יום שני, 2 ביולי 2012

סרט דוקומנטרי של אל-שבאב אל-מוג'אהדין: תחת צל השריעה"


"בחסות השריעה" הינו סרט דוקומנטרי באורך 43 דקות שהופק על ידי "אל-כתאיב מדיה". הסרט מראה את הפעילות השונה של אנשי "אל-שבאב" בסומליה, הבאה לידי ביטוי בשיפור חייהם של הסומלים, בדאגה לשלומם וייצוב המדינה האסלאמית של סומליה, המוצגת כמקום שליו ובטוח. 

הסרט מציג את נקודת מבטו של הארגון המסונף לאל-קאעידה כלפי החיים תחת ההלכה והחוק האסלאמי (השריעה), בין שהדבר בא לידי ביטוי ביחס לזולת, לחברה ולמדינה (הרשויות) ובין שהוא נוגע להלכות האסלאמיות הנוגעות למלחמה (ג'יהאד). 

הסרט פותח בהסברים על סומליה, כגון העיסוק בחקלאות במדינה היבשה והקושי להאכיל את האוכלוסיה הכפרית, ועל הרקע לצמיחתו של "אל-שבאב", החל ממלחמת האזרחים בתחילת שנות התשעים אשר פתחה פתח לפלישתם של האתיופים (הנוצרים) לסומליה, פלישה אשר הובילה למלחמה ארוכת שנים ממנה צמח "אל-שבאב", דרך המלחמה בכוחות סומלים שנתמכו באתיופים ובאמריקנים, ועד ימינו בהם הארגון ביסס את שלטונו באזורים שונים מהם הוא יוצא למתקפות ברחבי אפריקה והמזרח התיכון, כמו מעברם של 500 אנשי אל-שבאב לתימן לצורך תגבור שורותיהם הג'יהאדיסטים בפברואר השנה.
חשבון טוויטר של אל-שבאב מפיץ את הסרט
ביסוס השלטון וייציבותו מבחינה צבאית מאפשרת את הכפפת החיים תחת השריעה באזורים הנתונים למרותם של אנשי "אל-שבאב", ה'מצייצים' בחשבון הטוויטר שלהם על צמיחה בכלכלה, על ביעור הפשע בשטחים המוחזקים על ידם ועל הטבות שונות כמו מים נקיים, חינוך אסלאמיסטי בסיסי ושירותי בריאות.

לא זאת ועוד, "אל-שבאב" מוצגים כמי שהביאו לשלום בין השבטים השונים ואיחדו אותם תחת המדינה האסלאמית. לפי הסרט, החינוך המועבר דרך "אל-שבאב" הוא חינוך קנאי המקדש את דרך הג'יהאד, שהפך לתחביב האהוב ביותר על צעירי סומליה, הגדלים בחסות "אל-שבאב" להיות פיונים קדושים במלחמת הדת של "אל-שבאב", אל-קאעידה ושאר הארגונים הגדולים יותר ופחות, הפזורים ברחבי העולם ונלחמים למען אותן המטרה - מדינה אסלאמית אחת (חליפות). 

הסרט, אשר פורסם בכל הפלטפורמות המזוהות עם הג'יהאד העולמי ברשת האינטרנט, מונחה על ידי דובר-אנגלית רהוטה בעל מבטא בריטי ומראה הקלטות וצילומים רבים של מוג'אהדין מערביים - דוברי אנגלית לא-סומלים, או ממוצא סומלי, אשר הגיעו למדינה על מנת להילחם נגד הנוצרים והכוחות הסומלים האחרים שהתנגדו למוג'אהדין.

תופעה בולטת זו, של מתנדבים מוסלמים, ממוצא סומלי ושאינם ממוצא סומלי, שעוזבים את ביתם ומגיעים לסומליה במסגרת הג'האד, התעצמה עקב פעילותם של מטיפים-מוסלמים, או מתאסלמים, 'מערביים' (כאלו שחיו במערב) כמו עומר אל-חמאמי ("אל-אמריקי") יליד אלבמה או השייח' האמריקני יליד תימן אנוואר אל-אוולאקי, אשר כונה בשם "החלילן מהמלין של הג'יהאד" (The Pied Piper of Jihad), על שום יכולתו למשוך צעירים מוסלמים לשורות הג'יהאד באמצעות התעמולה שהפיץ ברשת האינטרנט.

אל-אוולאקי חוסל ואילו על אל-חמאמי כבר הרבה זמן שאין ידיעות חדשות (בעבר כתבתי עליו לא מעט) אך מכונת התעמולה של אל-קאעידה ושל "אל-שבאב" משומנת היטב ופועלת ללא הפסקה. מעבר לחשבון טוויטר הפעיל, אנשי "אל-שבאב" הם ככל הנראה מי שעומדים מאחורי אל-קימה אל-אסלאמיה (בסוואהילי) ומפיצים מידע ותעמולה ברשתות חברתיות אחרות ובפלטפורמות המקוונות של אל-קאעידה.

מעבר לשאיפתם לטפח דור חדש של סומלים אסלאמיסטים, הם שואפים לקרב את המוסלמים במערב, באמצעות התעמולה, להבנת הג'יהאד, לצידוקים שלו, ומשם לנקיטת יוזמה לטובת מלחמת הקודש של בן-לאדן, בין אם בפעולה פיזית (יציאה לקרב) או פיננסית (תמיכה בג'יהאדיסטים).

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה