יום שישי, 20 ביולי 2012

הפיגוע בבולגריה: האם המחבל התראיין בסרט תעמולה של אל-קאעידה?

האם מהדי מחמד ע'זאלי, מי שככל הנראה היה המחבל שהתפוצץ על אוטובוס שהסיע תיירים ישראלים ורצח שישה אנשים בהם חמישה ישראלים ובולגרי אחד, נשלח על ידי איראן, כפי שטוענים גורמים רבים, או שמא נשלח דווקא על ידי אל-קאעידה ומה שמכונה "הג'יהאד העולמי"?

על שאלה זו אנסה לענות בפוסט הנוכחי, לאור סרט וידאו שהופץ ברשת האינטרנט בפורומים ואתרים אשר חלקם מזוהים עם הג'יהאד העולמי. בסרט משולבים קטעים מתוך ריאיון ארוך שנערך עם מהדי ע'זאלי, המספר על חוויותיו כאסיר בגואנטנמו ועל תפישת עולמו, החופפת לתפישת העולם של אל-קאעידה.

הריאיון והסרט נערכו והופקו על ידי "מרכז אל-יקין" (Al-Yakin), מזרועות התעמולה והתקשורת של הג'יהאד העולמי. אורך הסרט שעה ושלושים ותשע דקות והוא הופץ בפלטפורמות המקוונות המזוהות עם אל-קאעידה והג'יהאד העולמי ביום חמישי, 19 ביולי, ומשם הועלה ל"יו-טיוב" לחשבונות המפיצים תעמולה ג'יהאדיסטית. בריאיון משולבים קטעי תעמולה אשר שנערכו בסרט על ידי ''א-סחאב מדיה'', מזרועות התקשורת והתעמולה הרשמיות והמרכזיות של אל-קאעידה.

באנר של הראיון עם ע'זאלי
ראוי לציין כי בכירים בקהילת המודיעין של ארצות הברית  הכחישו כי ע'זאלי היה מעורב בפיגוע וכי ממשלת שבדיה הודיעה כי ע'זאלי אינו נמנה על אזרחיה. ערוץ 10 דיווח במהדורת יום השישי (20 ביולי) כי על אף החשד שמא איראן וחזבאללה עומדים מאחורי הפיגוע, הפרופיל של המחבל "מתאים יותר לאיש אל-קאעידה מאשר למחבל חזבאללה שישראלים מעניינים אותו".

בריאיון המדובר נראה ע'זאלי, בן 33,אשר נטען לגביו כי היה אזרח שבדי ממוצא אלג'ירי ופיני, מדבר על תקופת שהייתו בכלא גואנטנמו ועל מחשבותיו ודעותיו לגבי האמריקאים הנלחמים במוסלמים, כובשים את אדמותיהם ומחזיקים בשבי עצורים חברי ארגוני הג'יהאד.

בסרט בין היתר מובאים דבריו של שייח' אסלאמיסט בשם אבו סהיד אל-ג'זאאירי (האלג'ירי) המספר על הכרותו עם ע'זאלי ועל חוויותיהם של מוסלמים המוחזקים בגואנטנמו.

לפי הפרסומים באתרי האינטרנט והפורומים המזוהים עם אל-קאעידה והג'יהאד העולמי, בשנים שקדמו לפיגוע ע'זאלי ביקר במסגד מסוים בבריטניה שם נפגש עם מטיפים אסלאמיסטים שונים. מבריטניה המשיך לסעודיה ומשם לאפגניסטאן עד שלבסוף התיישב בפקיסטן, שם נעצר לאחר שהואשם על ידי ארצות הברית כי הגיע על מנת להשתתף במלחמה נגד כוחותיהם.

מהפרסומים עולה כי ע'זאלי לקח חלק פעיל בג'האד באפגניסטן, שהה באזור הרי הטורה-בורה, שם שהו גם אוסאמה בן-לאדן והפיקוד העליון של אל-קאעידה, ונמלט משם לפקיסטן לאחר הפלישה האמריקאית. אישומים אלו הובילו לישיבתו בכלא גואנטנמו בקובה במשך שנתיים בין השנים 2004-2002. מסיבות לא ידועות שוחרר ע'זאלי ומעשיו בתקופה עד הפיגוע אינה ידועה. 
ע'זאלי (מימין) לפני הכליאה בגואנטנמו. תמונה שהופצה בפלטפורמות המקוונות של הג'יהאד העולמי
לסרט שתי מטרות עיקריות. הראשונה היא לקדם את שחרור האסירים והשנייה להפיץ את רעיון הג'יהאד כחובה פרטית בקרב מוסלמים ברחבי העולם. המטרה הראשונה היא לקדם את דרישת אל-קאעידה והארגונים המסונפים אליו לשחרר את אנשיהם מבתי הכלא בהם הם יושבים לאחר שלקחו חלק במערכה נגד היהודים (הציונים) והנוצרים (הצלבנים) ולהעלות את הנושא (החזקת עצורים ג'יהאדיסטים בגואנטנמו ובבתי הכלא השונים) על סדר היום הציבורי, החברתי והפוליטי.

מתוך הסרט. שייח'  אבו סהיד אל-ג'זאאירי מדבר על ג'יהאד כחובה פרטית (1:21:06) 
בפרסומים השונים אשר הופיעו ברשת האינטרנט בימים לחר הפיגוע בבורגס סופר על ע'זאלי כי הצטרף לשורות הג'יהאד ונכח בזירות לוחמה בהן משתתפות קבוצות אסלאמיות קיצוניות. הפרסומים מהללים את ע'זאלי כג'יהאדיסט "בודד", בדומה למוחמד מארח, הצרפתי ממוצא אלג'ירי אשר טבח בילדים יהודיים בטולוז, צרפת. כך הכותרת של הפרסום ב"רשת חנין" ואתרי אינטרנט נוספים אומרת כי "אתמול מוחמד מארח, היום ע'זאלי, ומחר?".

הסרט שם דגש במיוחד על הג'יהאד האינדיבידואלי-פרטי, הנשען על החובה האישית של כל מוסלמי (פרץ' עין) לקחת חלק בג'יהאד, וזאת להבדיל ממולמדים מוסלמים אחרים הטוענים כי הג'יהאד הינו חובה קיבוצית ואינו מחייב את הפרט (כמובן שישנם גם כאלו המפרשם את הג'יהאד כמאמץ פנימי-נפשי).

ארגון אל-קאעידה מעודד מוסלמים ללפעול באלימות נגד האויבים המוגדרים "כופרים", בראשם "הברית הציונית-צלבנית" (היהודית-נוצרית). הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בהתארגנות של קבוצה קטנה או במעשה של אדם יחיד.

איראן-חזבאללה או אל-קאעידה והג'יהאד העולמי?

למה איראן-חזבאללה? מה יכולים להיות המניעים של איראן וחזבאללה? יכול להיות כנקמה על חיסולו של עימאד מוע'נייה; יום השנה לפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס (AMIA); הרצון לנקום על מותם של מדעני הגרעין ועל החיסולים המתבצעים על אדמת איראן; רצון של חזבאללה להפגין נוכחות ורלוונטיות במלחמה הגלובלית נגד מדינת ישראל, בה מתחרים סונים ושיעים מי יפגע יותר ביהודים-ישראלים-ציונים; רצון של איראן להוציא לפועל פיגוע ''מוצלח'' לאחר שניסיונות קודמים בהודו, גאורגיה, תאילנד וקפריסין נכשלו בצורה מוחלטת או חלקית וזאת לאחר שבפיגוע בהודו נפצעה דיפלומטית הישראלית.

איראן מממנת ארגונים סונים שיבצעו פיגועים ויכול להיות שגם הפעם גויס סוני לבצע את הפיגוע, שנחשב לפיגוע "פשוט" יחסית, הרי לפי הדיווחים המתפרסמים מסופר כי המחבל רץ לאוטובוס בו הישראלים, נצמד אליו ושם התפוצץ. על פי הידוע, חזבאללה ואיראן כבר מעל לעשור שלא ביצעו פיגוע התאבדות וגם כאשר כבר ביצעו פיגוע שכזה, היה זה פיגוע המוני כמו בבניין ה-AMIA לפני שמונה עשרה שנים וכמו בפיגועים נגד השגרירות האמריקאית ובסיס המארינס בלבנון בשנות השמונים של המאה שעברה, לא כלפי תיירים ישראלים חסרי מגן.

פיגוע שכזה, הנחשב 'לא-איכותי' מבחינת המטרות, אינו תואם את דפוס הפעולה של איראן וחזבאללה בשנים האחרונות אך אף על פי כן לא ניתן לדעת בוודאות, עד שלא יתפרסמו ממצאים ברורים הנוגעים לחקירה.
למה אל-קאעידה והג'יהאד העולמי? צורת הפיגוע, מחבל מתאבד, שכיחה כיום בעיקר בקרב הארגונים המזוהים עם אל-קאעידה. אמנם גם שיעים מבצעים פיגועי התאבדות אבל בעיקר בעיראק. איראן וחזבאללה מנסים לבצע פעולות קומנדו או מבצעים "איכותיים" תוך ניסיון לחקות את המבצעים שהובילו לחיסולם של מדעני הגרעין באיראן.

לעומת זאת, פיגועי התאבדות הם מרכיב מרכזי בפעילות של ארגוני הג'יהאד המזוהים עם האידיאולוגיה הקנאית של אל-קאעידה והזרם הסלפי-ג'יהאדי, הרואה במעשה ההתאבדות בקרב "אויביו של אללה" אקט של הקרבה למען אללה וחובה אישית המוטלת על המוסלמים ובנוסף, אם להסתמך על הפרסומים באתרים הג'יהאדיים, המחבל לא היה שיעי, הוא היה סוני שלפי הפרסומים השונים הצטרף לשורות הג'יהאד במערכה נגד האמריקאים ה"צלבנים" והחליט לטבוח ביהודים בני בריתם של האמריקאים.

על פי דיווחים, ארגון בשם "קאעדת אל-ג'האד" (השם הרשמי של אל-קאעידה) נטל אחראיות על הפיגוע וטען כי המחבל פעל מטעמו. שירותי המודיעין של בולגריה, ארצות הברית וישראל התייחסו בביטול לנטילת האחראיות הזו וטענו כי ארגון הטרור חזבאללה בהוראת איראן, הם שעומדים מאחורי הפיגוע. גם חזבאללה וגם איראן הכחישו כל קשר לפיגוע.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה