'אהדין ואסלאמיסטים לגבול ישראל יכול לנבוע מן הרצון לייצב את מצרים מבחינה פנימית ולהפנות את זעם הקנאים (וההמונים) אל עבר ישראל, במקום אל עבר השלטון שצריך להתמודד עם המצב הכלכלי העגום, המשברים והקשיים העומדים בפני מצרים.

בנוסף, חוסר המשילות בסיני מחדד את המציאות בה ארגוני ג'האד המזוהים עם האידיאולוגיה של אל-קאעידה מהווים את חוד החנית של המאבק במדינת ישראל. מדבר סיני הוא שטח אידיאלי מבחינת מיקום ופעולה של ג'יהאדיסטים נגד ישראל והם אכן משתמשים במדבר כבסיס לפעולותיהם באמצעות שיתוף פעולה עם הבדואים במקום. התבססותם של כוחות אסלאמיסטים בסיני תגביר את הלחץ בדרום, בדומה לפדאין של שנות החמישים. קבוצות ג'יהאדיסטיות מבססות את כוחן לא רק בסיני כי אם גם בסוריה ולבנון ולא מן הנמנע כי בשלב כזה או אחר יעברו לפעול גם בגבולות ישראל.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה