יום רביעי, 27 ביוני 2012

על "טרור ספונטני" ו"ג'יהאד יערות" בישראל

מאות שריפות פרצו בסביבות ירושלים בימים האחרונים. השריפות פרצו במוקדים שונים וללא קשר ביניהן. בעקבות גל השריפות התראיינו בכירים במשטרה ובמערך הכבאות באמצעי התקשורת והסבירו כי מדובר ככל הנראה בהצתות. השר לבטחון פנים יצחק אהרונוביץ', אמר בראיון לערוץ-2 כי,
"אנחנו מניחים, בגלל סמיכות המקומות ולוח הזמנים, שכנראה מדובר בהצתה. [...] צריך לזכור שהיו עשרות, אפילו מאות מקרים באזור ירושלים ויש גם עצורים, חלקם על רקע לאומני וזה דבר חמור ביותר. [...] אני מקווה שיוגשו כתבי אישום גם לגבי אלו שביצעו אתמול, אם מדובר בהצתה. אנחנו קוראים לזה טרור ספונטני, לא צריך ארגון כדי להצית יער כזה או אחר, ולכן צריך לבחון כל מקרה לגופו. יכול לקרות גם שמישהו עומד ומחבר את הדברים האלה אבל זה נושא חקירתי שמתעסקים בו במחוז ירושלים מטבע הדברים"
"טרור ספונטני"?
בהנחה שלא מדובר בפירומנים או חולי-רוח למיניהם, אנשים לא סתם מחליטים לשרוף יער שלם שבמקרה הוא נמצא בסמיכות לעורקי תנועה ראשיים, או ליד בסיס צבאי, או ליד "מפעל ביטחוני".

יש להצתות הללו מטרה וכוונה. לדעתי, ההצתות הן בבחינת ניסוי כלים: לראות כיצד מגיבים כוחות ההצלה והביטחון לשריפה וכיצד ההתמודדות איתה משפיעה על האזור הנפגע (פינוי אזרחים וכדומה).

בפוסט "גל הצתות של קבוצה המזדהה עם אל-קאעידה" מתאריך 16 במאי 2012 כתבתי כי שלושה ימים קודם לכן, ביום ראשון 13 במאי, פורסמו בפלטפורמות מקוונות של הג'יהאד העולמי ידיעות על הצתות של מספר מקומות בכמה מוקדים ברחבי הארץ.

לפי ההודעות שפורסמו, ההצתות בוצעו על ידי קבוצה המזדהה בשם "גוב האריות של המג'אהדין בפלסטין" (מאסדת אל-מג'אהדין פי פלסטין). שמם יכול להעיד על פעילות בתוככי ישראל. הקבוצה נטלה אחריות על שלושה מקרי הצתה - האחד באזור אשקלון, השני באזור חיפה והשלישי באזור אום אל פאחם. מההודעה שפורסמה עולה כי חברי "מאסדת אלמוג'אהדין" יצאו לבצע שורה של הצתות כחלק מתפיסת הג'יהאד.

בגל ההצתות האחרון בישראל היעדים היו מגוונים. הארוע באזור אום אל פאחם [כך במקור] היה ניסיון להצית אזור מגורים המשמש אנשי קבע וקצינים. ההצתה בוצעה ביום שישי 11 במאי. ביום לפני, יום חמישי ה-10 במאי, היה היעד להצתה מפעל של התעשייה האווירית בחיפה (בפועל נשרף מפעל לטיסנים). באשקלון היה היעד בסיס צבאי שהוצת ביום שלישי 8 במאי.

יש מקום לציין כי מאסדת אל-מג'אהדין הוא גם שם הקבוצה שלקחה אחריות על הצתת היער בנבדה, ארה"ב, בחודש ינואר 2012.

נכון לרגע זה לא פורסמה כל נטילת אחריות בפלטפורמות המקוונות של הג'האד העולמי בנוגע להצתות\שריפות שפרצו ברחבי הארץ מלבד הדיווח שפורסם בפורום paldf.net המזוהה עם חמאס ונטען על ידי כמה מהחברים בו כי מי שעומד מאחורי גל ההצתות הינם חברי "מאסדת אל-מג'אהדין".

אם כבר עסקינן בהצתות של יערות על ידי אסלאמיסטים, כמו שאולי קרה בנבדה או ברחבי הארץ, אז היום (27 ביוני), התפרסמו באמצעי התקשורת בישראל וברחבי העולם דיווחים על שריפת ענק המשתוללת מזה כשבועיים בקולורדו, ארצות הברית. ערוץ 2 מדווח כי "32,000 אנשים פונו מבתיהם, ישובים שלמים רוקנו מאדם וכך גם האקדמיה של חיל האוויר האמריקני ומלונות רבים". השריפה העצומה, אשר פרצה לפני מספר ימים, הוגדרה על ידי עדי ראייה כ"אפוקליפסה" וכ"שריפה בממדים אפיים" והיא השריפה החמורה ביותר שידעה קולורדו מזה עשור. הרקע לשריפה אינו ידוע לפי שעה. ימים יגידו אם גם זו הייתה הצתה מכוונת.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה