יום שלישי, 10 ביולי 2012

חזב א-תחריר ברמאללה


התנועה הבינלאומית אשר חרטה על דגלה לקדם את רעיון החליפות האסלאמית כפיתרון היחידי הרצוי עבור המוסלמים כאומה וכיחידים, קיימה בשבוע שעבר (7 ביולי 2012) כנס נוסף בו השתתפו אלפי משתתפים ובו הופצה הקריאה להקים מחדש את החליפות האסלאמית אשר במסגרתה תיפתר 'בעיית פלסטין'.

הכנס האחרון נערך ברמאללה, לאחר שכנסים דומים והפגנות כוח ונוכחות מטעם התנועה נערכו בעבר בחברון, ירושלים וברצועת עזה.

חזב א-תחריר ("מפלגת השחרור") קוראת להקמת החליפות האסלאמית מחדש אשר תוביל לשחרור ירושלים ופלסטין'. "הבעיה הפלסטינית" עומדת במרכזו של הכנס שנועד להבליט את היתרונות של החליפות על פני הפלגנות של הקבוצות הפלסטיניות (והמוסלמיות) השונות והמרובות.

בכנס נאמר כי מחיפה, עכו ויפו, לירושלים, חברון וג'נין, פלסטין אחת היא ואינה ניתנת לחלוקה ולמשא ומתן עם 'הכיבוש [הישראלי]'. פלסטין תשוחרר רק בעזרת הכוח של האומה האסלאמית וצבאות המוסלמים שיתאגדו ויתאחדו תחת הרעיון של חזב א-תחריר, רעיון אשר במסגרתו, ובדומה להכרזתו המפורסמת לשמצה של ערפאת, "מיליוני שהידים צועדים לירושלים".

חזב א-תחריר היא תנועה אסלאמיסטית הפועלת בכל רחבי העולם, במדינות מוסלמיות ושאינן מוסלמיות, ומפיצה את הקריאה להקמתה של החליפות האסלאמית מחדש והתנערות מכל נגע 'מערבי' כחלק מתהליך התעוררותה של האומה האסלאמית שהייתה נתונה בקיפאון עמוק.

לפי האתר של התנועה, היא הוקמה בתגובה לפסוק מהקוראן האומר כי "הלוואי שהייתם אומה הקוראת לעשות את הטוב והמצווה לנהוג בדרך ארץ ואוסרת את המגונה. הנוהגים כך אנשי חיל הם" (סורה 3 פסוק 104). פסוק זה משמש מדינות אסלאמיות אשר להן הקוראן וההלכה האסלאמית (השריעה) הם מקורות בלעדיים לחקיקה - דוגמת אפגניסטאן תחת טליבאן, סעודיה או איראן - לצורך הצדקתם של מה שמכונה "משטרת צניעות".

ראוי לציין כי הקריאה להקמת חליפות מחדש משותפת לכל ארגוני הטרור האסלאמיסטים בין אם חמאס והג'יהאד האסלאמי ובין אם אל-קאעידה וגרורותיה ברחבי העולם. חזב א-תחריר, אשר קוראת בריש גלי לג'יהאד ומקדמת את מלחמת הדת האסלאמית, אינה מוגדרת כתנועה לא-חוקית באף מדינה בעולם.

בעבר כאמור התנועה ערכה כנסים דומים בירושלים, חברון וברצועה, תוך ניסיון להתעלות מעל הסכסוכים השונים המאפיינים את החברה הערבית-פלסטינית (או החברה המוסלמית בכללה).

האידיאולוגיה הפאן-אסלאמית של חזב א-תחריר חופפת במידה רבה לאידיאולוגיה המניעה את אל-קאעידה והג'יהאד העולמי אך בעוד האחרונים פועלים באמצעים אלימים וטרור, תנועת חזב א-תחריר פועלת בדרכי תעמולה וחינוך (דעוה), המובילים למתן לגיטימציה והצדקה של ארגוני טרור אסלאמים-ג'יהאדיים, אם לא לקיחת חלק פעיל ממש בקבוצות הפועלות בהשראת אל-קאעידה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה